Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

martipan fara migdale?


mamu

Recommended Posts

Buna fetelor! Stie cineva daca martipanul se mai poate face si cu altceva in afara de migdale neprajite? Pe langa ca sunt fff scumpe, nici nu am gasit in supermarket decat migdale prajite. Ati vazut careva si neprajite, decojite? Sau stie cineva de vreo cofetarie dispusa sa-mi vanda putin martipan? La cate am incercat, toate m-au refuzat. Va fi ziua baietelului meu scump si mami vrea sa-i pregateasca un tort cu totul special :) Multumesc mult si va pup, mamica lu' A-Ba-Ba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

draga Mamu,in cartea Silviei Jurcovan este data reteta de martipan cu nuci sau alune,care se rumenesc putin in cuptor si apoi se freaca in palme ca sa li se desprinda cojile.mai demult am incercat reteta asta,dar marzipanul iese cam grunjuros si inchis la culoare.

 

daca vrei marzipan pt. ornamente,poti folosi fondantul.si asta e de mai multe feluri.cel din cartea SJ este cam asa:

 

1kg zahar,500 ml apa,100g glucoza sau 15 ml zeama de lamaie.(se pot injumatati cantitatile,1 kg e enorm)

 

se fierbe apa, zahar si lamaie.cand siropul e bine legat,ca pt dulceata ,se stinge focul si se raceste.apoi se freaca cu un facalet de lemn.operatia este f lunga si obositoare,dar nu imposibila.se freaca pana se albeste si devine ca o crema.cand vrei sa lucrezi cu el se adauga lapte praf pana se formeaza o pasta ca un aluat ,cu care se poate lucra.pasta e destul de alba,se lucreaza usor,iar cand se usuca modelele formate sunt fff tari.nu stiu cum se comporta la imbracat tortul pt ca n-am incercat.

 

pt alte retete de fondant/pasta de zahar ,citeste aici,mai in josul paginii.

 

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ortansa si Roxanaz, multumesc fff mult pentru sfaturi, retete si indrumari. Chiar eram in impas. Cu martipanul vreau sa fac ornamente asa ca, in cazul in care nu gasesc o cantitate mai mica de migdale neprajite sau martipanul la la fourmi, o sa incerc varianta cu fondantul.

Inca o data, mii de multumiri!

 

mamica lu' A-Ba-Ba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...