Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ALBA CA ZAPADA


niponel

Recommended Posts

quote:Originally posted by Balbina

Greierash, pune smintina mai grasa, de 20-25% grasime. Eventual poti adauga niste intaritor de frisca, dar nu cred ca e nevoie, intrucit merge si multa nuca macinata, care ingroasa crema.


id="quote">id="quote">fac si eu reteta asta (tort cu smintina ca la Bucovina) dar parca blatul meu e un pic diferit.

 

Nataliaid="red">, eu pun smintina 5% (sour cream) si desi "crema" curge un pic cind o pun intre foi se intareste cu timpul. e super prajitura daca o lasi 4-5 zile la frigider. in primele zile e tare ca scindura, poate de aici numele de "scindurica". eu am facut-o in forma rotunda de tort si am uitat-o in frigider 5 zile. cred ca merge si facut in tava normala si taiata patratele. se topeste in gura.

 

uite aici reteta pe care o fac eu (de pe gustos..ro copy/paste)

 

Tort cu smintina ca la Bucovina

 

Foi. 3 pahare faina, 200 g. unt, 100 g. zahar (se poate folosi zaharina), 50 g. nuci rasnite, 1 ou intreg (albus si galbenus), ceva zahar vanilat.

Din asta se fac 4 foi si se coc pe rand. Ultima foaie (dupa ce e coapta) e lasata in forma.

 

Umplutura: 300 g. smantana proaspata, 300 g. nuci rasnite, 1 pahar zahar, si vanilie. Se amesteca, se imparte in 3, se umple in forma (bineinteles cand foile s-au racit) si se lasa la racoare pana in ziua urmatoare, ca sa se intareasca si sa se poata scoate pe o tava de tort.

 

Nota bene: gustul cel mai bun il capata abea dupa vreo 5 zile. Pentru cine are vointa. Aici se intampla una dintre minunile chimiei culinare: crema de smantana si nuci se transforma in ceva nou, cu un gust cu totul diferit si mult mai fin decat nucile sau smantana ne-ar face sa banuim. Dar trebuie lasata cateva zile...

 

 

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)

****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lorelei, reteta asta seamana cu una pe care o face soacra-mea. Ea intinde foile subtiri de tot si le coace pe tigaie. Si poate datorita faptului ca le face subtiri, prajitura se inmoaie deja peste 24 de ore. E delicioasa, intr-adevar.

Eu uneori mai inlocuiesc smintina din creme cu iaurt mai gras, de 4-5% grasime, si iese ok.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...