Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oradea (14)


Recommended Posts

Cum arata musculitele? Negre sau albe? Vezi sa nu fie altfel de daunatori. Pentru orice planta atacata de daunatori se poate folosi Mospilan, dar cu atentie/pt copil, ca e toxic. Mospilanul se vinde la pliculete in farmacii fitosanitare si se prepara o solutie diluata, conform instructiunilor de pe plic, cu care se pulverizeaza planta timp de 2-3 zile consecutive/pauza o saptamana-apoi reiei tratamentul daca mai este cazul. ___________________________ Avand in vedere ca ai copilul implicat in "ale gradinaritului", nu-ti recomand folosirea Mospilanului. Ai putea sa prepari o solutie din mucuri de tigara diluate intr-un flacon de 2l apa, cu care sa uzi si sa stropesti planta. Nu da rezultate 100%, dar solutia nu e atat de toxica precum mospilanul care e OTRAVA. In orice caz trebuie sa izolezi ghiveciul atacat de musculite de celelalte ghivece, fiindca ele se vor muta usor, de la un ghiveci la altul, mai ales daca vei da cu solutie. Oricare metoda ai alege nu lasa ghiveciul sau solutia preparata la indemana copilului. E suficient sa atinga planta stropita de curand cu solutie si sa duca mana la gura ca e bai. Alta varianta, e sa schimbi cu totul pamantul la acel ghiveci atacat de musculite. Dar aici sansele sunt 10-15% sa scapi de ele. _________________________ Musculitele sunt destul de pacatoase, mai ales cela albe (musculita alba de sera). Nu se scapa usor de ele. P.S. Am pus pe 5 ianuarie 11 bulbi in ghivece si jardiniera. Lalele din ghivece au iesit, fiindca au stat mai mult la lumina. Le astept si pe cele din jardiniera sa apara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca e vorba de musculite negre (dar musculite sa fie,nu alti daunatori) atunci n-ai ce sa-ti fie teama de planta/doar ca sunt deranjante, asa ca aspect, ca se "zburatacesc", cautand umezeala de la baza ghiveciului. Partea proasta e ca se pot raspandii si la celelalte ghivece si deja e enervant. Eu zic sa izolezi ghiveciul afectat si incearca cu zeama de tutun, dar nu lasa ghiveciul, planta si solutia la indemana copilului, macar 2 saptamani de la administrare. Incearca sa stropesti 3 zile consecutiv planta/chiar sa o uzi putin cu zeama de tutun. Musculitele vor fi deranjate de miros si vor parasii ghiveciul. Treaba asta e de preferat s-o faci pe un balcon deschis, ca sa nu se mute la alte plante care le ai in interior. P.S. Lasa macar o zi mucuri de tigara in apa/intr-un flacon 2l, asa incat apa sa imprumute bine mirosul de tutun. Apoi pulverizezi planta si o uzi un pic cu zeama de tutun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la Toata Lumea!!! Simina asa am facut am dizolvat mucuri de tigara si sa stii ca nu am mai vazut musculitele negre , floarea si-a mai revenit , eu inca nu stiu sa pun poze dar o sa incerc , ma cuprind evenimentele , luni Robi al meu face 31 de ani, pe 22 martie pleaca din tara in Richmond Virginia , mai sunt doua saptamani bune , cat il mai vad si il am aproape in rest nu stiu daca am sa-l mai vad ,nu are intentii sa mai revina si cine stie ce ne rezerva viitorul , cand stii ca ti se termina o perioada din viata in care ai fost foarte fericita nu e usor ..... va fii cumva , niciodata nu a fost sa nu fie cumva va doresc un weekend placut , sa fiti iubite si numai bine [hia] evi , Eric 14.06.2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sileriki - "La multi ani!" lui Robi. Stiu ca e grea despartirea, mai ales cand e vorba de o distanta atat de mare, dar eu cred ca lucrurile se vor "aseza" in timp. Trebuie doar rabdare... In privinta florilor, ma bucur sa aud ca ai mai scapat de musculitele acelea sacaitoare. Eu m-am apucat ieri de rascolit balconul mic cu flori, adica am scos toate ghivecele ca sa pot face o curatenie de primavara substantiala. Am constatat ca mi s-a umplut camera de ghivece si ma tot intrebam cum incap toate astea pe un balcon de 2m lungime si 1m latime. [url="http://s34.photobucket.com/albums/d148/siminel/Flori%20-%202007/Flori%20-%20martie%202007/"]Mica mea sera[/url] la inceputul lui martie. Mai am flori si pe jos, prin camera si balconul mare care nu le-am pozat. Deocamdata atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua achizitie: [url="http://i34.photobucket.com/albums/d148/siminel/Flori%20-%202007/Flori%20-%20martie%202007/2552.jpg"]liliacul de camera,[/url] cu miros de primavara. Pe maine sper sa am o violeta rosie. Mi-a promis cineva ca mi-o pune deoparte. Totul e sa vina din Olanda. Cred ca stiti ca exista si violete galbene - tot in categoria raritatilor. Sper ca nu vorbesc singura de flori pe-aici. Cine ma urmeaza? Daria, ai incredere cu noile flori, sigur vei reusii. Ti-am zis ca-s aici pentru explicatii. P.S. Cat priveste serviciul am ajuns din nou la concluzia: Cu cat se cunoaste mai mult, cu cat e straduinta mai mare, cu cat e stresul mai mare, cu atat aprecierea din partea angajatorului scade Dimpotriva, ti se reposeaza mai mult.[xx(] Mi-e lehamite de serviciul asta. Gata, am inchis paranteza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...