Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In ce fierbeti mamaliga ?


ingridnen

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by daniella4

Am facut chiar azi mamaliguta si de tare multa vreme vreau sa intreb ceva: cum o faceti domne' fara cocoloase? ?


id="quote">id="quote"> Umezeste putin cu apa rece malaiul inainte sa-l pui in apa clocotita.Nu mai ies cocoloase.Garantat!Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am probleme in alegerea recipientului cit in alegerea malaiului...pasta aia galbena din malai grisat nu se cheama mamaliga dupa standardele mele[:D]...

 

Am cautat malai necernut si cit mai putin "prelucrat" de la tarani, ba chiar am ajuns in halul in care sa pun bucatile mai mici din "uruiala" in speranta ca voi obtine ceva asemanator cu mamaliga bunicii mele, tot nimic! Adica imi iese ( dar nu ma impresioneaza ca-mi iese fara cocoloase) dar n-are gustul care-l stiu io de cind eram in curtea bunicilor si taiam mamaliga cu atza!

Am pus inclusiv ulei de porumb, puternic aromat, in compozitie ca sa iasa gustul intens si tot n-am fost satisfacuta.

Oricum, de folosit, folosesc acelasi ceaun de tuci pe care-l folosea bunica, cerut in mod imperativ ca drept de mostenitor[:D], si...totusi nici vorba de acelasi gust, nici vorba de crusta uscata si prajita bine de pe fundu' ceaunului care sa semene culmea! cu ce se vinde in pungi la market sub numele de tortillas cu ketchup sau sare! asa cum noi aveam parte acum o mie de ani cind eram copii, nepoti de bunica din Moldova...ma rog, am ajuns la concluzia ca e vorba de foc, de plita, de copilarie sau stiu eu ce...

Pe scurt, nu mai am asteptari de la mamaliga pe care-o execut, fie cum o fi, galbena sa fie![olala], ca un soare!

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, Crista, am avut asa ceva, dar l-am aruncat dupa ce mi-am luat mixer, cap sec ce sunt!

Multam, Camelia, tura urmatoare bag malaiul ud in apa, poate scap de cocoloase.

Daniela, pe mine una m-ai dat gata. Pt noi mamaliga e o chestie pe care o mancam cu placere cam la 2 saptamani cu smantana, branza si unt. M-am bagat in subiectul asta ca m-a apucat nostalgia dupa vremurile in care reuseam operatiunea mamaliga fara cocoloase. Daca stau si ma gandesc bine parca nici gustul nu ma mai multumeste.[hot]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniella din 2 una ori te duci sa cumperi tel ca e ieftin si se gaseste la orice ferometal ( sau cum s-or mai numi acum magazinele astea [:D]), ori pui malaiul in apa rece pina sa il pui pe foc si bagi cu atentie sa nu stropesti toti peretii- mixerul pina se face cremutza fina fara cocoloase , apoi pui pe foc si amesteci cu lingura ... macar pina se intareste ca dupa aceea n.ai absolut nici o problema ...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

Pana acum 2 ani o faceam in tuci (ceaun), dar intre timp am descoperit ca iese super intr-o craticioara teflonata ! Sunt f multumita deoarece atunci cand mamaliguta este gata incepe sa se dezlipeasca singura de pe margine, si-n plus imi este mult mai usor cand o rastorn, vasul fiind f usor! Pun apoi apa in cratita, si cam in jumatate de ora se desprinde toata crusta, astfel ca mai ramane sa clatesc cratita si....gata !

Numai bine!

 

mami Ailui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...