Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In ce fierbeti mamaliga ?


ingridnen

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

<fetele,

care este timpul de fierbere'?eu fac pt piciul meu si de obicei o fierb cam 15-20 min,ca sa iasa "päsat"(asa ii zicea bunica la tara si imi placea tare mult[il]),adica mai fluida putin .E ok?mersic

 

Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o fierb in ceaun de fonta emailat.la un litru apa in clocot pun 250g malai ,cam 1/2 lingura sare,turnand malaiul cu cana si amestecand continuu cu telul in forma de para,astfel nu face cocoloase.mai amestec putin cu telul si cand incepe sa se ingroase iau lingura de lemn cu coada lunga.daca o pregatesc pt unt,branza pun la sfarsit si o lingura buna de unt.

Zuzuid="red"> eu fierb cam 25-30 min. in functie de malai.o gust sa nu se simta granuloasa la gust,eventual mai adaug un pic de apa.

apoi in ceaunul cald pun apa calda si cat mancam se inmoaie si se spala usor.

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timpul de fierbere pt. o mamaliga buna este de 30-40 min., malai normal. Este si malai din ala care fierbe in 5-10 min ... instant (parca) dar mie ala nu imi place ... tot malaiul normal face mamaliga buna.

 

zuzunakiid="red"> - mamaliga aia mai moale cum spui tu prin partile noastre (Moldova) se numeste terci ... si e buuuun ...

 

Petronelaid="size3">id="Trebuchet MS">id="navy">

__________________________________________________________________________

 

Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.id="navy">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot in oala teflonata fac mamaliga. Ca sa se curete usor oala de mamaliga se pune la muiat cu apa rece si se dezlipeste singura mamaliga de pe oala.

Iar ca sa nu am parte de cocolase, pun apa la fiert cu sare, si cand clocoteste o iau deoparte si pun faina, dupa care o pun inapoi pe flacara la fiert. Nu mi s-au facut niciodata cocoloase cu metoda asta.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...