Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ornamente tort


laurabb

Recommended Posts

laura,nu arunca:-)-mai adauga cateva linguri de zahar pudra,mai amesteca (cu o lingura de lemn),daca mai e nevoie mai adauga iar.poti sa pui si niste lapte praf.incet-incet o sa vezi ca o sa capete consistenta.cand este de consistenta unui aluat(de pizza sa zicem),unge-te bine pe maini cu ulei si incepe sa framanti cu mainile.nu te descuraja,ca si mie mi s-a intamplat asta si inca mi se mai intampla.totul e sa ai rabdare si sa prinzi smecheria.

 

daca nu ai acoperit peste noapte fondantul-s-ar putea sa se fi uscat.in cz asta nu mai adauga zahar,framanta doar cu putin ulei sau,daca e fff tare cu putina apa.

 

daca reusesti cu fondantul,eu zic sa incepi cu niste forme simple;flori,stelute,inimioare etc. taiate cu "cutters"(forme) pt biscuiti.intinzi fondantul pe o masa sau un blat f neted asa:presari zahar pudra din abundenta pe masa.intinzi Fond intai cu mainile,apoi cu "rolling pin"(sucitorul),sa nu fie nici prea groasa foaia,nici prea subtire.apoi tai cu formele de biscuiti si le lasi la uscat.daca ai forme de floare(margareta) coloreaza f putin fondant cu galben,apoi fa niste bilute mici,pe care le presezi usor in centrul margaretei.

 

 

spor la treaba

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

sunt 2 blaturi coapte pe rand in aceeasi forma.unul pandispan simplu,al 2lea pandispan cu cacao . 2 feluri de crema:prima-cea a Nataliei[il] de la tortul Truffles(frisca incalzita,ciocolata razuita,racita,batuta cu mixerul) si a doua-frisca simpla cu putina vanilie.amandoua blaturile insiropate cu sirop caramel.deasupra m-am chinuit sa-l acopar intr-un strat fin de unt frecat cu zahar pudra,asa ca sa fie totul ca la carte:-D.marginile mi-au dat ca intotdeauana de furca,pt. ca se intrezarea si crema tortului si n-aveam cum sa intind untul si p-acolo.asa ca n-am mai intins:-)

iar dantelaria aia e facuta din albus batut spuna cu zahar pudra la care am mai adaugat eu lapte praf pentru ca imi curgea(la reteta zice ceva de crema tartar care habar n-am ce e).hahah,cam asta e.

diseara o sa pozez si-o feliuta:-)

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, ti-a iesit un tort de nota 10, foarte frumos si impecabil realizat, bravo! Trandafirii zici ca sint adevarati, ce finuti sint! [cool] Tot respectul pentru rabdarea ta! Eu am lasat-o balta cu fondantul, ca nu sint facuta pentru asa ceva.

Abia astept poza cu sectiunea.

 

La multi ani! Sa fii sanatoasa, sa mai faci asa opere de arta! [s]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, LA MULTI ANI! Foarte frumos tortul tau, deasupra zici ca-i crema cu unt, eu am crezut ca-i fondant de zahar?

 

Fetelor spune-ti si mie daca aveti vreo reteta(de fapt cantitatile)pentru fondant pentru ca de obicei imi trebuie pasta putina ca sa decorez un tort.

 

Am incercat-o si pe aia cu marshmallows dar s-a intins rau, am luat o bucatica din toata cantitatea si am tot framantat-o cu zahar farin, dar tot era lipicioasa si se lasau petalele de trandafiri, off, si mi-a iesit multa compozitie de care m-am plictisit pana la urma si am spritat-o pe tort ca ma plictisisem!

 

Iar alta data am facut cu pasta de zahar, au iesit mai bine trandafirii, dar la fel mi-a iesit prea multa compozitie, am pus-o la frigider dar s-a intarit prea tare si nu stiu cat timp ar putea sta la frigider, ca nu fac tort in fiecare saptamana.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de urari si aprecieri.

 

despre fondantul cu marshmallow,cred ca am mai spus,puteti adauga cateva linguri lapte praf ca sa capete consistenta.asa e,e destul de lipicios la inceput.ca sa nu se mai lipeasca de maini,atunci cand crezi ca a capatat consistenta unui aluat normal,curata tot ce poti de pe maini cu muchia neascutita a unui cutit,spala-te pe maini,usuca-te bine,apoi te ungi din abundenta cu ulei dintr-un castronas care trebuie sa fie la indemana.apoi mai framanti putin fondantul,si-ai sa vezi ca nu se mai lipeste.tot timpul se lucreaza cu mainile unse cu ulei.

 

fond.uns din abundenta cu ulei se pastreaza in punga de nailon legata bine .se poate pastra in frigider sau in congelator daca intentionezi sa-l pastrezi mai mult timp.eu l-am tinut cateva zile afara,in bucatarie si nu i s-a intamplat nimic.

 

cum fac eu trandafirii ca sa nu se pleosteasca.(in timp ce lucrezi,fondantul se tine acoperit cu nailon).iau o bucatica de fond si formez o biluta cat o maslina.o infig intr-o scobitoare si ii dau forma de boboc-alungit cu mot:-D.fac atatea moate cati trandafiri am nevoie.le las sa se usuce(de preferat peste noapte,dar eu n-am avut niciodata atata rabdare) intr-un pahar sau infipte in polistirena.mai iei cateva bucati de fondant si formezi bile de forma unei nuci.apoi le faci sul si tai cu cutitul 5-6-7 parti aprox. egale de fondant.le faci bilute.pui o biluta in palma stanga,iar cu podul palmei drepte presezi si aplatizezi.va rezulta un disc mai subtire pe margini si mai gros in centru.eu prefer sa fie mai gros pt ca altfel mi se lasa trandafirii.mai subtiezi marginile cu aratatorul,de jur imprejur,in felul asta marginile devin mai subtiri si se onduleaza putin.apoi incepi sa le rulezi pe rand in jurul bobocului,pana la ultima petala.rulezi putin marginile petalelor in afara,pe rand.lasi trandafirii obtinuti la uscat,in cescute mici sau in adanciturile unui carton de oua.daca trandafirii sunt prea grei,sau au baza prea mare,dupa ce se usuca putin cat sa-i poti prinde in maini fara sa-i deformezi,ii poti taia la baza cu un cutit,pe orizontala.in felul asta scapi de surplus si devin si plati,astfel incat ii poti aseza frumos pe tort.

 

 

 

 

 

 

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...