Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai avem vreo sansa!?


Recommended Posts

Draga Alexia, d.p.m.d.v esti pe cale sa faci cea mai mare greseala a vietii tale. Iar de pe urma ei, o sa sufere 3 persoane - BEBE, tu si sotul tau. Iti spun asta, ptr. ca si eu am trecut prin ceva asemanator cu tine, de-abia ieri s-a solutionat, slava Domnului! Era sa ma gandesc sa fac acelasi lucru ca si tine! Spui ca-l iubesti pe sotul tau! Dak e asa...aminteste-ti cat ai luptat ca sa-l ai, de momentele voastre bune si in primul rand la BEBE. BEBE al vostru trece aku prin toate starile prin care treci tu. crezi ca vrei sa-i faci asta copilului tau? Chiar? In ce luna esti? Pe langa faptul ca tu fiind insarcinata, esti mult mai sensibila ca de obicei, el, fiind barbat..pare ca s-a speriat (cum s-a intamplat si cu sotul meu) de noua responsabilitate. Dar...dupa ce va veni cel mic, crede=ma, va fi topit!!!! Treceti amandoi printr-o situatie grea, te cred, si eu am trecut, tocmai s-a terminat CU BINE! E o perioada de nebunie, specifica multor cupluri, care nu sunt pregatite sa aiba un bebe si....reactioneaza ciudat - ca sotul tau si ca tine. Ai si tu partea ta de vina, dar e clar ca el e mult mai speriat. Iar akum in etapa asta...nu isi da seama nici el ce face, stai linistita! Te rog sa nu mergi pe premia gresita, zic eu "lasa ca gasescc altul". Nimic de zis, nu te contrazic, dar....crezi ca o sa fie mai bun? si-apoi ptr. o etapa de nebunie trecatoare, nu merita sa arunci familia ta pe fereastra. poate ca ai facut ca si mine. din nevoia de afectiune, i-ai alocat sotului tot timpul si l-ai sufocat. plus teama prin care trece...plus scandalurile ..... te rog sa te gandesti bine!!! mai tarziu ca va veti fi calmat amandoi, o sa vedeti c-ati fost niste "pacala" si o sa regretati. toti trecem prin asa ceva, important e sa stim sa si iesim intregi. tocmai am vorbit cu o tipa zilele astea si-mi zicea ca a divortat dupa ce a nascut. am intrebat-o de ce. ca atunci si-a dat seama ca nu se potrivea cu cel cu care era de vreo 3 ani, mi-a zis. apoi sa aflu ca dupa asta, de 10 ani de zile nu mai e cu nimeni, nu mai poate iubi pe altul, gandul ei este la....fostul sot. si-a dat seama ca a luat decizia de divort in perioada de depresie postnatala. poti sa crezi????? tu crezi ca nu esti cu mult mai sensibila si afectata de tot , acum ca-l porti pe bebe??? stii cate transformari sufera corpul tau? te rog...fii mai cumpatata!!!! intr-o relatie femeia tine fraiele!!! ea impune linistea sau razboiul!!! de TINE depinde!!! lasa-l o perioada!!! nici lui nu-i e bine si incearca sa scape. cand isi va da seama ca-i speriat va veni el singur s-ti vorbeasca. daca il iubesti....asteapta-l. pana atunci...ocupa-ti timpul cat mai mult si gandeste-te la BEBE al tau. fii tu vesela si optimista, ca sa-i fie lui bine!!! cand va veni pe lume, si sotul tau o sa-l iubeasca mult. iar BEBE are nevoie si de un tata. sa auzim numai de bine!!! [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Curaj mult alexiaaa23 si te rog sa te gandesti bine inainte de a face pasul spre despartire. S-ar putea ca mai tarziu sa suferi mai mult. Acum ar fi bine sa te calmezi (cel putin pt bebe) si sa astepti sa nasti si abia apoi sa iei o hotarare. CRACIUN FERICIT [pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam] "L'inspiration, c'est de travailler tous les jours." Charles Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele prietene,va multumesc pt sfaturile sincere pe care mi le-ati trimis!Vineri dupa cum v-am zis am fost la doctor si se pare ca voi avea un baietel! Nu am mai plecat in tara dar sincer regret!Sotul meu nu e interesat de mine,nici de copil.Pe el il intereseaza cum v-am mai zis de parintii,fratii,surorile,prietenii si distractiile lui! Aseara am avut iar o discutie si el mi-a zis clar ca daca zic ceva de fam lui imi sparge fata!Ei bine eu nu mai pot trai cu un astfel de om!Chiar daca il iubesc copilul meu e mai important si nu imi pun sanatatea copilului meu in pericol din cauza lui! Pe 26 seara voi pleca acasa,si ma voi intoarce pt control!Cu el nu mai poate fi vb de o convietuire impreuna.M-am saturat de tot. Sper doar sa am un copilas sanatos ca in rest nu imi este frica ca nu imi pot creste singura ingerasul!Avem 17 saptamani si maine,poimaine trebuie sa nasc(timpul trece foarte repede si decizia am luat-o)! Va doresc multa sanatate,fericire si nasterea Domnului Isus Hristos sa va lumineze inimile!Sa aveti parte de tot ce e mai frumos si de multa dragoste! Va pup dulce si aveti grija de voi si de familiile voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer...nu ma asteptam la o astfel de decizie. Imi pare sincer rau! Tu chiar crezi cele zise de el in situatii de criza? Impune-ti sa uiti ceea ce a zis si ai rabdare sa treaca perioada asta naspa ptr. voi. Fiecare cuplu trece prin situatii de criza....asta e perioada vostra!!! Imiportant e sa ai puterea sa treci peste el si sa ramai tot impreuna. imi pare rau ptr. alegerea ta. Sper sa se intample ceva, un miracol si...sa va fie bine!!! Sper sa ai intelepciunea necesara ptr. a-ti tine familia!!! Rolul cel mai important al unei femei este sa-si tina familia unita!!! Daca-l iubesti pe sotul tau, iti iubesti bebe, ce o sa faci fara ei, amandoi ? De ce il lasi pe sotul tau alteia? Ptr. ca plecand...asta faci!!! Deci...nu-l iubesti asa de tare, cum zici. Numai bine si........fie sa iei cele mai bune decizii ptr. voi trei!! Ai o familie!!!! Familia nu se destrama la cea mai mica furtuna!!!!! Fa ceva sa treaca furtuna sau....fa ceva sa scapi teafara in urma ei. Cat o sa regreti pe urma.....offff/ te pup si sa aud numai vesti bune...te roggg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alessia,nu te supara pe mine pt cele ce am sa iti scriu,dar eu cred ca tu nu poti empatiza cu cineva din moment ce iti transmiti alexiei23 asemenea mesaje, adica sa nu plece, sa stea, sa potolesca furtuna!!![xx(]sa o luam sistematic : ea e insarcinata, pe el nu-i interseaza de loc de ea si mai mult de copilul care este si al lui.el este cu familia, prietenii, ea se enerveaza, se consuma,el o ameninta ca......´´ii sparge fata data o sa spune ceva de ....femilia lui´´( am citat ce alexiaaa23 ne-a scris).deci, tu o inveti sa lupte pt familia ei, eu te intreb pt care familie, din moment ce el vorbeste despre familia lui,adica mama farti,surori si nu vede ca familia lui normal, ar trebui sa fie ea si copilul.el otrateaza mai tot timpul cu indeiferneta, tu ii spui sa stea.ce sa astepte??urmatori 10 ani in care el ,probabil,nimic nu e sigur, va realiza ca are o sotie si un copil de care ar trebui sa se ingrijesca.eu zic ca ar trebui sa-l parasesca daca nu de tot,macar pt o perioada ca el sa vada cum e fara ea.daca nu se va schimba, doriind impacarea, ea poate sa-l lase de tot ca va avea numai de suferit langa un asemenea specimen.si apoi singura i-ar fi mai bine,fara stres si fara nervi, mai ales ca ea e insarcinata si tensiunea asta nu-i face cu siguranta bine.e bine sa lupte pt ceva ,dar cateodata se intampla ca lupat sa se dea pt himere, cu morile de vant, pt ca pe celalalt nu-l intereseaza ca ea se lupta ca sa fie bine.de ce mereu femeia tre´ sa lupte, sa bla-bla-bla mentina familia, care familie nici nu exista decat in acte????de ce sa nu plece, satula de tampeniile lui si de imaturitatea lui si de ce sa nu-l lase pe el sa lupte pt ea, sa o aduca inapoi si sa se schimbe????fii sigura ca daca va ramne cu el in continuare,el nu se va schiumba nimic, ba tensiunea va creste si mai mult, pt ca poate el crede ca ea e acolo, nu pleca, el poate face ce vrea, ba poate o sa-i dea si cativa pumni sa-i sparga fata ( dupa cum a amenintat-o) pt ca cine stie ce observatie ii va face ea in legatura cu familia lui.un asemena specimen, care se comporta atat de dezinteresat tocmai acum cand ea are nevoie de el, are nevoie de o lectie din partea ei.cu bunatatea nu se pot rezolva toate, pt ca s-ar putea ca bunatatea sa-i fie luata drept naivitate din partea lui.si apoi mai mereu in rom au fost femeiile cele care au rabdat atatea de la ei,barbatii.....de ce????ma inteb inca....probabil care are de a face si cu educatia.ea tre´ sa tina familia, in timp ce el se....in alta ´´familie´´, ea tre´ sa fie femeie buna de casa, in timp ce el...e bun client de discoteca si baruri, ea bla-bla-bla, si lista poate continua, in timp ce el nici nu se uita la ea.ba cand asa se inatmpla ea, tre´´sa-i dea un picior in partea dorsala si sa-l lase in lume lui de gunoi pana ii vine mintea la cap,daca o iunbeste va lupta pt ea si se va schimba,daca nu.....UNUL PIERDUT,ALTII 10 SE GASESC!!!!!!! Inca o zi(Mela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar, nu ma supar pe nimeni. Fiecare e liber sa se exprime liber. Eu asta cred, asta spun si...mai mult..o sustin cu tarie. O relatie e tinuta de 2 oameni in mod normal, da? Ei bine, o relatie se strica din cauza amandurora. Faptul ca el reactioneaza asa, nu-i atribui numai lui, ci si ei. Si ea a gresit undeva....Dar nu asta e problema, problema este ca o femeie tine o familie. O familie se destrama doar daca EA nu a stiut sa o tina. Parerea mea, NO OFENSE! Daca Alexia il iubeste cu adevarat pe sotul ei, nu-l poate inlocui , ca nu vorbim de-o pereche de sosete!!! Da, sosetele le schimbi, daca ai gasit the real love...NU. Lupti pana-n panzele albe si...mai mult. SI....numai EA poate sa-i arate lui, cu tact si rabdare care-i ii este familia. Nu cu tipete, reprosuri si decizii neargumentate solid. Cei doi se afla la o raspantie. Cineva a decis ca el sa nu vada in ce situatie se afla ei acum, ea vede...prin urmare...daca isi vrea FAMILIA inapoi....sa lupte. Mai tarziu... o va face si el. Trebuie sa se inarmeze cu rabdare, iubire si opinii contrare DOAR f.bine argumentate. Si faza cu "pumnul in fata" nu o va pune in aplicare, decat daca ea il va provoca sa faca asta. Ea, Alexia, desi nu stie, tine sforile....DAR.....trebuie sa se decida - CE VREA? O FAMILIE _ dureaza 7 mii de ani, nu la prima furtuna pleci, ca vrei sa fii femeie emancipata. Prefer sa nu fiu emancipata si sa-mi tin FAMILIA langa mine!!!! FAMILIA mea merita orice sacrificiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pupici la toate fetele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia,nu cred ca ai dreptate.Prin ce trece alexaaa23 am trecut si eu in urma cu multi ani.Am fost concilianta si am iertat,am vrut sa-mi pastrez familia cu orice pret...dar nu merge.Cand se ajunge la amenintari de genul"iti sparg fata",inseamna ca terenul e pregatit,ca o va face daca-i dai ocazia.Si depinde in ce vede el ocazia....Au trecut multi ani de umilinte ,pana am realizat ca asa nu se mai poate,ca imi pierd tot respectul de sine si ajung o zombi.Desi fiecare caz in parte e particular,un lucru ramane valabil...cine te-a amenintat ,e gata sa loveasca.Iar fata asta,n-a facut copilul cu sfantul duh,ar trebui sa-i fie alaturi acum ,s-o protejeze,nu s-o ameninte.Sunt atatea femei care au trecut prin asa ceva....si ele au vrut sa-si pastreze familia,dar din pacate geturile conciliante sunt vazute de partenerii nostri ca slabiciune,ca dovada faptului ca ei sunt stapani.Lucrurile trebuiesc transate cat mai repede...si se va vedea ce alege el....ori are o familie a lui....ori ramane cu distractiile si cu maica-sa si fratii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...