Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)


Balbina

Recommended Posts

Christel, eu am facut buburuzele intr-o salatiera maricica si mi-au iesit destul de mari, adica ar fi mers pentru 20 de copii. Dar daca tie iti iese mic, un diplomat in plus ar merge f. bine.

Ca blat si crema pentru un tort de copii recomandarea mea eterna este pandispanul si frisca naturala, combinate cu fructe.

Din fursecuri potrivite pentru copii si comode de mincat poti sa faci urmatoarele: fursecuri trufe, fursecuri (melcisori) cu nuca si bezea, fursecuri de cocos, prajitura din foi Lica, eventual briose, tarte mici cu fructe (pentru astea doua pot sa vin cu retete mai amanuntite).

 

Taty, reteta ruladei este aici.

Din recomandari de fursecuri vezi ce i-am scris mai sus lui Christel. Plus eventual brownies cappuccino si prajitura cu miere, astea parca nu se topesc repede in mina, de fapt nici n-ai de ce sa le tii prea mult in mina, le-ai bagat in gura si gata. [:D]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Natalia mersi. Mie imi pare rau doar ca am ratat coca si din cauza asta nu se poate manca decat cu mana, sa musti din ea.

 

Dati-mi si mie o idee de crema pentru tarta cu fructe, ca ma tot zapaceste sotzul ca la ei la lucru aduc de undeva tarte cu fructe si ii place teribil crema (are consistenta unei budinci mai molcutze, dar e mult mai buna la gust decat cele instant).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, o reteta de crema de vanilie pe care o stiu eu si pe care am pregatit-o nu o data, este urmatoarea:

 

1 ou sau 2 galbenusuri, 125 ml lapte, 200 g zahar, vanilie sau lichior/coniac, 200 g unt.

 

Oul sau galbenusurile se bat/e cu zaharul, se adauga laptele si vanilia si se tine pe bain-marie, amestecind mereu, pina se ingroasa. Se lasa la racit.

Separat se freasca untul spuma, apoi se incorporeaza crema racita, putin cite putin. Daca nu s-a folosit vanilie, se adauga in aceasta etapa lichior sau coniac.

 

E o crema fina (mai ales cind se face doar cu galbenusuri), potrivita pentru tarte, prajituri si torturi.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Natalia. Eu ma gandeam la ceva mai spre budinca, un soi de crema din galbenusuri, amidon, lapte (mai multicel) si eventual sa adaug niste frisca lichida sau ceva, care s-o faca mai... nu stiu cum (cum e in reclama de la Danette).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Nataliaid="red">,am sa incerc atunci sa cumpar o salatiera mai mare in care sa fac buburutza, pana acum am facut-o intr-un vas de yena rotund pentru ca avea fundul mai mic si baza mai mare asa cum trebuie, dar a iesit totusi micuta. Imi place buburutza pentru ca este si haioasa si gustoasa pentru copii. Dar ce zici daca incerc in loc de decorarea cu fondantul de zahar sa o imbrac in frisca colorata(sau alta crema?), crezi ca ar iesi sau sa merg pe reteta initiala? Mai ales ca asa cum ziceai si tu in reteta nu toti sunt amatori de fondant. Tu ce zici, as putea incerca alt tip de crema pentru decor?

 

Mi-a dat cineva ideea de a imbraca buburutza in martipan(pe care sa-l colorez), ce zici e bine, cam cat martipan imi trebuie sa stiu cat cumpar 1-2 pachete? cred ca un pachet are in jur de 250 de grame.

 

Si da vreau si retea de minitarte cu fructe.

 

Multumiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuta,fiind o mare amatoare de ciucalata [:D] deja visez la tarta ta...numai ca m-au cam buimacit cantitatile lui nenea Oliver m-au cam zapacit...[alcool]

O crema buna pentru tarta? Crema pentru tarte de la dr Oetcher. [:D]

 

Suntem in top 100, multumim tuturor id="purple"> [;)]

 

 

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...