Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (2)


Recommended Posts

Sheannamp [:X] am scapat de dureri de gat dar sunt fff infundata si-mi curge nasul.pana acum am fost si sunt cu risc sa pierd sarcina,ma bucurasem ca am scapat si de cand tot imi suflu nasul,probabil de la folosirea muschilor abdominali(nu am voie sa fac nici un efort),iar ma doare burtica si au aparut petele maro...nu stiu ce sa iau nici vibrocilul nici olynthul nu au pe prospect liber pe sarcina.voi ce mi-ati recomanda?e ca un cosmar scap de una si dau de alta.... alina [gravi]9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alina.a, nu ai voie nici un tip de picaturi de nas pentru ca toate contin vasoconstrictoare care sunt contraindicate in sarcina! Dar poti sa folosesti doua remedii naturale: apa distilata/ser fiziologic in care sa pui cateva picaturi de suc de lamaie sau spray cu apa de mare *de aceea pentru bebelusi)! Nu stiu daca au eficacitate dar mai bine decat nimic! A si inhalatii (apa sau ceai cu sare)! Anya, hai ca astazi am ceva cu tine! Mersi de raspuns! Am si eu o mare nelamurire! Am gasit o gramada de aberatii pe aici care, cica, ar fi recomandari din partea pediatrilor! Mai da niste gogomanii de mi s-a facut mie rusine! E adevarat ca nici nu am cum sa controlez daca e asa (parca nici nu-mi vine sa cred)! De exemplu, o mamica pe care am reusit sa o convingem cu ceva vreme in urma sa continuie sa-si alapteze fetitza de 2 luni (trecea printr-un "growth spur") si acum vine disperata sa se planga ca pediatrul i-a zis ca la 4 luni greutatea de 6400 gr e prea mica (ar fi trebuit sa aiba cu un kg in plus) ori dupa toate calculele si toate graficele 6400 e o greutate normala chiar aproape de limita superioara! Acum, mama e disperata, se gandeste sa renunte la alaptat! Ce Doamne iarta-ma pediatrul e asta? Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar e prea de tot! Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot ca remediu natural pentru nasul infundat iti recomand hreanul ras!...inhalezi putin mirosul ala puternic pe care il scoate
[url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev048pr___.png"][9cer]vine bebe![9cer][/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80909"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo][/url]
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa intreb si io de vaccinuri.I-am facut lui Ingrid la 2 luni Infarix Hexa,comandat de medicul de familie din timp.La 4 luni io am fost convinsa ca are si ea o evidentza cu ce si cum a facut la 2 luni si ca va comanda ea infarixu' fara sa-i zica nimeni.Si bineinteles ca nu-l avea.Si io tolomaca, n-am stiut ca ma pot duce la Medlife de exemplu' sa fac vaccinu' care trebuie si am lasat-o sa i-l faca pe ala gratuit.La 6 luni a facut tot Infarix.Am inteles ca Infarixu' fatza de ala gratuit mai are un virus si nefacandu-i toate rapelurile, pt virusu' ala n-avem imunitate.Gasesc io in alta parte vaccin si pt virusu' cu pricina? [vampa]Viviana si [copil]Ingrid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina.a poti folosi Bioparox, e permis in sarcina si alaptare. Shean, din pacate exista si astfel de pediatrii... Timeea avea greutatea asta la 6 luni iar Vladut si mai tarziu, dupa 7... Ai mei sunt clar in partea de jos a graficelor, si Vladut chiar era saracul in zona de distrofie... Ma indoiesc ca le-ar fi mers mai bine cu lapte praf... Dar cine stie? Vivi, la asta gratuit ii lipseste componenta anihaemophilus influenzae. Daca faci imunizarea la sugari sunt necesare 3 doze, daca ai facut 2 poti s-o faci doar act-hib ca sa fie si atreia doza daca ai ratat-o pe cea de 6 luni. Intre 1-2 ani sunt necesare 2 doze daca nu a fost vaccinat pana atunci si dupa 2 ani merge doar o doza. Ma gandesc sa ii fac lui Vladut pentaximul sau asta gratuit pluc act-hib ... ce s-o gasi... [8**][url="http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1guertP_CAT4G_64_62_51_abs.png"]Diana[/url], [copil]Vlad(16.05.04)([url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]bebelus[/url] si [url="http://community.webshots.com/user/dianar131100"]copilas[/url]) &[copil] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/racov1971/my_photos"]Timeea [/url](18.05.06)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sheann, prostii de-astea cat casa ai sa tot auzi. Mie imi creste tensiunea cand citesc si ma apuca niste nervi groaznici. Pentru ca bietele mamici nu au nici o vina. Eu am gasit multe sfaturi de acest gen date de medici de familie care se autointituleaza pediatri doar pt ca au pe liste si copii (sau poate chiar au facut pediatria acum 20 de ani si de-atunci n-au mai citit nimic). Fara nici o suparare...dar mi se pare revoltator. Cel mai rau imi pare pana la urma ca eu ma agit si ma consum, ca sa constat ca acest gen de sfaturi sunt f apreciate. Asta din cauza obsesiei unora pentru grutatea copiilor. Ce sa ne mai miram cand mamicile ii vad pe copilasi prea slabi, daca chiar unii ca noi incurajeaza aceste idiotenii. Scuze pt limbaj, dar m-am cam aprins... Vivi, ti-a raspuns Diana f frumos. Eu acum sunt intr-o mare dilema si am sa va cer si voua parerea. Personal, nu sunt fan vaccinari, decat cel mult cele obligatorii, pentru ca mi-e teama de ele. In sensul ca am citit tot felul de articole, care mai de care mai virulente, referitoare la efectele pe termen lung ale vaccinurilor. Ma refer aici la celebra discutie despre thimerosal care se gaseste inca in unele vaccinuri (antihepatitic B si ROR), fiind un conservant pe baza de mercur, care cica ar fi implicat printre altele in autism. FDA-ul l-a interzis in urma cu cativa ani, pt ca ulterior studii puse in aplicare de companiile farmaceutice sa demonstreze ca ar fi defapt o furtuna intr-un pahar cu apa si ca nici vorba de asa ceva. Acum eu nu prea stiu ce sa mai cred. Am vorbit cu o colega de-a mea care face psihiatrie de copii si apoi cu o prietena infectionista si ambele au fost f sceptice in ceea ce priveste ROR-ul. Chiar mi-au spus ca n-ar face copiilor lor acest vaccin. Eu am refuzat si antirujeolicul la 7 sau 9 luni, pentru ca dincolo de aspectul de mai sus, inca nu se stie efectul pe termen lung al vaccinariilor in nr f mare in primii ani de viata. Asa ca m-am decis sa-i fac acum la 15 luni doar antirujeolicul simplu (rouvax), cu riscul ca va face rubeola si oreion care nu mi se par niste boli grave, mai ales daca trece prin ele la o varsta mica. Basca, imunitatea instalata este pe viata, spre deosebire de vaccinuri pt care trebuie rapel. Mi-am pus apoi problema: daca face bolile atunci cand va aparea si fratiorul/surioara, doar ca am de gand s-o/-l alaptez macar 1 an si va lua in primele luni Ac de la mine. Apoi...va fi mai maricel si cu imunitatea buna. Eu am mers tot pe schema cu infanrixul pana acum. Schema de vaccinare din Ro este cea clasica cu DTP+antipolio la 1 an (pe care am urmat-o si eu) si apoi ROR la 13 luni. Insa vad ca e la mare moda schema americana cu ROR la 1 an, apoi la 15 luni DTP+antipolio. Poate si pentru ca ROR-ul se poate face intre 12 si 15 luni, iar DTP+antipolio intre 12 si 18 luni. Iar acum fiind perioada de iarna...sa fie copiii "acoperiti" de o eventuala epidemie de rujeola/oreion. Nu stiu cat de bine va "merge" inversarea asta in contextul schemei oficiale de la noi, dar e o practica destul de frecventa. Decizia mea este cam luata, dar mai am ceva temeri sa nu regret dupa ca iata ma pun eu impotriva tuturor. Daca m-ar auzi colegii ca vorbesc asa despre vaccinurile pe care ar trebui sa le recomand cu caldura...cred ca n-ar fi prea amuzant [:D]. Mai ales ca nu imi plac deloc vaccinuri gen: antivaricelos, antigripal, antimeningococ etc (decat daca exista cineva cu riscuri mari, dar asta e alta problema). Astept si parerile voastre pentru ca discutia mi se pare interesanta si chiar utila pentru ca multe avem copii si dorim desigur tot ce este mai bun pentru ei. [pup] tuturor si noapte buna ca orele sunt cam inaintate... Alina [gravi]12, mamica d-rei Anya (19oct.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sheannamp Am si eu o mare nelamurire! Am gasit o gramada de aberatii pe aici care, cica, ar fi recomandari din partea pediatrilor! Mai da niste gogomanii de mi s-a facut mie rusine! E adevarat ca nici nu am cum sa controlez daca e asa (parca nici nu-mi vine sa cred)! De exemplu, o mamica pe care am reusit sa o convingem cu ceva vreme in urma sa continuie sa-si alapteze fetitza de 2 luni (trecea printr-un "growth spur") si acum vine disperata sa se planga ca pediatrul i-a zis ca la 4 luni greutatea de 6400 gr e prea mica (ar fi trebuit sa aiba cu un kg in plus) ori dupa toate calculele si toate graficele 6400 e o greutate normala chiar aproape de limita superioara! Acum, mama e disperata, se gandeste sa renunte la alaptat! Ce Doamne iarta-ma pediatrul e asta? Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar e prea de tot! Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Si eu am avut aceeasi nalamurire. "Pediatrii astia" ar trebui impuscati toti! In afara de faptul ca recomanda lapte praf in locul alaptatului natural....te duci la ei cu un BB cu muci si primul lucru Augumentin sau cefalosporina!(macar de-ar prescrie de gen 2...ca doar mere pe respirator....ei NU...ce e mai puternic[bang] si nepotrivit![bang]) Iar mamicile...au si ele partea de vina: sa consulte 2-3 medici si apoi sa ia o decizie! Am mai auzit ca intrerup alaptatul sa slabeasca...mare prostie! Ce mai tot atata....BB are 1 an si 4 luni inca suge si eu am slabit 35 KG...(asta ca sa vedeti ca se poate!) Exemplu concret: o asistenta la indicatia "unei pediatre "i-a dat fetitei de la 6 sapt lapte Dorna UHT...pe motiv ca nu lua in greutate cu laptic de la mami..am crezut ca ma imprastiu cand am auzit!...si e cadru "[bang]medicinal" Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sa va spun ce am trait pe propria pilicica! Din anul 4 de la Puericultura m-am convins ca atunci cand voi avea un BB il voi alapta exclusiv 6 luni apoi diversificare. Toate bune si frumoase, am ramas insarcinata, am nascut si inainte de a pleca din spital Dr neonatolog car ar fi trebuit sa-mi puna copilul la san imi spune ca BB suge ineficient, nu a luat in greutate(la nastere a avut 3.400....dupa 3 zile 3.150) ca nua am lapte sufcient si ca dpdv al ei sa mai stau in spital sa-i dam lapte prf sa vedem cum ia in greutate sau sa ma duc acasa sa-i cumpar NAN si sa-i dau! No, asta a fost momentul DEPRESIEI majore postpartum! Am inceput sa plang...cu hohote si sotul meu intelegea ce am....asta vre-o ora timp in care mi-am cerut externarea si mi-am facut bagajul pt plecare. Am sunat-o pe o prietena care e si ea neonatolog(nu am crezut ca se cuvine sa o chem pe salon...ca doar stiti cum e doi medici la un BB sa nu cumva sa ranesc orgolii...[alcool])...si am plecat pe ATI cu Fulvia la rietena mea in brate, sotul cu bagaje...iar eu dupa ei plangand...Doamne...parca nu eram eu! Mi-a pus copilul la san, a stat sa vada cum suge, m-a invatat cum sa o trezesc daca doarme...si dupa 45 min de supt, timp in care s-a uitat permanent la Fulvia cum suge, a luat-o de la san si mi-a aratat-o: imi zice: Vezi ce fata de copil satisfacut? ....sincer nu mi se parea..dar de-adevaratelea, dupa ce am cunoscut-o mai bine pe BBlina mea, asa era!.... Si bine mersi Fulvia suge si in ziua de azi, avea la 6 luni aproape 10kg...alaptata exclusiv, am inceput diversificarea fix in ziua in care a implinit 6 luni...iar acum are 12kg la 1 an si 4 luni! Oare daca nu aveam norocul s-o cunosc pe Livia....nu papa Fulvia lapte NAN?...cu siguranta DA. Asta asa...ca m-am descarcat...mai ales ca sunt convinsa ca m-ati inteles mai bine ca oricine altcineva! Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo fetele bagati la greu si descarcati necazul!eu tot timpul am fost de parere ca noi ca si femei si mame inainte de toate vom sti ce e mai bine pt copiii nostri. teo de neonatologie mi-e frica si mie aici in arad...deja am auzit prea multe si ma trec fiori... in alta ordine de idei nasul meu s-a desfundat singur noaptea trecuta(a treia de nesomn) dar tusesc groaznic,macar nu e seaca tusea,e productiva si nici pana la 29 de ani nu am reusit sa invat cum sa scuip o flegma din gat.ma inebuneste....asa ca am tusit toata noaptea ,ma tin cu mana de burtica si tot scuip dar nu iese.acum mi-a luat sotul stodal sirop tot homeopat....efectiv de ce mi-a fost groaza nu am scapat...de raceala pe sarcina! alina [gravi]9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am starnit medicinistele![haibat] Pai prea erati doar mamici potolite! Anya, e a treia sau a patra oara cand imi vine sa dau copy-paste mesajului tau! Asa e! Tot la medici de familie fosti generalisti care se cred si pediatri doar pentru ca au copii pe lista si nu au mai deschis o carte de la terminarea facultatii ma refer si eu! O carte inteleg, ca e scumpa in zilele astea si nici nu se mai poarta ([xx(]) dar macar o revista pentru femei sau o pagina de internet! Si uite asa medicii tineri, talentati si pusi la curent aleg sa emigreze sau sa-si schimbe meseria! Pacat! In legatura cu vaccinul ROR sunt de aceeasi parere! Am citit niste chestii despre vaccinoze si legatura dintre autism/Alzhemer si unii excipienti si m-am cam speriat! Plus ca mie imunizarea naturala mi-a prins foarte bine! Asa ca nu o sa le fac ROR daca se poate si nici pe cel antivaricela! Teo, bravo pentru alaptat! Si pentru slabit! Diana, m-am uitat pe poze! Super! Iar Vladut numai aer de distrofic nu are! Mie imi plac asa mai gingasi! Nu prea imi plac bebelusii si copii obezi! Poate sunt ca vulpea si strugurii (baietii mei sunt manechini fata de altii) dar am vazut multe efecte negative ale obezitatii infantile la adulti ca sa prefer percentila 10-25% celei de 90%! Va pup! Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...