Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mancare in Finlanda :)


lgireada

Recommended Posts

quote:Originally posted by elena.moise

Aamu iti multumesc anticipat.Imi pare bine ca aud ca doar dupa o luna ai inceput sa intelegi finlandeza astfel incat s-o inveti.Inseamna ca, totusi, nu-i asa imposibila. Si oricum daca vorbesti zilnic - macar si de nevoie - tot o inveti. Sotul invata suedeza -asa i-au impus de la munca- asa ca eu cum o sa vorbesc finlandeza ???? Dar totul e posibil daca ai vointa, nu? Am auzit de la alti romani ca au stapanit limba la perfectie cam dupa 3 ani. Succes la gatit si in toateEmoise


id="quote">id="quote">Elena, daca sotului i-au impus suedeza, ori e firma suedeza ori sint multi suedezi acolo.. Altfel.. finlandezii sint destul de mandri de limba lor si de faptul ca sint finlandezi. Dar pentru tine, daca nu mergi sa lucrezi la firma la care e sotul sau la una asemanatoare (care impune suedeza) e mai folositoare finlandeza (care da, se invata cu vointa). Insa poate o sa lucrezi undeva unde e de-ajuns engleza..Eu sint de aproape 4 ani aici, perfect nu pot sa spun ca stiu limba (e chiar o minune sa o vorbesti perfect dupa 3 ani, adica greseli se fac si dupa multi ani), dar pot conversa la orice nivel...cu greselile gramaticale de rigoare. [:D]. Oricum, fiecare zona are dialecte ..asa ca de invatat e tot timpul.. In aprilie am test de limba ca sa pot aplica pentru cetatenie.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by lgireada

Haideti sa facem un grup cu fetele din Finlanda, ce ziceti? Mai e si Jaana, stiu sigur ca am mai tinut legatura in privat. Eu azi am gatit un peste mare, un somon. Trebuie sa-mi gasesc timp sa pun si poze, probabil maine dimineata. Aamu multumiri pt toate informatiile, sunt de mare ajutor! [flo]Elena fii binevenita aici la zapezi! [dual] In ce oras vii?Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos


id="quote">id="quote">Cu multa placere si tie si Elenei[flo]! Oricand ma puteti intreba.Foarte bun somonul, si mie imi place mult..numai ca nu prea stiu ce sa-i fac in afara de pus la cuptor cu sos si cartofi "nature". Cum l-ai gatit?AamuDa, ar fi super sa facem un grup ,sigur mai sint si alte fete[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ana Stroe

conopida e buna si cu maioneza; rupta in buchetele fiarta in apa cu sare, scursa si tocata si amestecata cu maioneza; eu pun si putin usturoi in maioneza; merge foarte bine si salata de vinete+conopida cu maioneza. mai fac ciorba de vacuta cu conopida; pun carnea si morcovul ( 1/2 taiat cubulete mici) la fiert, apoi conopida desfacuta in bucatete; cind e aproape gata calesc 1/2 morcov ras pe razatoarea marunta, o fisie de ardei rosu gras taiat mic si 1-2 catei de usturoi, lungesc cu 1/2 cana apa-luata din oala de supa si las sa fiarba citeva minute separat, apoi amestec cu supa; ii da culoare si gust; cind e gata bat un galbenus cu smintina pe ea si acresc cu sare de lamiie. brocolli il mincam crud, amestecat in salata cu rosii, castraveti, ceapa, etc. pofta bunasa o ajutam pe Emmahttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1


id="quote">id="quote">Suna bine, trebuie sa incerc si eu si cu maioneza si ciorba[flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din Laponia!

 

Conopida o cumpar si cruda desi e mult mai ieftina in Finlanda cea congelata.

De obicei fac mincare de conopida si broccoli cu piept de pui,sos tomat plus marar si patrunjel.Iata reteta mea:

 

Ingrediente:

1 piept de pui

1 conopida medie + 200g broccoli

1 lingurita faina

100 grame bulion

2 rosii

1/2 legatura patrunjel

ulei

1/2 legatura marar

 

 

Mod de preparare:

Speli pieptul de pui, il tai bucati si-l pui sa fiarba inabusit in apa cu uleiul. Cand carnea e bine fiarta, adaugi conopida si broccoli bine spalate si desfacute in buchetele. In acest timp oparesti rosiile, le tai marunt si le adaugi in mancare inpreuna cu bulionul, faina si verdeata tocata, dupa ce conopida au si broccoli au fiert. Mai dai intr-un clocot si mancarea e gata

 

crista_sid="green"> paina neagra e la mare cinste in Finlanda.Finlandezele fac adesea paine de secara in casa si ca sa o acreasca folosesc ceva care consta de fapt intr-o coca veche si acra.[:p]Nu stiu cum se numesc tarite in engleza ca in dictionarul meu sint mai multe varinte dintre care:1.husk.2.chaff 3.bran

 

Fetele din Finlandaid="green"> as veni cu placere la o shueta cu voi pe DC dar copilasii nu ma prea lasa.Cel mare are 1 an si 4 luni iar cea mica face o luna saptamina viitoare.Cu toate acestea daca deschideti subiect la forumul rezidentilor,promit sa scriu si sa citesc cit de regulat voi putea.

 

Sabinaid="green">[:)]

mamica luiid="maroon"> Joelid="blue"> si aid="maroon"> Nonei id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aiska

Salutare din Laponia!Conopida o cumpar si cruda desi e mult mai ieftina in Finlanda cea congelata.De obicei fac mincare de conopida si broccoli cu piept de pui,sos tomat plus marar si patrunjel.Iata reteta mea:Ingrediente:1 piept de pui 1 conopida medie + 200g broccoli 1 lingurita faina 100 grame bulion 2 rosii 1/2 legatura patrunjel ulei1/2 legatura mararMod de preparare: Speli pieptul de pui, il tai bucati si-l pui sa fiarba inabusit in apa cu uleiul. Cand carnea e bine fiarta, adaugi conopida si broccoli bine spalate si desfacute in buchetele. In acest timp oparesti rosiile, le tai marunt si le adaugi in mancare inpreuna cu bulionul, faina si verdeata tocata, dupa ce conopida au si broccoli au fiert. Mai dai intr-un clocot si mancarea e gatacrista_sid="green"> paina neagra e la mare cinste in Finlanda.Finlandezele fac adesea paine de secara in casa si ca sa o acreasca folosesc ceva care consta de fapt intr-o coca veche si acra.[:p]Nu stiu cum se numesc tarite in engleza ca in dictionarul meu sint mai multe varinte dintre care:1.husk.2.chaff 3.branFetele din Finlandaid="green"> as veni cu placere la o shueta cu voi pe DC dar copilasii nu ma prea lasa.Cel mare are 1 an si 4 luni iar cea mica face o luna saptamina viitoare.Cu toate acestea daca deschideti subiect la forumul rezidentilor,promit sa scriu si sa citesc cit de regulat voi putea.Sabinaid="green">[:)]mamica luiid="maroon"> Joelid="blue"> si aid="maroon"> Nonei id="red">


id="quote">id="quote">Salutare, Aiska!Felicitari pentru bebelusa mica si sa-ti traiasca amandoi bebeii[flo]!Reteta ta pare delicioasa[pofta], o sa incerc.La inceput nu-mi placea painea neagra, acum o consum tot timpul.M-am obisnuit si imi pare gustoasa. La inceput mi se parea acra si scortoasa[:D].Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi place painea neagra de aici ... trebuie sa ma obisnuiesc insa.

Eu inca nu am probleme cu limba, inca nu vad necesitatea de a o invata. Aici la scoala toata lumea vb in engleza, deci nu are sens sa ma chinui eu degeaba, mai ales ca finlandezii sunt atat de inchisi, nu vorbesc nici macar intre ei.

Unde esti in Laponia aiska? Ca eu pe 1 martie plec intr-o excursie organizata in Laponia. De-abia astept, iti dai seama. [bum]

Deci supunem la vot daca facem un grup sau nu? Deocamdata cine intra frecvent? Aamu, Elena, eu si asteptam sa crestem, nu?

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si aici cateva idei, poate va ajuta (am fost si eu o perioada plecata si m-am adaptat la ciorbele acrite cu pasta de tomate sau zeama de lamaie):

CIORBA RUSEASCA

ceapa, morcov, pastarnac, varza, ardei, praz (in ce cantitati vrei si nu-i obligatoriu sa le ai pe toate, dar sa nu pui decat vreo 200 grame de varza) se calesc in ulei si la sfarsit se adauga si o lingura vegeta, se pun la fiert, cand varza si morcovul sunt aproape fierte adaugi o cutie de mazare sau fasole verde (optional), cartofi taiati cuburi, cand sunt fierti cartofii se adauga pasta de tomate (vreo trei linguri), se lasa sa clocoteasca cateva minute, se potriveste de sare, se opreste focul si se adauga patrunjel verde tocat (daca ai). Daca vrei sa schimbi gustul, pui doar o lingura bulion si adaugi zeama de la o lamaie.Se serveste fierbinte, cu smantana sau iaurt.

CIORBA A LA GREC

Fierbi carnea (pui sau porc, vita, iese la fel de buna), cand e aproape fiarta pui ceapa tocata, un morcov, ardei, pastarnac, ce ai, cand sunt fierte pui orez (la o oala de 4 kg o jumatate de ceasca de orez),il fierbi bine la foc mic. Separat storci zeama de la o lamaie, intr-un castron mai mare bati un galbenus de ou cu vreo 250 ml smantana, amesteci cu zeama de lamaie, adaugi in castron cate putina zeama fierbinte din ciorba, amestecand mereu, pana umpli castronul si aduci smantana la temperatura ciorbei, pui in oala si mai fierbi cateva minute la foc foarte mic. Este foarte buna cu marar dar merge si fara.

 

Daca incercati retetele si va plac, mai postez!

 

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din asta a la grec am facut eu ieri sub titlul de ciorba radauteanca, numai ca nu stiam partea cu smantana, sa adaug cate un pic de bors ca sa o aduc la temp potrivita. Oricum e buna la gust, lumea a mancat cu placere.

Am sa incerc si prima varianta, dar deocamdata am cumparat ingrediente pentru o supa de rosii. In afara de orez, rosii si ciupercute ce se mai poate pune? Verdeata ... trebuie inca sa mai caut varianta uscata a lucrurilor, ca aia verde e cam scumpa pt bugetul meu de studenta. Si delikat nu am gasit prea convenabil, data viitoare aduc din ro vreun kil de knorr.

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lgireada

Nici mie nu-mi place painea neagra de aici ... trebuie sa ma obisnuiesc insa. Eu inca nu am probleme cu limba, inca nu vad necesitatea de a o invata. Aici la scoala toata lumea vb in engleza, deci nu are sens sa ma chinui eu degeaba, mai ales ca finlandezii sunt atat de inchisi, nu vorbesc nici macar intre ei.Unde esti in Laponia aiska? Ca eu pe 1 martie plec intr-o excursie organizata in Laponia. De-abia astept, iti dai seama. [bum]Deci supunem la vot daca facem un grup sau nu? Deocamdata cine intra frecvent? Aamu, Elena, eu si asteptam sa crestem, nu?Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos


id="quote">id="quote">E mai sanatoasa painea neagra,dar daca nu-ti place gasesti ce paine vrei. Este important (pentru mine cel putin) sa fie proaspata (moale).Arata foarte bine somonul[pofta]!Finlandezii sint mai mult timizi..le trebuie timp sa se apropie[:D]Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...