Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

crema pentru tort


ege

Recommended Posts

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ege, uite aici

-numai stiu de unde o am[:D]

 

 

CREMA PENTRU TORT:

 

-500 ml lapte

-10 linguri rase de zahar

-2 budinci Dr. Oetker de ciocolata(vanilie,frisca, etc)

-500 ml frisca lichida batuta ff bine (orice frisca pt. a se intari, inainte de a o bate se pun 2-3 picaturi de zeama de lamaie, fara intaritor de frisca).

 

Din ingredientele de mai sus se face o budinca(in afara de frisca), budinca ce nu se fierbe decat f putin(cand a inceput sa se ingroase se ia de pe foc).Se lasa la racit, dar nu de tot si se incorporeaza treptat in frisca gata batuta(se amesteca cu mixerul).Daca vi se pare ca e prea multa budinca nu o puneti pe toata, crema trebuie sa ramana tare, nu are voie sa fie moale...

 

 

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crema de cacao:

4 oua intregi se bat bine cu 200 grame de zahar pana se obtine o maioneza. Apoi se adauga 4 linguri cu faina si se pune la foc, la bain-marie. Se amesteca des, pentru a nu se prinde si se adauga cacao pana se obtine culoarea dorita. Se mai pun esente si se lasa la foc pana se ingroasa(trebuie sa se desprinda de pe peretii cratitei cand o amesteci). Apoi se racoreste cateva minute si se adauga un pachet de unt taiat bucatele. Se amesteca si untul, eu le amestec cu mixerul. Daca vrei se mai pune si un pic de coniac sau nuci macinate. Se raceste la frigider.

Pofta buna!

 

Koalitza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...