Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ALBA CA ZAPADA


niponel

Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai am o intrebare [:D]

Nu prea m-am prins ce e cu aluatul facut la baie de abur: se amesteca toate (impreuna cu faina) si se tine pe baie de abur sau ca la prajitura de miere, se pune faina la sfirsit? Din cite inteleg, aluatul trebuie sa iasa cam ca o plastilina, pentru a fi modelat, nu? Daca scrie faina cit cuprinde... Si cum e sa tii pe baie de abur un aluat de felul acesta, nu-mi dau seama, scuze ca va bat la cap.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma am facut cum m-a dus capul: am tinut pe baie de abur toate componentele in afara de faina, amestecind mereu. Dupa ce s-a topit untul, am inceput sa pun treptat faina, amestecind. Cind mi-a fost greu sa amestec cu lingura, am mutat aluatul intr-un bol de plastic, am lasat sa se raceasca un pic, apoi am framintat cu mina. In total a mers cam 350 g faina (vreo doua cani si jumatate).

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu poza. Am facut sub forma de tort, intrucit o patrime din aluat nu-mi ajungea sa intind o foaie dreptunghiulara cit tava mea. Mai tirziu mi-a venit ideea ca puteam imparti aluatul in 3, si atunci imi iesea numai bine, dar deja aveam foile coapte. Abia astept sa gust, miine deja, dupa ce se inmoaie bine.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce tortulet dragut! L-ai taiat?

imi pare rau ca nu am fost ieri pe forum, dar asa e, cum ai procedat tu, faina se pune la sfarsit, dupa topirea untului. Mama o facea si fara baie de aburi dar cu unt moale, si cocea 3 foi.

o sa editez reteta, sa fie clara.

 

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] "Ayla" si [bonjovi] "Nunutz"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am taiat-o, da. Foile s-au inmuiat, dar nu f. tare. Ma gindesc cum ar fi cu frisca din smintina acrisoara, aia inmoaie tot. [:D]

E o prajitura simpla si buna, potrivita pentru consum in familie. Pentru ocazii festive insa as opta pentru altceva, un pic mai sofisticat. Multumesc mult pentru reteta. [pup]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu Alba ca zapada,reteta Gratielei.Era cea mai apropiata de cea pe care o stiam eu din tinerete. [^] Nu am taiat-o inca,deci nici poza nu am,dar o sa revin. [:D] Aseara nu m-am putut abtine si am taiat totusi o bucat..ica. [:D] E foarte buna! [pofta]

 

Natalia,eu am o reteta,tot din tinerete [:D],de prajitura cu foile de la Alba ca zapada umplute cu smantana dulce amestecata cu nuci.E super! Chiar n-am mai facut de mult timp,dar mi-e lene sa sparg nuci! [:)]

 

 

Mihaid="purple"> [recevere]

 

 

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...