Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)


Balbina

Recommended Posts

Natalia - am vazut in pozele cu deliciile tale ceva care mi-a atras atentia in mod deosebit...este vorba despre Poiana aceea superba cu ciuperci deasupra. Si cum imi place sa-mi incant invitatii..nu vrei sa-mi impartasesti secretul???[flo]

 

Miha - astazi incerc sa fac foile cu crema ta; insa ma tot gandesc cate sa folosesc pentru ca sunt 5 foi in pachet?!!??id="Trebuchet MS">

 

Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006)id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Roxana,cred ca cele 2 pahare de frisca lichida,adica in jur de 500ml,sunt de ajuns.Daca nu mai poti face o portioara dupa aceea ca se face destul de usor. [;)]

 

Sunt in week-end...deci azi am program de prajiturit! [bis]

 

Mihaid="purple"> [recevere]

 

 

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, reteta salatei cu ciuperci am postat-o aici. Se face usor si intr-adevar incinta musafirii.

Crema de care zice Miha necesita un timp de asteptare de citeva ore. Eu zic ca mai vine faci mai multa crema, dar daca ramine, nu-i bai, o poti congela si iese o inghetata delicioasa. Asta daca iti mai ramine ce sa congelezi dupa ce o vei tot degusta. [:D]

 

Miha, ce dulciuri ai in plan? Eu le-am facut pe ale mele, acus vine clientul sa le ia. Uitati tortul masinuta cum mi-a iesit.

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiii...Natalia...ai dreptate...eu n-am luat in calcul faza cu degustatul. [:D]

 

Tortul masinuta este foarte frumos! [;)] Cum ai facut parbrizul si portierele? Separat si apoi le-ai "lipit" pe tort sau direct?

 

Mihaid="purple"> [recevere]

 

 

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, am topit o ciocolata (la microunde, dar se poate si la bain-marie), am adaugat un pic de smintina lichida (dorna rosie) si am amestecat. Smintina am pus-o ca sa ramina ciocolata mai moale. Am bagat intr-o punguta (una din zecile pe care le-am consumat, ca se rupeau si mutam continutul in alta, si tot asa [bang]) pe care am taiat-o la virf si am spritat. Suprafata fiind de frisca, ciocolata s-a lipit destul de bine, ptiu ptiu. Ma bucur ca iti place. [flo]

 

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare, tu ce desert bun faci in we?

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Balbina

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare, tu ce desert bun faci in we?


id="quote">id="quote">

 

Vreau sa fac Krem-ul,of course, [:D] dar sub forma de tort. [;)] Adica voi face 2 portii de blat si 1 de crema. Si o rulada cu krant (frisca cu zahar ars) pe care am ochit-o mai demult pe culinar. [;)]

 

Mihaid="purple"> [recevere]

 

 

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o sugestie, sau intrebare, legata de frisca de ciocolata a tortului cu trufe:

Nu mai bine topim ciocolata intr-un vas cu fundul gros (nu o lasam sa se infirbante ci doar sa se topeasca), o lasam nitzel sa se raceasca, punem frisca lichida de la frigider apoi in cateva minute se raceste binisor si apoi o batem?

Asa am facut la Brownies la glazura [:D]. Si a iesit o glazura pufoasa ciocolatoasa [:)]delicioasa ca sa zic asa rimat.

Mi se pare mai rapid asa.

 

 

 

[foto]poze id="red">siid="blue"> filme[:D]

Amissid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, suna yami, o sa astept pozele.

 

Ami, nu stiu daca o sa mearga faza, intrucit frisca e mai multa si daca o pui toata rece peste ciocolata, aceasta din urma se va intari la loc. Or, noi avem nevoie de o frisca in care s-a dizolvat ciocolata. Dar nimeni nu-ti incurca sa incerci si apoi ne spui si noua cum a iesit. [:)]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...