Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Placinta cu branza cu aluat pentru foietaj??


mirela alina

Recommended Posts

A facut cineva placinta cu branza dulce in aluat pentru foietaj (mararita)cumparat? Nu foi pentru placinta...aluat. Exista vreo alta tehnica? Eu m-am gandit ca prepar branza(nu stiu cum dar gasesc eu ceva) pun o foaie in tava .pun branza pregatita apoi alta foaie si o bag la cuptor. NU? Daca ati facut altfel spuneti-mi si mie va rog. Va multumesc mamica lui Mateut 11.09.2003 www.prorally.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

nu cred ca este vreo problema dar cred ca ar trebui sa faci si asa:

fa umplutura si intre timp pune prima foaie la cuptor 4-5 minute, cat sa se umfle si sa se faca aurie. dupa aceea pune umplutura si a doua foaie. si taie placinta inainte de a o coace, sa se taie dupa aceea frumos. ma gandesc sa coci putin foaia de jos pentru ca umplutura este grea si destul de umeda si atunci se va coace extrem de greu foaia de jos sau va ramane putin necoapta chiar. oricum, zi-ne cum ti-a iesit!

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

u am pus putin gris in branza sa mai intaresc putin compozitia. nu am copt foaia de jos inainte. am pus totul la cuptor. important e sa o tai rece!

succes!

 

[9cer] Mid="blue">iid="red">rid="blue">eid="red">lid="blue">aid="red">Vid="blue">[9cer]

pupicei pe burticeiid="pink">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta a iesit......gustoasa.[:D]

Acum pe bune nu prea a crescut, dar e super gustoasa.(fimiu care nu se omoara cu prajiturile a mancat o bucata mare..deci??)

Stiu si de ce nu a crescut: am preparat compozitia prea zemoasa din dorinta de a iesi insiiroopaataa.....

Stiu unde am gresit si sigur data viitoare o sa-mi iasa mai bine...tot foietaj am sa cumpar(foile de placinta mi se par uscate rau).

Pozeee...nu prea ma pricep cu cablul de descarcat, etc....

Multumesc frumos pentru ajutor[flo]

 

mamica lui Mateut 11.09.2003

 

www.prorally.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:Originally posted by mirela alina

Stiu unde am gresit si sigur data viitoare o sa-mi iasa mai bine...tot foietaj am sa cumpar(foile de placinta mi se par uscate rau).Pozeee...nu prea ma pricep cu cablul de descarcat, etc....Multumesc frumos pentru ajutor[flo]www.prorally.ro


id="quote">id="quote">Foile de placinta ti se par uscate pentru ca nu trebuie unse cu ulei. De aceea se usuca. Incearca sa le ungi cu iaurt si o sa vezi ce bune ies..super! Parerea mea e ca asa unse cu iaurt merg mult mai bine la placinta cu branza. Cele de foietaj mi se par mai potrivite pentru pateuri (cu mere, ciuperci, etc.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by tierry

 

Foile de placinta ti se par uscate pentru ca nu trebuie unse cu ulei. De aceea se usuca. Incearca sa le ungi cu iaurt si o sa vezi ce bune ies..super!


id="quote">id="quote">

 

Tierry, nu se ung cu ulei??? [bang] Multe persoane tot recomanda sa se unga fiecare foaie cu ulei... Pai si cu iaurt, cum e?? Tot asa fiecare foaie sau numai cea de deasupra??

 

[pup]

 

Steluta cu [copil] Andrada Cristinaid="red"> (17 iunie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu le ung cu unt topit,mai putin ultima foaie,si nu au iesit nicioadata uscate pt ca deasupra torn un amestec de oua si smantina,o intep din loc in loc cu o scobitoare,iar cind scot placinta din cuptor,calda,o acoper cu un prosop curat umezit( si bine stors)si o las sa se raceasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...