Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum se fac saratelele?


mirelaispir

Recommended Posts

stie cineva o reteta? va rog frumos sa ma ajutati! am cumparat de la cofetarie si i-au placut foarte mult monicai. as vrea sa-i fac in casa, nu stiu cat de proaspete sunt cele din comert, si mai ales cat de sanatoase. ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face ------------------------ mirela si ana monica (8 dec 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Uite cum fac eu, al meu e inebunit dupa ele.

1 pachet margarina

500g faina

1 pahar lapte (sau apa minerala)

200 g branza telemea

sare, mac, (chimen sau chiar fara) si drojdie cat o nuca

 

Se face un aluat care se lasa la rece aprox 30 de min.Se intinde foaia se taie saratelel, sub forma care o doresti, se pun intr-o tava (ev cu hartie de copt pe ea) si se ung cu ou.Se coc la foc domol.

 

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o reteta usoara si foarte gustoasa:

250 gr. branza de vaci

250 gr. margarina

1 linguritza mica sare

aprox. 2 cani faina (cani de ceai)

Se amesteca ingredientele fara sa se framante. Trebuie sa rezulte un aluat care nu se lipeste de maini.

Aluatul il tin de pe o zi pe alta la frigider. A doua zi intind o foaie cam de 5 mm grosime pe o suprafata de lucru preserata cu faina si ung foaia cu un strat subtire de margarina. Rulez aluatul si il tai in 2-3 bucati si mai dau cam 30 de minute la rece. Apoi una din bucati se o intind iar pe suprafata preserata cu faina, prima data in sensul taieturii (inspre 'feliile' ruladei), sa fie cam de 6-7 mm grosime, ung cu ou batut, apoi tai aluatul cu rotitza in fasii, presar sare, boia, chimen sau susan si rad cascaval. Le coc in cuptorul bine incins, primele 10 minute la foc mai iute, apoi la foc mic.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel ca Alynutza ( reteta caci modul de preparare e mai simplu ), iar brinza de vaci la mine e de fapt orice fel de brinza ( dulce+ sarata sau cascaval ras amestecat cu brinza de vaci sau cu ricotta, dupa chef, gust si ce se gaseste in frigider).

 

sar peste "A doua zi intind o foaie cam de 5 mm grosime pe o suprafata de lucru preserata cu faina si ung foaia cu un strat subtire de margarina. Rulez aluatul " ... si trec direct la taiat bucati si intins pe rind fiecare, uns, presarat si copt .. in timp ce restul aluatului sta la rece!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...