Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mancare in Finlanda :)


lgireada

Recommended Posts

Aiskaid="blue">, multumesc pentru reteta. Cred ca o data pe luna pot sa ma "destrabalez" cu korvapuustit. Astept sa dau jos ceva kilograme si apoi incerc[flo].

 

Lilianaid="blue">, cum mai stai cu pregatirile?

Nu fii dezamagita, sa stii ca toate cunostintele mele (nu finlandeze) care au fost in Laponia, au venit super-incantate. O sa gasiti ceva de facut.

 

Aamu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata,

Mama mia, dar ce mult vorbirati asta noapte ...

Pai cum sa stau cu pregatirile? Nu prea stau in nici un fel pentru ca tutorii nu mi-au raspuns de ieri dimineata. Si nu stiu ce sa inteleg din atitudinea lor. Eu sper sa ne ajute cu informatii ca sa ajungem sa vedem si orasul de zapada, dar cred ca sper in zadar. Fiind la 40 min de Levi, ma gandesc ca nu vor vrea sa mergem cu autobuzul cu care mergem si incolo. Mi-au raspuns insa cei cu sauna cu fum si mi-au spus ca grupul maxim e 20 persoane. Si ca pt 7 persoane costa 240 euro si orice pers aditional inca 15 euro. N-ar fi mult, daca as gasi 7 persoane. Noi suntem grup mare, de 44, dar ma indoiesc ca voi gasi 7 persoane interesate ... De fapt imi vine sa le scriu la astia de pe lista, sa vad poate cu ei pot organiza mai mult decat cu tutorii. Sunt dezamagita ca nu raspund, si un raspuns negativ e mai bun decat tacerea. Sunt 3 tutori si nici unul nu zice nimic.

[pup] tuturor

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lgireada

Buna dimineata,Mama mia, dar ce mult vorbirati asta noapte ... Pai cum sa stau cu pregatirile? Nu prea stau in nici un fel pentru ca tutorii nu mi-au raspuns de ieri dimineata. Si nu stiu ce sa inteleg din atitudinea lor. Eu sper sa ne ajute cu informatii ca sa ajungem sa vedem si orasul de zapada, dar cred ca sper in zadar. Fiind la 40 min de Levi, ma gandesc ca nu vor vrea sa mergem cu autobuzul cu care mergem si incolo. Mi-au raspuns insa cei cu sauna cu fum si mi-au spus ca grupul maxim e 20 persoane. Si ca pt 7 persoane costa 240 euro si orice pers aditional inca 15 euro. N-ar fi mult, daca as gasi 7 persoane. Noi suntem grup mare, de 44, dar ma indoiesc ca voi gasi 7 persoane interesate ... De fapt imi vine sa le scriu la astia de pe lista, sa vad poate cu ei pot organiza mai mult decat cu tutorii. Sunt dezamagita ca nu raspund, si un raspuns negativ e mai bun decat tacerea. Sunt 3 tutori si nici unul nu zice nimic. [pup] tuturorLid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums


id="quote">id="quote">Buna dimineata!Nici eu nu inteleg de ce nu raspund, la finlandezi merge corespondenta prin email "snur" de obicei.Dar orice ar face ei, sint sigura ca o sa gasiti un autobuz in Levi, care sa va duca sa vizitati orasul de zapada. Desi ar putea sa va duca si acolo, odata ce aveti autobuz la dispozitie. Chiar de-ati mai plati ceva pentru benzina.Cum e cu sauna? Trebuie sa faceti rezervare cu o zi inainte sau puteti sa inchiriati pe loc? Nu e mult 240 euro in 7, pentru cate ore e pretul asta?Ceilalti participanti la excursie sint de la voi din facultate sau si din alte parti?[pup]Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine!

 

Imi place ca se stringe aici un grupusor frumos al celor din Finlanda. Trebuia sa vina Lili ca sa reusim sa ne stringem [:D] [pup]

 

N-ar trebui oare sa deschidem un nou subiect prin alta parte unde sa discutam de-ale noastre si sa-l lasam pe asta numai pentru meniuri?? Lili, nu preiei initiativa, daca tot ai avut asa mare succes cu topicul asta? [:D]

 

Aiskaid="red">, ce surpriza placuta! Am mai urmarit pe la mamicile de ian-feb si m-am bucurat ca s-a rezolvat problema ta si ai reusit sa nasti natural si fara probleme! Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Da, sunt si eu acum atat de aproape... practic ma astept de-acum oricand, desi eu am impresia ca mai este mult pina atunci [:D] E buna si autosugestia la ceva, ca nu ma stresez deocamdata cu ginduri negre!

 

Liliid="red">, din motive pe care nu am reusit sa le inteleg pina acum, unii finlandezi sint tare greoi in reactie... poate ar trebui sa ii suni pur si simplu si sa lamuresti problemele legate de excursie in loc de o asteptare luuunga si stresanta.

 

Aamuid="red">, pup si de la mine! Tu pe unde esti in Finlanda asta mare?? Eu in Tampere.

 

Multumesc de retete tuturor! [pup] Eu sint intr-o continua criza de idei la capitolul gatit... Acum am si multe restrictii dar si multe mincaruri pe care nu le sufar. Pina acum am mai aburit-o mincind la cantina, unde mincarea e relativ ok (si ptr tine Lili ca student e si destul de ieftina), dar simbata imi vin parintii si va trebui sa gatim aproape in fiecare zi... Ma gindesc cu groaza ca nu prea stiu ce!

 

Zilele astea sint putin ocupata cu venirea parintilor si pregatirile de rigoare... dar incerc sa nu va neglijez [pup]

 

[gravi] 37+4

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu m-am tot gandit sa facem un nou topic. Chiar sunt foarte incantata ca ne-am strans randurile... [pup]

Aiska uitasem in postul anterior sa iti multumesc mult pentru informatii. Imi sunt de mare ajutor. [flo]

Aamu treaba cu tutorii a functionat doar la primul mail, in care majoritatea raspunsurilor erau negativiste. Vroiam sa ma duc la ei la sediu azi, dar mi-a zis sotzu ca nu ii gasesc, ca trebuie sa ma programez sau ceva de genul asta. Si deja suntem in criza de timp. Ideea e ca le-am scris la toti astia care vin in excursie si acum astept feed back. In 10 minute deja mi-a scris o tipa ca vrea la snow village. Sper ca pana maine sa adun mai multe mailuri si cand ne intalnim dimineata cu tutorii sa discutam cum putem sa facem - mai ales daca suntem mai multi.

La treaba cu sauna nu am idee daca trebuie sau nu facuta rezervare, intai astept sa vad daca avem adepti sau nu. Si daca pana diseara avem adepti le scriu la aia un mail si le zic - oricum noi in Levi ajungem vineri, deci ar fi destul timp de organizat. Apropo de asta aveti idee ce inseama hot tube? Ca io n-am idee...

Jaana ultima suta de metri e cea mai dificila, ma refer la burtika.

Apropo de gatit si eu m-am lenevit zilele astea. In weekend am fost mai activa, dar acum n-am mai cumparat asa multa mancare ca daca maine plecam, sa nu se strice. Am observat ca legumele se strica relativ repede aici si cartofii si morcovii si verdeata. Azi trebuie sa fac cumparaturi pentru excursie. Am facut o lista, mai mult mancare uscata. Vroiam sa va intreb ce frig finlandezii pe gratar? Ca s-au laudat ca facem foc de tabara si incercam sa vedem aurora boreala. Apropo de cantina, da, e ieftina mancarea si uneori e ok. Din pacate eu inca nu am aici statut de studenta, doar Andrei are. Asa ca momentan sunt in asteptarea statutului, pe care de altfel, nici nu stiu daca mi-l doresc asa de mult, sincer. Cantina ar fi unul din motive pentru care imi doresc statutul. [:D]

Daca vin parintii la tine, nu-s de ce, dar am impresia ca o sa te rasfete si o sa-ti gateasca ei. [flo]

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

[hia] Jaana! Eu stau acum in Rauma[:)]

Da, cred ca ar fi mai bine sa deschidem un topic la rezidenti sau la prieteni ..unde vreti voi. Si sa-l lasam pe asta pentru retete[flo]. Lili, poate preiei initiativa[flo]. Vorba Jaanei, trebuia sa vii tu ca sa reusim sa ne strangem[:D].

Foarte bine ca le-ai scris celorlalti participanti, vad ca ai spirit organizatoric asa ca sint sigura ca o sa fie bine[pup].

In ce context e "hot tube"?

Finlandezii de obicei frig pe gratar "makkara", un fel de crenvusti mai umflatei.. (ca nu pot sa le spun carnati).Dar tu poti sa frigi ce vrei. Eu frigeam pui, crenvusti, porumb, ardei, dovlecei..tot ce-mi trecea prin cap[:D]. Cu crenvustii iesi insa mai ieftin (cred, eu nu pot sa mananc mai mult de 2 odata). Finlandezii ii mai fac si pe pietrele de la sauna, inveliti in folie de aluminiu[:D].

 

 

[pup]

 

Aamu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,nu vreti sa deschideti un subiect la Calatorii in cadrul caruia sa discutati despre altceva decat mancare si pe asta sa-l lasam doar pentru retete?

va vom ajuta cu mutarea postarilor care nu-s despre retete la subiectul nou pe care-l deschideti si aici vor ramane doar retetele[flo]

 

Liaid="red">&Aid="red">nid="orange">did="green">rid="blue">eid="purple">wid="navy">id="Comic Sans MS">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am aplicat pentru testul de limba finlandeza, care o sa fie pe 14 aprilie. Cea cu care am vorbit acolo, vazandu-ma strain, care vrea test de limba, a inceput sa vorbeasca finlandeza literara..foarte clar si articulat[:D]. M-a distrat, dar n-am zis nimic.

Trebuie sa mai recapitulez gramatica pentru ca, tot vorbind prescurtat si fiecare regiune avand dialectul ei, am cam uitat cum e corect literar[:I].

 

Aamu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Lia

Fetele,nu vreti sa deschideti un subiect la Calatorii in cadrul caruia sa discutati despre altceva decat mancare si pe asta sa-l lasam doar pentru retete?va vom ajuta cu mutarea postarilor care nu-s despre retete la subiectul nou pe care-l deschideti si aici vor ramane doar retetele[flo]Liaid="red">&Aid="red">nid="orange">did="green">rid="blue">eid="purple">wid="navy">id="Comic Sans MS">[foto]


id="quote">id="quote">Da, Lia, deschidem. Scuze ca ne-am intins atata[:D].Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...