Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

faguri-caut reteta...va rog


ioana2004

Recommended Posts

vreau si eu reteta de faguri cum faceau mamele noastre pe forma ... Si mai erau si nuci ,tot cu forme Va rog stie cineva...? Am nevoie urgent!! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/negaramariana/album?.dir=612b&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/negaramariana/my_photos"]poze fff recente cu Ioana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ALUAT PENTRU NUCI UMPLUTE

 

1 ou

4 linguri zahar topite în ½ cana apa

3-4 linguri untura

faina

 

Se topeste zaharul in apa pe foc. Când s-a racit se adauga peste faina cu untura si oul amestecate. Se pune faina pân#259; se ia de pe mâna si de pe vas. Forma de nuci se unge cu putin ulei dupa care este scurs; trebuie incinsa potrivit.

Reci se umplu cu crema de vanilie si se lipesc. Se tavalesc prin zahar pudra.

 

 

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FAGURI (reteta tot de la mama)

 

7-8 oua

12 linguri zahar

12 linguri ulei

20-22 linguri faina

1 lingurita amoniac stins

 

Ouale se bat bine cu zaharul, se adauga uleiul, apoi treptat faina si amoniacul. Se framanta. Compozitia obtinuta se pune cu lingura in forma.

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

6 oua

9 linguri de zahar

9 linguri de ulei

arome(rom, vanilie)

faina cat cuprinde

 

Asta-i reteta de la Barlad.[:D] Le faceam cand eram mica si pot sa zic ca eram experta[:D]

Secretul: pentru a iesi fragede, coca trebuie sa fie mai moale. Se pune cu lingurita pe forma unsa prima data(cand incepi coacerea) cu ulei. Forma trebuie sa fie incinsa.

Cremele fierte sunt cele mai potrivite, sau crema clasica cu unt ( unt frecat cu zahar pudra la care se adauga crema fiarta de cacao cate o lingurita, ca sa nu se taie), eventual se adauga nuci, migdale, alune tocate, dupa gustul fiecaruia.

 

id="teal">id="Courier New">

 

Lacri si Razaciosul [copil] Alexandru 30 mai 2006

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice Lyly809, cremele fierte sunt cele mai bune, dar merge si una din unt frecat bine, bine cu zahar pudra si cacao, arome eventual cu putin ness.

Iata cum fac eu crema de vanilie pe care o folosesc si la prajituri cu foi (alba ca zapada):

CREMA DE VANILIE

2 cani lapte

4 linguri faina

1 cana zahar

2 oua

1 pachet unt

coaja a 2 lamai

esenta vanilie

 

Se amesteca ouale cu zaharul apoi cu faina si dupa aceea se adauga laptele cu grija, se pun pe foc amestecandu-se in continuu. Se da la o parte de pe foc, se adauga untul taiat bucatele, se amesteca pana se leaga. Cand s-a mai racit se adauga coaja de la 2 lamai si 1 esenta vanilie.

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Monika@USA

Ce sint "fagurii" ? Cum arata ? E prajitura, cookie ?Multumesc ! [flo]Nihil Sine Deo


id="quote">id="quote">Seamana cu gaufrette de liege, doar ca-s mai mici. Da, este o prajitura in forma de fagure de miere[:D]id="teal">id="Courier New">Lacri si Razaciosul [copil] Alexandru 30 mai 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc LyLy,acum m-am lamurit si eu, am dat google pe "gaufrette de liege" (si am gasit fotografii-si retete desigur).

Dupa fotografii seamana cu "waffles". Chiar ieri am facut 2 portii. Se coc in forme speciale, electrice. Eu le servesc cu unt si sirop de artar, sau miere. (insa mai bun e cu sirop...)

 

Pun si eu reteta mea (de fapt e Betty Crocker's )

 

2 oua

1/2 cup unt, ulei sau margarina topita

1/4 lingurita sare (daca pun margarina nu pun sare)

1 lingura zahar brun (brown sugar)

3/4 cup lapte

4 lingurite praf de copt

2 cups faina

esenta vanilie (eu nu pun, ca nu-mi place vanilia... [xx(] )

 

Se bat ouale cu zaharul si sarea intr-un castron, se adauga uleiul sau untul/margarina topit, laptele si faina amestecata bine cu praful de copt.

 

Se incalzeste forma de waffles si se pune cam 2/3 cup de compozitie la mijlocul formei. Se inchide capacul si se lasa pina se aprinde becul ca e gata, sau pina nu mai ies aburi (daca aparatul nu are beculet de "gata").

 

se servesc cu unt (pe ale mele nu pun) si sirop, sau miere, sau dulceata, sau frisca si multe fructe.

 

Daca va mai ramin, le puneti reci intr-o punga, le puteti ingheta, sau pastra citeva zile in frigider, Le puneti in toaster (dispozitivul de prajit piinea) si sint ca si atunci facute. [flo]

 

NOTA: Eu folosesc CUP-ul (imperial measure) American care are aproximativ 250 mlid="red">

 

Nihil Sine Deo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...