Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

salata verde


didi-anda

Recommended Posts

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fa o salata!!! Cu rosii, ceapa, morcov ce mai ai tu pe acolo. E pacat s o fierbi s o faci mancarica!

 

Sauuuu daca ti place asa: foi de salata frecate un pic cu sare ( mai maricele, nu tocate), peste ele bucatele de piept pui ( perpelit in tigaie cu putin ulei) si felii de portocala. Si cand papi iei din fiecare si bagi in gura, se maesteca gusturile si i bunut!!!

 

corinadana mama Ralucai

 

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum zice corina si inlocuiesti portocala cu grape fruit (eu as scoate si morcovul).

sau salata simpla cu ceapa, castravete , rosie si sare, ulei si otet (si un pic de apa) sau si mai simpla salata cu ulei, otet, apa, sare.

 

sau...favorita mea salata, castravete (optional rosie), sare ,piper, ceapa, o lingura de smantana si doua de iaurt (sau numa iaurt din ala gras), un pik de marar.

 

mi-ai facut o pohtaaaaaaaaaaaaa [pofta]

 

__________________________

 

Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarushid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu salata verde o amestec cu ton din conserva (care are si ulei), rosii--din acelea foarte mici si mult busuioc si seminte de ardei iute. Excelent iese! [8D]

Ruxy

 

"Ceilalti lupi m-ar sfasia, daca ar sti ca urletul meu e, in realitate, un plans."

 

Octavian Paler - Impostura

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

specific sicilian

Aluat de piine sau de placinta dar nu dulce ( fara zahar in el ) sau chiar foi de placinta cumparate . Intins pe masa, taiate patrate /dreptunghiuri /cercuri ce vrei tu... Pui salata taiata dar nu f marunt, bucati mai maricele de 2 cm, niste felii de rosie si fileuri de acciughe ( anchoa ?? nu stiu cum se scrie pe romaneste [bang]) sunt pestisorii aia mici in borcanel in sare sau in ulei- dar merge si fara, masline negre fara simburi - optional, brinza /cascaval felii sau cubulete. Inchizi aluatul ca niste mici placinte sau ca pe ravioli, strivesti marginile cu dintii de la furculita ca sa stea inchis bine ( daca folosesti foi de placinta ungi marginile cu apa sau cu ou ca sa stea lipite ) si le prajesti in ulei incins, putin doar cit sa se coloreze aluatul sau le coci in cuptorul incins puse pe hirtie de copt in tava sau pe tava unsa cu ulei ... Sunt mai bune prajite dar mai sanatoase coapte .

Se poate face si pizza ...

Se foloseste in principal o salata cu frunza mai groasa si mai creata ( care e usor amaruie aici .. ) dar merge si cu alt fel de salata important e sa nu fie prea subtire frunza ...

 

sau salata verde cum iti place si in loc de ton ( cum zic fetele in retetele de mai sus) pui carne de pui facuta pe gratar sau in tigaia de teflon si taiata marunt ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti spun cum am facut eu aseara: o salata verde, o legatura ceapa verde,1 rosie, castravete, marar,cubulete mici de branza.Am amestecat toate cu sare,putin otet si ulei de masline.

Intre timp, am fiert 3 oua, le-am curatat si le-am taiat rondele,le-am pus peste salata si le-am stropit cu putina maioneza din tub.

Super buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai facut salata? hai sa-ti dau eu o reteta cu peste afumat (sper sa-ti placa)

3-4 cartofi fierti, taiati cubulete (ca la salata orientala);

o ceapa potrivita taiata solzisori;

un peste afumat (200 - 300 g)dezosat si taiat cubulete;

200g masline negre;

o salata verde taiata (rupta);

deasupra se toarna un sos facut din ulei de masline, otet de mere (sau lamaie) si sare (totul dupa gust)

important: nu se amesteca!

se lasa la frigider cam o ora si pofta buna!

 

 

ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face

------------------------

 

mirela si ana monica (8 dec 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...