Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mancare in Finlanda :)


lgireada

Recommended Posts

Salutare fetelor! [hia]

Am cam lipsit de la sueta, dar am recuperat citindu-va mesajele.

 

Programul excursiei voastre, Liliana, este, din punctul meu de vedere f. atragator.Tocmai am urmarit la tv o emisiune cu vizita la casa lui mos Craciu, plimbari cu sanii trase de reni/huski - si sincer mi se pare superb. Cred ca si peisajele sunt incredibil de frumoase. Cand am vazut poze aduse de sotul meu anul trecut am zis c-o sa ma plictisesc in "mijlocul apei", dar n-a fost asa. Pe masura ce se apropia termenul intoarcerii acasa, parca n-as mai fi plecat. Oricum eu sunt o fire romantica, careia ii place linistea - uneori chiar singuratatea - natura - si m-am acomodat in tara f.f.greu.Inteleg ca tu si sotul tau sunteti studenti sau cadre universitare? In ce zona din sudul Finlandei locuiti? Oricum, distractie placuta!!!!!

 

In afara de aiska, mai are cineva copii?[mamica]

Ma intereseaza in mod deosebit care sunt comditiile de primire in invatamant binenteles pentru varsta lor, 2 si 6 ani.Cum este structurat sistemul de invatamant la finladezi? De la ce varsta pot-sa-l inscriu pe cel mare la scoala? Stiu ca exista asa numitele "Kinder-garden".[huta]Invatamantul este gratuit sau cu plata, si la ce nivele?

 

Fetelor cum e cu "scaldatul" in zapada? Am iesit si eu afara [pe vreme ploiosa] dupa o sauna de 10 min numai in halat de baie si am simtit ca mi se contracta fiecare particica din corp, ca "intru la apa" [ca ma strang pur si simplu], daramite sa iesi la -20 de grade!

 

Si apropo de limba finlandeza! Am auzit -tot la tv- ca una e limba literara - si alta limba vorbita.Deoarece sunt si cuvinte f. lungi, localnicii le prescurteaza.Im mare fie spus se citeste asa cum se scrie, sau e mult mai complicat? Mie mi se pare o limba f.cantata, f.muzicala.

 

 

Va [pup]

 

Emoise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by lgireada

Am trimis deja mail catre tutori, dar am senzatia ca stiu io mai multe decat ei, ca eu le dau linkuri, etc. [cool]Mie mi-ar parea rau sa trebuiasca sa hoinarim prin Levi aiurea, sincer. Ca skiuri nu are sens sa ne inchiriem. Costa si mult si asta pot face si in RO. [;)]Astept mail de la tutori, dar vad ca nu se grabesc deloc ...[:D]Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums


id="quote">id="quote">Sper sa-ti raspunda tutorii cat mai repede.Intre timp poti scrie la adresa levin.matkailu@levi.fi si intreba despre sauna cu fum (daca se poate inchiria pentru cateva ore, cat costa, cum se procedeaza etc). Scrie-le ca ai vrea sa stii ce se poate face in Levi in ziua de .. cu buget mai redus (ca pentru studenti). Ei ar trebui sa stie toate variantele (sint un fel de travel info).Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Excursia da, e atragatoare. Pacat ca tot ce e extra se plateste, cum ar fi husky sau reindeer safari. [alcool]

Sotzul meu e la master aici, io deocamdata nu am nici un statut clar, in afara de cel ca stau cu el :D. Teoretic imi fac licenta aici, practic, o sa vedem. Noi suntem in Joensuu, mai in nord est fata de Helsinki.

Apropo de sauna, am incercat si eu, evident si am iesit in zapada! Si e super senzatia, sincer. [il]

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by elena.moise

Salutare fetelor! [hia]Am cam lipsit de la sueta, dar am recuperat citindu-va mesajele.Programul excursiei voastre, Liliana, este, din punctul meu de vedere f. atragator.Tocmai am urmarit la tv o emisiune cu vizita la casa lui mos Craciu, plimbari cu sanii trase de reni/huski - si sincer mi se pare superb. Cred ca si peisajele sunt incredibil de frumoase. Cand am vazut poze aduse de sotul meu anul trecut am zis c-o sa ma plictisesc in "mijlocul apei", dar n-a fost asa. Pe masura ce se apropia termenul intoarcerii acasa, parca n-as mai fi plecat. Oricum eu sunt o fire romantica, careia ii place linistea - uneori chiar singuratatea - natura - si m-am acomodat in tara f.f.greu.Inteleg ca tu si sotul tau sunteti studenti sau cadre universitare? In ce zona din sudul Finlandei locuiti? Oricum, distractie placuta!!!!!In afara de aiska, mai are cineva copii?[mamica]Ma intereseaza in mod deosebit care sunt comditiile de primire in invatamant binenteles pentru varsta lor, 2 si 6 ani.Cum este structurat sistemul de invatamant la finladezi? De la ce varsta pot-sa-l inscriu pe cel mare la scoala? Stiu ca exista asa numitele "Kinder-garden".[huta]Invatamantul este gratuit sau cu plata, si la ce nivele?Fetelor cum e cu "scaldatul" in zapada? Am iesit si eu afara [pe vreme ploiosa] dupa o sauna de 10 min numai in halat de baie si am simtit ca mi se contracta fiecare particica din corp, ca "intru la apa" [ca ma strang pur si simplu], daramite sa iesi la -20 de grade!Si apropo de limba finlandeza! Am auzit -tot la tv- ca una e limba literara - si alta limba vorbita.Deoarece sunt si cuvinte f. lungi, localnicii le prescurteaza.Im mare fie spus se citeste asa cum se scrie, sau e mult mai complicat? Mie mi se pare o limba f.cantata, f.muzicala.Va [pup]Emoise


id="quote">id="quote">Salutare, Elena! [hia]Eu n-am copii, dar din cate stiu, pentru gradinita de ex. se completeaza un formular in care se aplica pentru una anumita (care vrei, de obicei apropiata de zona unde locuiesti). Si plata gradinitei e in functie de veniturile familiei. Iar scoala parca era gratuita (primara, gimnaziu, liceu). Mai multe nu stiu, imi pare rau.. Cu scaldatul in zapada.. super[:D]. Simti rece cateva secunde, dupa care e senzatie foarte placuta. Face foarte bine la circulatie si probabil ca si la piele. Finlandezii obisnuiesc sa se mai "maseze" in sauna cu crengi de mesteacan uscate, se lovesc (nu tare) cu crengile umezite. Am incercat si la fel..e foarte placut. Inlocuieste un masaj profesionist. Imi place mirosul de bere turnata pe pietrele din sauna (dupa care se toarna apa).Asa e cu limba finlandeza, localnicii prescurteaza foarte mult si diferit (in functie de zona). N-am vazut nici unul sa vorbeasca limba literara in viata cotidiana. Doar profesoarele cand ne invatau pe noi[:D]. Se citeste cum se scrie. Dar trebuie atentie la vocale/consoane duble pentru ca se schimba sensul cuvantului daca nu se pronunta intocmai. Mie mi se pare (nu stiu din ce motiv) o limba foarte profunda[:)][flo]Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu limba finlandeza a aparut ca dorinta de a fi cat mai diferita de cea suedeza. E o limba creata artificial. Caci in istorie Finlanda facea parte din Regatul Suedez ...

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lgireada

Deja am scris acolo, dar inca nu am primit raspuns! [cheers]Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums


id="quote">id="quote">Sa speram ca-ti raspund curand[flo]. Poate ca tutorii suna acolo si obtin lamuriri mai repede.Maine dimineata plecati?Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lgireada

Din cate stiu eu limba finlandeza a aparut ca dorinta de a fi cat mai diferita de cea suedeza. E o limba creata artificial. Caci in istorie Finlanda facea parte din Regatul Suedez ...Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums


id="quote">id="quote">Nu stiu ce sa zic. Face parte din familia limbilor ugro-finice, iar suedeza e mai mult germanica. Finlandezii sint mandri de limba lor si de Kalevala.Finlandeza seamana cu estoniana. Da, Finlanda a facut parte din regatul suedez parca vreo 600 ani (nu sint sigura), dupa care principat rusesc 1809-1917.Aamu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci Lili draga, acuma imi spui ca stati aici la taclale? [8D] Cine mai are timp acum sa recupereze 6 pagini??

 

Lili, limba finlandeza sigur nu a aparut doar din dorinta de a fi diferita de cea suedeza! Daca spui asta finlandezilor, ai cam incurcat-o [:D] Ea nu e de fapt limba europeana! Acum nu stiu cite sute de ani, finlandezii, impreuna cu neamurile lor, ungurii si estonienii au venit de prin Asia, de undeva de pe linga muntii Urali. Si asta limba o aveau si atunci... care normal, s-a mai modificat, dar n-are treaba cu limba suedeza si nici n-a fost creata artificial. Cine Doamne, ar fi putut crea artificial o asemenea limba?? Daca ar fi sa creez o limba, sigur as face-o cit mai simpla [:D]

 

Acum n-am timp sa citesc din urma... da' sper macar de-acuma sa tin pasul cu conversatia de aici.

 

Pupici la toate cele din Finlanda.

 

[gravi] 37+3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...