Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai avem vreo sansa!?


Recommended Posts

Si eu am trecut prin asa ceva si...am vazut cateva cazuri indeaproape. Femeile care au gandit ca tine (marusa, parca) au pierdut MEREU. Cele care au luptat pana-n panzele albe si au vazut FAMILIA ca pe ceva al lor, care nu poate fi luat de nimeni....au castigat. TOTUL DEPINDE DE NOI!!!!!!!!!!!!!Sa nu dati toata vina pe ei, barbatii, ca u e chiar asa. Faptul ca el sau altii au ajuns asa e si din cauza noastra. Iar ptr. ca le suntem sotii trebuie sa fim alaturi de ei si sa nu alegem calea cea mai usoara - separarea. Asta e ptr. cei care nu vor sau nu pot lupta ptr. ce e al lor. Ptr. celelalte.....SUCCES!!!!!!!!!Stiu ca vor invinge! Cine are urechi sa auda!!! Pupici ptr. TOATE fetele!!!!!!![bascket]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by alesssia
TOTUL DEPINDE DE NOI!!!!!!!!!!!!!Sa nu dati toata vina pe ei, barbatii, ca u e chiar asa. Faptul ca el sau altii au ajuns asa e si din cauza noastra. Iar ptr. ca le suntem sotii trebuie sa fim alaturi de ei si sa nu alegem calea cea mai usoara - separarea. As
Alesssia, ma bucur sincer ca mai exista oameni care gandesc asa. Oameni care sunt in stare sa isi calce pe orgoliu, mandrie ca sa se sacrifice pentru familie. Din pacate exista lupte care merita luptate si altele pentru care nu ramane decat sa intorci spatele si spui pas. Este ingrozitor de trist si frustrant insa, uneori, este singura solutie. Ce spui tu cu vina, se prea poate sa ai dreptate. De multe ori femeile sunt de vina tocmai pentru ca se chinuie prea mult. Suna stupid dar asa este. Cu cat incerci mai mult, cu cat te agati mai mult de un om cand acesta nu isi doreste acest lucru, cu atat il indepartezi mai tare. DIn pacate separarea nu e cea mai simpla cale. Mai ales cand este un copil la mijloc. Alexia, din ce spui tu, clar aveti nevoie de o pauza. Lasa-l pe canapea, lasa tigaia, spune-i o data si bine: prioritatea ta este copilul, nu mai ai timp si nervi sa ii spuporti indiferenta. Daca vrea sa va aiba sa se schimbe, daca nu...numai rau poate iesi dintr-o familie in care barbatul pune mai presus pe altii. [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinuka_tudose/my_photos"]Nuka[/url] si [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sofia_misicu/my_photos"]Mama la Nuka[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alesssia
Nu ma supar, nu ma supar pe nimeni. Fiecare e liber sa se exprime liber. Eu asta cred, asta spun si...mai mult..o sustin cu tarie. O relatie e tinuta de 2 oameni in mod normal, da? Ei bine, o relatie se strica din cauza amandurora. Faptul ca el reactioneaza asa, nu-i atribui numai lui, ci si ei. Si ea a gresit undeva....Dar nu asta e problema, problema este ca o femeie tine o familie. O familie se destrama doar daca EA nu a stiut sa o tina. Parerea mea, NO OFENSE! Daca Alexia il iubeste cu adevarat pe sotul ei, nu-l poate inlocui , ca nu vorbim de-o pereche de sosete!!! Da, sosetele le schimbi, daca ai gasit the real love...NU. ]Lupti pana-n panzele albe si...mai mult. SI....numai EA poate sa-i arate lui, cu tact si rabdare care-i ii este familia. Nu cu tipete, reprosuri si decizii neargumentate solid. Cei doi se afla la o raspantie. Cineva a decis ca el sa nu vada in ce situatie se afla ei acum, ea vede...prin urmare...daca isi vrea FAMILIA inapoi....sa lupte. Mai tarziu... o va face si el. Trebuie sa se inarmeze cu rabdare, iubire si opinii contrare DOAR f.bine argumentate. Si faza cu "pumnul in fata" nu o va pune in aplicare, decat daca ea il va provoca sa faca asta. Ea, Alexia, desi nu stie, tine sforile....DAR.....trebuie sa se decida - CE VREA? O FAMILIE _ dureaza 7 mii de ani, nu la prima furtuna pleci, ca vrei sa fii femeie emancipata. Prefer sa nu fiu emancipata si sa-mi tin FAMILIA langa mine!!!! ]FAMILIA mea merita orice sacrificiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pupici la toate fetele
citesc de cativa ani forumul asta... si desi ar trebui sa fiu deja imuna nu pot sa nu ma sochez si sa nu ma ingrozesc cand dau de raspunsuri ca ale alessiei... [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"inca o zi", subscriu!!! Draga Alesssia, ti se pare corect comportamentul lui??? adica ea insarcinata, sunt sarbatorile - iar el petrece Craciunul cu prietenii, firma??? si in final ea e vinovata, nu??? olala... in ce secol traim??? poate ar trebui sa faca si matanii cand vine domnul acasa dupa zile de absente caci nu-i asa, ii sparge fata caci este indreptatit, ea l-a provocat... deci e normal??? petrecere cu firma de cateva zile??? asta nu exista; petrecere de cateva ore doar cu angajatii - DA, insa de o zi, 2,etc fara familie - NICIODATA!!! pt toata lumea - si mai ales pt femei - familia este sfanta; insa... daca nu se mai poate, la ce folos sa-ti ruinezi sanatatea si nu numai, doar ca sa zica lumea uite cat a luptat... in final ce ai?? o iluzie, nimic real, numai amaraciune si durere.... Alexiaaa23, imi pare atat de rau... iti doresc multa forta si intelepciune, sa te poti aduna si sa-ti faci viata asa cum meriti, asa cum merita ingerasul tau!!! stiu ca va fi greu, insa nu imposibil!!! poate absenta ta si a menajului il va trezi la realitate pe domn; e foarte comod sa vina acasa si sa gaseasca totul super OK, nu?? ia arata-i putin ca nu mai are menajera... mergi acasa alaturi de cei dragi, ai nevoie de suport si afectiune; ofera-ti acest lux, il meriti!!! ai grija de tine!!! Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf...ce greu este!Aseara am avut iar o discutie cu sotul,nu va ganditi ca despre noi ci despre bebe! Noi nu ne-am casatorit la Biserica pt ca sotul nu e botezat!Acum i-am zis ca am renuntat la visul de a fi mireasa dar eu imi botez copilasul! Bine-nteles ca a zis ca imi bag copilul direct in iad si ca asa ceva nu se va intampla!I-am zis sa se gandeasca si el la un nume pt baietelul nostru si ca al 2-lea nume va fi Nicholas dupa tatal meu!Raspunsul...simplu ca buna ziua-daca ii pui numele asta eu nu recunosc copilul!Dupa ce am incercat sa ii explic de ce si cum mi-a zis ok dar ii punem primul nume Ioan dupa tatal lui! Am inebunit,vedeam negru in fata ochilor insa singurul lucru pe care i l-am mai putut spune a fost ca nu imi place,e la fel ca si cand l-ar chema Gheorghe sau Vasile!Sincer nu imi place deloc numele asta! Ce sa ii mai zic ca nici un nume nu ii place!Mi-a venit cu niste idei,va rog sa fiti foarte atente!!Iacov,Ioan,Rafael,Iacob,Ambrozie,cam astea ar fi! Voi ce parere aveti!Sunt eu nebuna sau...!E totusi vb de copilul nostru!Deci fara botez si fara Nicholas! Va pupic dulce.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la Tv o emisiune in care barbatul ajunsese sa isi dispretuiasaca sotia dupa casatorie si mai ales dupa nastere. Ajunsesera la psiholog si ea il suspecta ca il inseala cu alta, mai ales ca ea se si ingrasase putin. La psiholog a descoperit de fapt ca ideea de a oavea sotie, si mai ales faptul ca a fost prezent cind ea a nascut, zicea ii da cosmaruri. Nu il facuse sa se oprie de alta femeie decit sotia ci sa se inchida in sine. Eu cred ca depinde si de cum sint educati, si ce anume din educatia lor de acasa ii face sa se comporte asa. Aparent barbatii sint punt puternic, asa se pare ca rede toata lumea, dar ii gasesc cam imaturi si agresivitatea lor vine din o forma de nesiguranta. Ma gindeam cind am citi ce ai scris ca poate ar fi bine sa discuti cu el si cu un psiholog, macar sa intelegi ce se intimpla cu el si apoi sa decizi ce sa faci. Dupa parerea mea este adevar si la cei care zic ca pentru o relatie trebuie sa te lupti. Si eu ma confrunt cu o problema si vrea sa salvez relatia mea, dar nu stiu cum sa o fac si am nevoie de ajutor. Eu nu sint de acord cu femeile care stau cu barbatii care le jignesc, le insulta sau le bat. Fiecare om are demnitatea lui si trebuie respectata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa urmezi o linie in genul celei trasate de Inca_o_zi, mai ales datorita faptului ca problemele dintre voi s-ar putea sa fie mult mai profunde decat ar parea la prima vedere. Un "dus rece" aplicat sotzului ar putea scoate la iveala adevarata lui stare de spirit, adevaratele lui sentimente si mai ales pozitia ta in toata afacerea asta. Un sfat direct nu sunt in masura sa iti dfau, si cred ca nimeni nu poate face acest lucru, suntem unici in lumea asta si fiecare are un grad de suportabilitate diferit, fiecare stie peste cat si peste ce poate trece. Iti pot spune doar ce as face EU in situatia asta: As pleca, fie acasa, fie la vreo prietena. Fara sa il anunt (a se citi ameninta) ca plec. Si atitudinea lui va fi cea care imi va arata cum stau: fie va fi indiferent, si atunci toata lupta de care vorbea Alessia nu ar mai avea nici un rost, fiindca atata vreme cat el este indiferent, nu mai am pentru ce sa lupt, fie se va trezi la realitate si va incepe sa isi faca procese de constiinta si sa pretuiasca ce a avut si a pierdut. Si abia atunci lupta isi are rostul. Pana nu stii cum stai in fata inamicului (si nu dati cu rosii, va rog, in situatii de acest gen omul iubit se transforma in inamic), asadar pana nu stii care este pozitia ta in fata inamicului, nu are rost sa incepi lupta pentru ca esti infrant din start. Daca lupta merita sa aiba loc, atunci se poate ajunge la armistitiu si chiar la conciliere. Altfel, lupta pentru asa zis-a familie, nu ar fi decat un masacru in van. Eu sunt adepta luptei, atunci cand am pentru ce. Sunt adepta luptei atunci cand nu sunt calcata in picioare si atata timp cat simt ca lucrul pentru care lupt merita. Altfel, lupta de unul singur nu isi are rost. Or alexiaa23 nu isi poate permite luxul sa lupte fara sorti de izbanda. Ea trebuie acum sa se dedice in primul rand sufletelului nevinovat din burtica, sufletel care nu a cerut el sa vina pe lume si care din pacate este afectat de aceste stari si certuri dinainte de a se naste. Cred ca pot vorbi in numele tuturor fetelor cand spun ca ne gasesti aici ori de cate ori ai nevoie de un umar pe care sa poti plange. Pupici [flo] Angelique [pegeam] [url="http://community.webshots.com/user/kristina_deppner"]poze[/url], [url="http://forum.desprecopii.com//forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7"]povestea nuntii[/url], [url="http://community.webshots.com/user/kristinadeppner"]luni de miere...[/url][9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...