Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai avem vreo sansa!?


Recommended Posts

Am intrat nu ca sa-ti dau un sfat ci ca sa iti spun ca am cunoscut intamplator o mamica cu un bebe de 3-4 luni care avea un sot cam ca al tau. Adica omul avea nevoie de spatiu si ea era tocmai ce ii trebuia lui. Adica nu avea nimic impotriva ca el sa lipseasca cu prietenii toata noaptea, ingropat in vreo discoteca si desi posibilitatea plutea in aer nu isi punea problema ca el ar mai incalzi si alte paturi. Nu intreba, nu se isteriza, nici nu se gandea la asta. Ce primea in schimb? Afectiune si atentie atunci cand era acasa, cand era vreo urgenta, timp petrecut impreuna prin discoteci si baruri caci puteau lasa bebelusul cu soacra ei, finante suficiente pentru rasfat personal si pentru copil. Este si acesta un stil de viata, nu stiu daca te-ai putea adapta la el, dar exista si barbati care fara sa fie nesimtiti sau rai, nu pot sa faca brusc o schimbare de stil de viata. Tu te simti altfel, in tine creste ceva care nu te lasa sa uiti ca vei avea un copil. Pentru barbati acest sentiment nu exista; el apare de multe ori abia atunci cand interactioneaza cu copilul, deci cand acesta nu mai e chiar un bebelus. El nu se simte altfel. Pana nu demult se putea distra impreuna cu tine, acum tu vrei altceva si deocamdata el nu se simte in stare sa faca fata. Eu zic sa te gandesti daca e chiar asa urgent sa transezi lucrurile... Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005) http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=550146097&ran=6628
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by IEPU Ce primea in schimb? Afectiune si atentie atunci cand era acasa, cand era vreo urgenta, timp petrecut impreuna prin discoteci si baruri caci puteau lasa bebelusul cu soacra ei, finante suficiente pentru rasfat personal si pentru copil. Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005) http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=550146097&ran=6628
Din ce povesteste alexiaaa23 nu mi se pare ca ar primi asta atunci cand sunt amandoi acasa, dincontra, primeste amenintari ca i se "sparge fata". Mi se pare ca e o mica-mare diferenta intre cele doua cazuri, fara suparare... Uite o [flo] sa nu te superi pe mine... Pupici [flo] Angelique [pegeam] [url="http://community.webshots.com/user/kristina_deppner"]poze[/url], [url="http://forum.desprecopii.com//forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7"]povestea nuntii[/url], [url="http://community.webshots.com/user/kristinadeppner"]luni de miere...[/url][9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de alexiaaa23 Ce sa mai fac ca uneori imi vine sa imi iau campii,cu toate ca uneori am iesiri nu prea sanatoase!Ceva de genul,ma plimb cu tigaia in casa sa sparg tot inclusiv capul lui,ii arunc pantofii in cap si ma cert singura ca de fapt el e foarte ocupat cu jocul de pe calculator!
Angelique, uite asa degenereaza un conflict. La inceputul casniciei ei aveau orizonturi de asteptare diferite. Ea credea ca este o evolutie a relatiei. El vroia sa nu se prea schimbe nimic. Dupa 2 ani de tensiuni apare perspectiva unui bebe in cel mai nepotrivit moment; cand se fluturau amenintarile cu divortul. Poate ca ei au o sansa, sau poate, nu. Tot ce am vrut sa spun a fost ca exista cupluri care construiesc un model de casnicie mai boem. Cei mai multi oameni considera casnicia un prag, dincolo de care TREBUIE sa devii mai responsabil, mai serios, mai matur, etc... Dar exista si cei care opun rezistenta, care se simt inca zgubilitici, cu discoteca in cap si pe acestia, cel putin pentru un timp, e inutil sa-i indesi intr-un tipar prea stramt. Ii mai astepti un pic sa se coaca... Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005) http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=550146097&ran=6628
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ceea ce ti se intampla. Eu am ajuns la concluzia ca barbatii astia au inebunit..mai ales atunci cand sotia urmeaza sa aiba un bebe. Se simt batrani, nu mai au sentimentul ala de macho man sau de cuceritori....nu stiu....si nici nu inteleg. Cert e ca uita de nevasta in momentele de sarcina, iar in loc sa -i fie alaturi o ignora. Incearca sa fii tare pentru copilas...dupa nasterea lui, dupa ce o sa vada cat e de dragalas, poate se va aduna . Te-am pupat, bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Alesssia,m-au taiat toate apele si caldurile cind te-am citit. Sigur esti femeie??Prea gindesti ca un barbat,slava Domunului ca nu al meu,altfel imi luam valiza demult. [V][V][V]
Nu cred ca un barbat ar da asemenea sfaturi! Sincer, numai femeile sunt capabile de asemenea "sfaturi alese". Dar eu am alta intrebare pentru Alessia: daca era vorba de fiica ta, tot sfaturile astea le dadeai? Stai mama acolo ca daca nu-l provoci nu te bate? Ariella zici ca dupa nastere... dar stii ca inainte de a fi dragalasi, in ochii barbatilor bebelusii sunt urlatori. Eu cred ca din contra lucrurile se vor inrautati dupa ce naste. Alexiaaa cum mai esti? J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas datoare cu un raspuns. Iepu, inteleg ce spui tu si iti dau perfecta dreptate. Eu merg pe principiul ca niciodata intr-o relatie unul este complet inger iar celalat diavol, dreptatea este undeva la mijloc. Poate daca am asculta acum si varianta barbatului, poate ar avea si el de spus o serie de probleme care nu i-au convenit, nu? Eu am experienta alor mei si de aceea nu pot sa ma pronunt. Eu am insa un principiu, ORICE ar face o femeie, nu trebuie sa se ajunga la bataie. Deci, ORICE ar face, bataia nu se justifica. Ca e cicalitoare, ca e dificila, etc, etc, bataia nu isi are rostul, nici macar ca amenintare. Pentru ca raportul de forta automat este in defavoarea femeii. "Iti sparg fata???" Astea sunt cuvinte pe care un barbat nu le spune femeii pe care o iubeste si cu care isi imparte viata... Pentru ca de la cuvinte la fapte nu este decat un singur pas. Pentru asa o relatie sa lupte o femeie? Asta este familie? Nu pot fi de acord nici cu genul de relatie al prietenei tale pe care il dai de exemplu. Si noi iesim in cluburi, dar IMPREUNA. Si noi ne ducem la petreceri cu firma, dar tot IMPREUNA. Si noi petrecem ore in fata calculatorului. Dar nu numai unul singur. Da, sigur, e perfect de inteles, o seara cu amicii, la bere, dar mai rar, asa, cand ai bebe mic acasa. Poate si eu as vrea sa ies, dar daca am bebe ma sacrific pana il fac mai mare, si atunci taticul trebuie sa imparta cu mine responsabilitatile, nu el sa mearga in discoteci si cand se satura sa se intoarca acasa unde eventual sa ma gaseasca pe mine isterizata de oboseala. NU, repet, nu mi s-ar parea normal ca eu sa stau acasa gravida sau cu un copil de cateva luni si el sa umble aiurea. Asta denota lipsa de respect pentru omul de langa tine. Relatie boema, da, dar impreuna, ca doar de aceea suntem un cuplu. Te rog din suflet sa nu te superi pe mine, doamne fereste sa vreau sa te jignesc. Poate sunt eu prea radicala, dar il vreau pe omul cu care imi impart viata LANGA MINE, nu sa vina acasa cand s-a saturat de umblat prin alte parti. Un pupic la fata [flo] Pupici [flo] Angelique [pegeam] [url="http://community.webshots.com/user/kristina_deppner"]poze[/url], [url="http://forum.desprecopii.com//forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7"]povestea nuntii[/url], [url="http://community.webshots.com/user/kristinadeppner"]luni de miere...[/url][9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Alexia, te rog sa faci efortul de a discerne dintre mesajele bune si cele mai putin bune, scrise tie la adresa ta aici, pe acest forum. Multe dintre cele care ti-au scris vor sa faca pe teribilistele si au impresia ca o familie azi se face, maine ...ne spalam pe maini. Este treaba lor, desi ma indoiesc ca in cazul lor ar fi fost asa de transante!!!! Dar cand vine vorba despre alte persoane.......in fine...treaba fiecareia....nu judec pe nimeni... Iti reamintesc ce ti-am spus....lupta pentru FAMILIA TA!!!! Lupta ptr. omul pe care-l iubesti!!! Ai grija de tine si as dori sa vii cat mai curand cu vesti bune!!!! Pup toate fetele!!!!!!! LA MULTI ANI!!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare, daca nu va e cu suparare - cate dintre cele care o sfatuiti pe Alexia sa-si lase sotul, ati divortat sau v-ati parasit iubitii? Daca sunt multe, e ok, inseamna ca ati sfatuit in conformitate cu ce-ati facut si voi(sa nu-mi ziceti ca barbatii vostri sunt perfecti, ca asta nu mai cred), iar daca nu....inseamna ca datorita frustrarii ca nu ati facut voi asa ceva.....dati un astfel de sfat alteia. Eu macar am sfatuit-o in concordanta cu ce-am facut si eu. Nu ma simt vinovata. Si stiti ceva? Daca ar fi s-o iau de la capat. tot la fel as face!!! RUGAMINTE MARE _ nu mai fiti asa transante DOAR cand e vorba de relatia alteia! Ca e mare pacat! Va pup pe toate si va doresc numai ganduri bune! Nu mai fiti asa suparate pe barbati! Nu sunt toti la fel! VA PUP DULCE PE TOATE FETELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! UN AN PERFECT VA DORESC!!!!!!!!!!!!!!!!!!![bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia un an bun si tie! Raspunsul este DA, eu vorbesc din experienta. Trebuie sa intelegi un lucru, "familia" inseamna un loc unde sunt iubita, in siguranta. Ori daca am semnat un contract cu un tip care ma face sa sufar - pleaca noaptea la discoteca (aloo?) ma ameninta cu bataia sau spune ca nu recunoaste copilul pentru un nume, pardon, ce familie???? De ce sa persiste intr-o relatie cu un asemenea om? Ca asa e targetul in viata al femeii, sa pastreze familia in orice conditii? Ma deranjeaza enorm faptul ca tu pui in carca femeii intreaga poveste cu mentinerea familiei. De ce? De ce sa munceasca numai femeile ca sa salveze casnicia, mai ales cand ele sunt lezate? Si deci daca relatia se termina este exclusiv vina femeii? Parerea mea este principala noastra tinta, ca oameni, este sa fim fericiti sau macar multumiti, sa nu suferim. Iar cand apare un copil este foarte important sa nu-i dam un exemplu rau. Ori o femeie care sta si indura este un exemplu foarte prost. Si in final inca o parere: multe femei gasesc scuza perfecta "raman sa lupt pentru familia mea" ca sa ascunda frica de a lua viata in piept. Daca tu crezi ca asta e teribilism, ok. Mie mi se pare bun-simt. Cred ca trebuie sa ne pastram demnitatea. J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...