Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caut o reteta ( bilutze cu biscuiti si cacao)


alba

Recommended Posts

Gospodinelor help, caut o reteta care mi-o facea mama in copilarie. Erau asa niste bilutze dulci si bune,pe care le umplea cu visina din visinata sau cu visina fara alcool pentru noi copii. Cred ca baza era biscuiti,lapte,cacao ...dar nu stiu cantitatile? Cine are vreo idee,as vrea si eu sa le fac copiilor mei:-) Merci, Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor) http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Posibil sa fie din pasta de salam de biscuiti. Eu o mai folosesc si asa.

Uite reteta:

600 gr. biscuiti

1 pachet unt sau margarina de 250 gr.

200 gr. zahar

250 ml. apa (cred ca poti folosi si lapte)

4-5 lg. cacao

Ingredientele de mai sus, in afara de biscuiti, se pun la fiert si se dau intr-un clocot. Se toarna apoi fierbinte peste biscuitii sfaramati fin (eu ii dau prin robot). Se pune si esenta de rom sau vanilie, ce preferi. Se amesteca bine cu lingura, se lasa sa se raceasca putin (cat sa poti pune mana pe ea fara sa te frigi). Apoi cu mana umezita formezi placintele mici din compozitie, pui in mijloc umplutura (eu am folosit visine din dulceata, visine confiate sau alune prajite fara sare), se rotunjeste intre palme in forma de bilutza si apoi se tavaleste prin nuca macinata, nuca de cocos sau praf de cacao.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu le stiu drept "betivane" pentru k se fac cu alcool. uite reteta

 

1kg biscuiti populari, 2 pachete margarina, cacao, esente, visinata, zahar pudra, nuca de cocos.

 

 

se dau biscuitii prin masina de tocat. margarina la temperatura camerei se amesteca cu tot in afara de visinata si cacao (care se pun la sf). dupa ce se amesteca toate, se fac bilutele si se dau prin nuca de cocos. se dau la frigider sa se raceasca.

 

succes! [pofta]

 

p.s. sa imi spui daca asta e ce cauti

 

 

[9cer] Mid="blue">iid="red">rid="blue">eid="red">lid="blue">aid="red">Vid="blue">[9cer]

pupicei pe burticeiid="pink">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super, multumesc mult.

MirelaV reteta ta este la fix,numai ca mama nu le dadea prin nuca de cocos,dar cum mie imi place tare mult, am sa le tavalesc neaparat prin cocos.

 

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

 

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

 

 

 

Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.

id="green">id="size2">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Braila se numesc "betivance" sau "bombite cu visine" si sigur contin si nuca macinata, pe langa biscuiti macinati (sau pisati cu sticla[:D]), zahar, cacao, ceva alcool care nu miroase rau (noi puneam visinata facuta cu alcool dublu rafinat), margarina sau unt, esenta de rom, o cescuta apa. Nu mai stiu exact cantitatile - parca juma' de kil de biscuiti, o cana zahar, o cana nuca macinata, o cana zahar, un pachet margarina sau unt, 4-5 linguri cacao, visine din visinata sau nealcoolizate, nuca de cocos din aia fulgi, o esenta de rom (poate fi si de altceva si se poate ajusta cantitatea, in functie de preferinte), iar alcool... dupa dorinta si populatia de destinatie.

 

Se facea pe foc un sirop din apa, zahar, cacao, se adauga in el margarina (da' nu o lasi sa se prajeasca[:D], o adaugi dupa ce ai luat de pe foc siropul), rezultatul se turna peste nuca si biscuiti, se adaugau esenta si alcoolul. Din compozitie se faceau bilute in care puneai cate o visina (poti sa nici nu pui, eu am facut si asa), apoi fiecare biluta se tavalea prin nuca de cocos. Dupa aia trebuie date la frigider bilele, sa se intareasca - oricum, sunt mai bune reci. Atat. Pofta buna, ca se mananca repede si se doarme bine dupa!

 

EllaX cu Ana (30 iunie 2006) si tati Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EllaX eu sunt din Galati,cred ca si acolo le spune tot asa ca la Braila,am so intreb si pe mama.

Tin minte ca o matusa de-a mea din Germania,ne trimetea ursuleti colorati de la Haribo http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Gummy_bears.jpg/200px-Gummy_bears.jpg si mama ne punea in bilutze jeleuri era o nebunie,printre copii de la chef:-)

 

 

 

 

 

 

Poza noastra pentru concurs:

Cassian,cel mai micutz marinar din lume:-)

 

Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.

id="green">id="size2">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alba, ma bucur k ti-am putut fi de ajutor. si cu ocazia asta ia k fac si eu [:D] k mi-ai adus aminte de ele [pofta]

ai facut? ai iesit bune? [pofta]

 

[9cer] Mid="blue">iid="red">rid="blue">eid="red">lid="blue">aid="red">Vid="blue">[9cer]

pupicei pe burticeiid="pink">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...