Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Probema de cuplu sau divort?!


Recommended Posts

eu zic sa nu te bagi si sa nu fi partinitoare. Tu te certzi cu ea ca te doare ca face cutare si cutare si fratele tau se impaca cu ea si tu ramai de cacao. La inceputul unei casnicii, mai ales daca ceva scartziae de la inceput e o perioada de "plec la mama", cred ca e reactzie adversa la "ne-am casatorit", e perioada de cunoastere si tatonare, de impunere a unor limite si daca si socrii alimenteaza nishte slabiciuni atunci casnicia nu rezista, sau se sudeaza greu.

 

Singurul lucru pe care potzi sa-l faci e sa vb cu amandoi si sa le aduci aminte ca si-au jurat credintza, dar fara sa-i judeci, sa construieshti acolo unde ei nu pot suda relatzia, sa-i ajutzi si sa fi catalizator, iar daca opun rezistentza sa-i lashi sa se linishteasca.

 

Ei sunt si asha suparatzi unul cu altul, certurile cu ceilaltzi nu fac decat sa agraveze situatzia sa-i faca sa renuntze si mai repede. Si un divortz cand ei nici nu s-au dezmeticit bine nu e indicat.

 

Fazele astea cu farmecele la manastire sunt temeri vis-a-vis de faptul ca se simte ,ea, intre straini si ca ii e greu sa se adapteze la noile conditzii familiale, are nevoie de mai multa tolerantza si incurajare, sa nu se simta in plus, sau pusa la coltz, sau redusa la zero.

Pe de alta parte faptul ca si-a pierdut parintzii pentru "un strain" , ca asta e in fond fratele tau, e un strain pe care il cunoaste de 6 luni (atat am intzeles), ii creaza o stare de confuzie si dezradacinare, ca si cum si-a pierdut echilibrul si sigurantza, se simte a nimanui.

 

E posibil sa nu fi facut fatza schimbarii si sa vrea ca totul sa redevina la normal, deshi e imposibil, si nu poate accepta realitatea asta. Are nevoie de intzelegere si de cineva care sa-i explice ce se intampla cu ea. Daca ea pricepe ce se petrece in jurul ei se va linishti. Faptul ca a sarit la bataie, e semn ca e speriata rau, pentru ca atacul e cea mai buna aparare, un om agresiv e unul speriat, dar care incearca sa arate ca face fatza, ca are situatzia sub control.

 

Faptul ca ea a plecat de acasa e semn ca nu face fatza, si e mai comod sa renuntze, e in retragere pentru a se scutura, pentru a-si ingriji ranile sufleteshti. Cu toztii avem o limita. Ea atat a putut sa duca.

 

Asta e parerea mea. Ideea e ca ea e agresiva si nu cu agresivitate vetzi rezolva lucrurile, ci cu blandetze si oferinsu-i posibilitatea sa vada langa voi sprijin si protectzie, sa compensatzi ce a pierdut.

Faptul ca parintzii au refuzat sa participe a fost pretzul pe care ea l-a platit ca nu i-a ascultat si ei ii fortzeaza mana, o priveaza de stabilitatea lor emotzionala ca sa o "ajute sa clacheze mai repede", si astfel sa ishi atinga scopul, ei o manipuleaza pentru a o indeparta de el. Si iata ca reushesc caci ishi stiu fata, stiu pe ce butoane sa apese. Fi sigura ca faza cu farmecele vine din tabara cealalta, a parintzilor, sau din preconceptzii sau ignorantza

 

 

diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cum sa nu fii partinitoare cand e vorba de fratele tau???? Pai suntem partinitori si cand ne implicam pt. o echipa de fotbal, daramite pt. un om drag...

 

Eu zic ca poti incerca sa-l sustii pe el, sa-l ajuti sa treaca de momentele grele, sa-si clarifice singur gandurile, prioritatile, realitatea etc. Ii poti fi alaturi. E mare lucru intr-o criza. Critica-l acolo unde consideri tu ca greseste si incurajeaza-l sa-si rezolve problemele. Daca nu tineti legatura foarte des, iar el acum te-a cautat pe tine, inseamna ca la tine s-a gandit ca la un colac de salvare, deci are nevoie de tot sprijinul tau. Ofera-i-l!

 

 

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

 

Felicia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, au venit la noi, invitati la petrecerea sotului, iar eu lupul moralist, i-am chemat cu 1/2 ora inainte de ora stabilita.

Am reusit sa vorbesc cu amandoi, sa le explic, ca o casnicie implica si bune si rele, concesii de ambele parti, se pare ca teoretic au inteles, au plecat tinandu-se de mana si cu zambetul pe buze.

Si am mai inteles ceva, cumnata mea e un om singuratic, nu ii plac prieteniile, putin agresiva cand e vorba de anturaj ca si familie.

Am invitat-o la mine, cand se plictiseste, sa mai vorbim, sa incerc sa o inteleg...si sa mai afle o varianta, un sfat, o idee...uneori conteaza, alteori nu, clar e sa le diseci cand trebuie.

 

Alina[cit] si printul Rares[pirat]

Pozele noastre

 

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by raresionut

Si am mai inteles ceva, cumnata mea e un om singuratic, nu ii plac prieteniile, putin agresiva cand e vorba de anturaj ca si familie.

 


id="quote">id="quote">

 

Pai e normal, fata a rupt legaturile cu familia ei. Chiar daca a facut-o din proprie vointa, acum e oleaca singura, printre "inamici". Cred ca nu-i bine sa stai deoparte, trebuie sa vada ca tii la ea deopotiva ca la fratele tau. Ii trebuie putina siguranta...

 

poze multe cu noi[foto]

Ana a implinit un an[foto]

Vara lui 2006[foto]

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...