Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ornamente tort


laurabb

Recommended Posts

Alynutza, laptele ala din cutii mici pt. cafea nici nu-i bun pt. fondant, intrucit e un simplu lapte concentrat, cu procent mai mare de grasime. Or, pt. fondant ai nevoie de lapte condensat cu zahar, e ca o crema groasa, dulce, de consistenta mierii. Chiar, poate de inlocuit laptele condensat cu mierea? Cu parere de rau, lapte condensat cu zahar NU se gaseste in Romania.

 

Marshmellows insa am vazut in supermarkete. Parca era undeva o poza cu ambalajul pe un forum, acus poate o gasesc.

 

Edit: gata, am gasit, uite aici, cineva (cami_t) a dat poza ambalajului. Am vazut marshmellows din astea la Billa, Cora si Carrefour.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Ortansa

adi-alea unde am scris eu yum-yum sunt specialitati libaneze.nu stiu cum le zice:-)is cumparate nu-s facute de mine.revin cu retetele de fondant putin mai tarziu.[pup]I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">


id="quote">id="quote">Maaama dar ce bine aratau...n-ai o prastie sa-mi arunci si mie una?Adriana si-atat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,am o veste buna pt voi.acum vin din bucatarie:laptele condensat indulcit se poate prepara in casa.de mult ma gandeam eu cum sa fac sa prepar in casa asa ceva,mi-am scormonit mintea,m-am uitat la cutia de lapte condensat sa vad ce contine si iata ce-a rezultat:

-un pahar de apa+un pahar de zahar se pun la fiert intr-o craticioara,se fierbe pana se dizolva bine zaharul si se leaga ca un sirop. se ia de pe foc,se racoreste f. putin si cat este inca f. cald se arunca peste sirop un pahar de lapte praf.se omogenizeaza bine,eventual cu un tel ca sa se desfaca toate cocoloasele.se lasa la racit si se foloseste la prepararea fondantului asa cum se arata in reteta. gustul este in proportie de 99% la fel cu cel din lapte condensat cumparat.am facut si putin fondant din el si a iesit f. bine.daca nu aveti curaj,incercati sa faceti doar cu jumatate din cantitati sau chiar un sfert.unde mai pui ca e si f.natural,facut in casa.incercati si n-o sa va para rau.

 

nota:nu se pune laptele cat timp siropul este pe foc(asa cum am facut eu) pt ca laptele se va prinde f repede de craticioara si se va arde.

 

spor la treaba

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hihi,Natalia,baga si tu reteta aici ca sa le confruntam:-D.eu eram cu Nicolas aproape in carca mea,in timp ce o ajutam si pe Maria la lectii-asa ca,pt. acuratete 100% am sa mai incerc reteta inca odata ca sa pot stabili cu precizie cantitatile igredientelor.dar chiar si din ochi daca faci,n-are cum sa dea gres. stiu ca-s doritoare multe de lapte condensat indulcit..sper ca maine sa am timp sa fac sub. separat,daca vrei si ai timp fa-l tu te rog.[pup]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, reteta gasita de mine suna in felul urmator:

e nevoie de:

2.5 pahare apa

400 g lapte praf

1 kg zahar

 

Intr-un blender se omogenizeaza apa calda cu laptele praf, se toarna in oala, se incalzeste putin, apoi se adauga zaharul si se amesteca incontinuu, pina se ingroasa. Nu se aduce la fierbere! Imediat ce la suprafata apar bule mari, se ia de pe foc, se amesteca bine timp de 1-2 minute, apoi se lasa la racit.

Autoarea zice ca de obicei mai strecoara si prin tifon laptele cald inca.

 

Eu am incercat reteta cu o jumatate de portie. A iesit ceva f. apropiat ca gust si consistenta de laptele condensat din comert. Cred ca mergea si pt. fondant, n-am incercat.

 

Reteta ta as incerca-o, dar nu acum, caci sarcina mi-a taiat cheful de a gati in general, de dulciuri nici nu mai zic. [:D]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici se explica de ex. cum se face un trandafir-mentionez ca se poate face si cu mana libera,fara formele respective. iar aici ai o lista cu linkuri pt mai multe modele de figuri/flori din fondant.uite cum se face o funda mare.

 

orice pasta de zahar/fondant/marzipan se lucreaza cam la fel.este ca si cum te-ai juca cu plastilina.

 

poate ne spui la ce anume te gandesti-ce forme ai vrea sa faci ca sa iti mai dam idei. in orice caz,pana nu incerci,n-ai sa stii cum se fac.

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia, Ortansa mersi, prind bine sfaturile. Poate imi fac si eu curaj sa incerc un tort cu fondant, dar deocamdata mi-am facut planul de dulciuri pe 2 saptamani (saptamana asta eclere si cealalta incerc krem a la krem).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...