Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In ce fierbeti mamaliga ?


ingridnen

Recommended Posts

Fetelor, voi in ce vas fierbeti mamaliga ? O vreme am folosit o oala emailata, cu coada, dar se lipea si o tineam 2 zile l-a inmuiat ca sa pot s-o spal. Acum folosesc o oala de aluminiu, e drept ca se curata mult mai usor, dar am auzit ca nu ar fi chiar OK sa gatesti in vase de aluminiu... Ingrid si Cristi 3 ani si 10 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ceaunul e cel mai indicat pt. mamaliga ... alea de la tigani din fonta, cred ...

 

Petronelaid="size3">id="Trebuchet MS">id="navy">

__________________________________________________________________________

 

Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.id="navy">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac mamaliga in oala de inox, nu se lipeste dar nu din cauza oalei ci pt ca o fierb bine. Daca la tine raminea crusta groasa de mamaliga pe oala era semn ca nu ai fiert-o suficient ( cca 35-40 min de cind clocoteste) pe foc mic de tot ... Cum ziceam pe cratita mea ramine putina mamaliga pe fundul oalei, pe pereti se curata aproape perfect. Apoi las cratita sa se raceasca ( nu torn apa in ea ) si coaja de pe fundul oalei se ridica cu usurinta ... fara efort. La sfirsit o spal, mai frec ici colo daca sunt puncte mai intarite ... dar se curata usor de obicei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Cristina_C

In ceaun, l-am adus special din Romania pentru asta, ca pe aici n-am vazut (nu zic ca n-or fi)[alcool]


id="quote">id="quote">Exact ... l-am adus din Romania pt. ca nici pe-aici nu am vazut ca la noi ... am vazut ceva semanator (ca si ei fac mamaliga), dar nu ca la noi ...Si da, trebuie fiarta bine, cam 30-40 min. ca sa iasa buna ...Petronelaid="size3">id="Trebuchet MS">id="navy">__________________________________________________________________________Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.id="navy">id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ani de zile am frecat oale, tuciuri, ceaune dupa ce faceam mamaliga, acu' la batranetze am invatat s-o fac in castron de sticla la microunde.Se pune o parte ( cana, etc) de malai si 3 parti apa,sare dupa gust, se lasa 7-8 minute, se amesteca, apoi se pune din nou cca 5 minute( depinde de cantitate) si e gata.Eu dupa ce o amestec ii pun si 1-2 linguri ulei, sa iasa mai cremoasa.Si vasul de sticla, inmuiat in apa, se curata imediat.Si asa facem des, si la birou chiar, e oricum mai sanatoasa ca junk food.

 

V

 

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...