Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)


Balbina

Recommended Posts

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Amiss daca nu gasesti prune proaspete (ca nu e sezon) poti folosi foarte bine prune din compot sau prune dezhidratate (pentru cele din urma nu mai pui zahar in interior, ca nici n-ai cum). Eu nu le fac in extra-sezon de prune, dar bunica tin minte ca ne facea si iarna cu prune din compot sau cu magiun si erau foarte bune.

 

Tatiana mercic de pont! Eu acum incep sa ma specializez in aluat de tarte, asa ca prinde bine orice sfat bun.

 

Natalia vreau sa fac tarta ta cu fructe, insa eu o s-o fac in tava mare. Intrebare: imi ajunge oare cantitatea data de tine la crema pentru o tarta mare sau ar trebui sa dublez?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Balbina

Alina, eu zic ca ajunge crema aia, doar pui si fructe deasupra.------------------Numai bine,Natalia si VladPoze


id="quote">id="quote">Asa-i, ca trebuie sa incapa si fructele si gelatina. Mercic, o sa pun poze.id="Comic Sans MS">
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">
Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Taty, si asa se poate. Ba mai mult, socrul imi spunea acum cateva zile ca el face aluatul pt tarta asta in ordine inversa, adica face o spuma din untul scos din frigider si inumuiat putin cu ou si cu zahar si abia apoi adauga treptat faina.

Eu fac mai mereu aluatul de tarta cu unt rece si nu am probleme, chiar nu inteleg de ce crede lumea ca e asa mare filozofie[:D], in 10 minute maxim e gata framantat cu mana. Prima data faramitez untul cu 2 cutite si apoi amestec totul bine cu degetele unei maini, iar la urma framant coca putin sa devina aluatul uniform. Aluatul iese fraged.

 

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar vin cu intrebari... off, multe mai sunt de invatat pe lumea asta... Tot am citit pe-aici (pe la Bucatarie) ca nu trebuie sa folosim coaja citricelor pt ca sunt tratate cu substante chimice periculoase. Daca le spal bine bine rezolv ceva? Am luat aseara un kilogram de lamai (imi trebuie pt suc) si au o coaja asa de apetisanta, numai buna de razalit in prajituri... Ce sa fac? Sa-mi iau gandul de la ea? Voi folositi?

 

Si o intrebare cu dedicatie: Natalia are ceva daca nu las crema de tarta sa se raceasca? Eu de cand ma stiu in toate am pus crema cum am luat-o de pe foc (eclere, tarte - dar pe care pana acum le-am facut cu coca gen pandispan) si a fost ok.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,daca lamaile nu-s Bio,mai bine uita sa le mai razi.Stiu unele arata tare bine si pe mine ma imbie,dar dupa ce am citit pe aici.....

 

PS:merci pt reteta de galusti care ai scris-o pt amis, eu chiar nu-mi mai aduceam aminte,nu am la mine toate retetele si in caietul adus cu mine nu aveam reteta.Oricum imi aduc aminte ca tot de pe la fetele de pe forum aveam si eu reteta.

 

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by gabiarama

Natalia, as vrea sa fac cheese cake fara foc pe un strat de biscuiti ,dar intrebarea mea este :nu as putea folosi in loc de crema de brinza indicata de tine brinza de vaci mai molcuta ?


id="quote">id="quote">Da, se poate, dar vezi sa nu fie acra, si trece-o prin sita inainte, ca sa fie cit mai omogena.------------------Numai bine,Natalia si VladPoze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...