Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

invitatie la ziua de nastere?


Recommended Posts

Felicitari, Kara, pt ca ai pastrat bblushul.

Lasa-l in pace pe nemernic, saracu', ca sufera, mai.

Serios, daca nu vrea sa faca parte din viata copilului, pierderea lui.

 

 

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

 

Primul Craciun pentru bb Andrei! Multumim tuturor celor care au facut posibila aceasta minune!

http://www.point.ro/andrei/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Kara, eu zic ca decit un tata "de obligatie", care nu-l iubeste, mai bine fara. Nu-i trebuie bb-ului tau asa ceva. Zau, cred ca-i mai bine si pentru tine si pentru copil asa.

 

Sivi - mami de doua printzeseid="purple">

Shirly [flo] (12.09.1999) & Danielle [flo] (27.03.2003)

( poze mai vechi si mai noi )id="size1">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E asta prima aniversare?

La botez a fost?

Daca nu s-a implicat pana acum, eu l-as lasa in plata Domnului. Presupun ca stie ziua de nastere a copilului si ar putea da macar un telefon, pentru asta nu trebuie sa-i faci invitatie speciala.

 

Si faptul ca nu si l-a dorit si, prin urmare, nu-si asuma responsabilitatea e discutabil. Se stie ca metodele de contraceptie nu sunt sigure suta la suta asa ca se putea intampla chiar cu protectie (la tine sau la el). De-abia aici se vede cine e om si cine nu. Sa stii ca ai un copil si sa nu-ti pese de el este revoltator!!

 

Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu ca musca undeva.

 

Parerea mea este sa-i lashi tot timpul impresia ca este binevenit in viatza copilului si chiar daca uita, suna-l si invita-l amintindu-i ca nu e musai de evenimentele majore din viatza lui.

 

Nu-i face teorie sau nu-i reprosha ca nu-si vede de copil. Parerea mea e nu ca e imatur, ci ca pur si simplu nu te-a iubit. Daca te iubea avea el grija sa nu ramai, lui pur si simplu, cred eu nu i-a pasat. Faptul ca ati ajuns la testul de paternitate sa-si recunboasca copilul e semn clar ca el nu s-a impacat cu ideea de a avea copil si daca nu vine sa-l vada sau sa-ti arate ca-i pasa de el e iar semn ca el respinge ideea de copil tare, mai ales cu tine.

 

Bun, in cida faptului ca el nu a vrut sa se lege de tine printr-un copil si ca nu prezinta interes pentru micul prunc, tu ai facut copilul. Jos palaria ca ai avut taria sa-l faci si sa-l creshti pentru tine. Apai daca ai facut asta, pentru tine sa-l creshti si in continuare.

 

Stiu ca un copil il doreshti atunci cand iubeshti, pentru ca relatzia sa se materializeze si sa ishi aiba trainicia si baza, dar nu e cazul aici.

 

Nu-l considera un nenorocit, stiu ca e greu, dar ais a vezi ca va avea copil si se va bucura de el si se va comporta ca un adevarat tata fatza de copilul facut la randul lui cu o femeie pe care o iubeshte, ca e ea actuala sotzie, ca e alta, e irelevant.

Se zice ca barbatul dacaiubeshte femeia va iubi automat si copilul, chiar daca nu si-l doreshte, daca nu iubeshte femeia deloc nu-l va iubi nici pe bebe mai ales daca nu si-l doreshte. Cel putzin la inceput il va asocia cu eshecul lui emotzional si cu faptul ca e obligat sa-l aiba, in timp insa, daca ai rabdare si insishti este posibil ca el sa se implice in creshterea lui.

 

Nu e vina ta ca el nu-l vrea sau ca nu-l viziteaza. Daca ti-ai asumat rolul de mama singura, duti-l pana la capat, fara sa-i negi lui posibilitatea de a-i fi vreodata parinte activ in viatza lui, dar nici sa nu-ti faci speranzte prea mari sau daca nu reactioneaza deloc sa-i impoi capul copilului cu tot felul de partiniri.

 

Acum gandeshte-te la alta chetsie, crezi ca e bine ca un om caruia nu i-a pasat nici de tine nici de bebe, sa fie prezentza activa in viatza lui bebe, oare nu-l va priva de afectiunea de care ar avea nevoie chiar si aparand din cand in cand in viatza lui. Parerea mea e ca mai bine nu-l cunoashte, decat sa-l vada rar si fortzat de tine, ca sigur va veni in sila si bb va simtzi ca el vine din obligatzie sau din vinovatzie, si atunci cred, e doar o parere, ca-i va fi mai greu micutzului decat daca nu-l vede deloc.

 

E mai simplu sa te lashi deshisa oportunitatii de a intalni un alt barbat si sa-i oferi cu ocazia asta un tati si copilului, dar de data asta ai grija pe cine aduci in viatza ta, nu te iuta doar daca te iubeshte el, ci daca el are ce sa-ti ofere tie si bineintzeles daca e capabil sa fie inlocuitor macar 70% de tata pentru bble tau.

 

 

diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in mare ma regasesc in ce a scris danaintruder. sunt convinsa ca isi va iubi copilul rezultat din casnicie, pt ca asa a fost crescut si educat de mama sa.

i-a bagat in cap ca n-are de ce sa recunoasca un copil care nu este rezultatul unei casnicii. si asa a facut.

desi, atat el stie ce inseamna sa cresti fara tata.

taica-su a parasit-o pe mama-sa cand era micutz. si nu s-a interesat de el pana la 21 de ani...

se zice ca aschia nu sare departe de trunchi..

de unde atunci conceptia stupida a mamei sale, care i-a impuiat capul cu tot felul de chestii.. si mi le-a spus si mie in fatza:

"nu-ti va recunoaste copilul ca nu e din casatorie.. nici n-ati fost logoditi (am fost impreuna aproape 3 ani si intalnirile aveau loc la mama sa acasa unde locuia el)... si copilul asta nu va avea tata. el nu va fi tata pt copuilul tau. e un bastard!!!!!!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe...o bere virtuala merge.

 

IO te rog mult sa ma scuzi daca poate am fost cruda cu modul meu de a gandi, dar e mai bine sa te impaci cu ideea si cu tine insatzi decat sa speri si sa te doara. Si ceea ce am scris am scris pentru ca nu o singura data am fost pusa sa gandesc la rece vis-a-vis de treaba asta, numai ca pe mine cineva acolo sus m-a iubit...deocamdata, si la mine lucrurile au stat altfel, dar stiu destul de bine ce e in sufletul tau.

 

Capul sus si fi puternica pentru bb.

 

diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...