Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu-mi reusesc galustele din gris-sfaturi


florentza

Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu le fac asa: la un ou (nici prea mare, nici prea mic) batut cu telul, pun un praf de sare si 3 linguri de gris (nici pline, nici rase). Compozitia trebuie sa fie asa cum spun fetele...ca o smantana groasa, dar care sa curga, si inainte sa le pui in supa, adauga o cana de apa rece ca sa nu mai clocoteasca. Le lasi la fiert pana incep sa se lase putin la fund.

Mai am si eu surprize cateodata si imi iese compozitia prea tare si atunci risc sa nu se faca in interior, si atunci le tai in doua pe toate cu o lingura. Apoi sigur se fac si la mijloc. Chiar daca este inestetic sa fie taiate in doua, ma gandesc ca in farfurie oricum le tai, si macar sa fie facute, sa nu am surpriza.

 

In orice caz, am citit aici multe retete delicioase pentru galuste, si cum supa cu galusti este mereu prezenta la mine in casa din cauza fetelor, o sa incerc toate retetele.

 

Pupici

 

Alex si Bia

 

Iubire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pare atat de complicat... Eu renuntasem la supa cu galuste din acelasi motiv, nu-mi ieseau bune. Apoi am gasit o super reteta si mi-au iesit intotdeauna DELICIOASE.

La 1 ou, 1 lingura de unt si 4 linguri de grisid="red">. Eu fac din cantitate dubla, deci 2 oua, 2 linguri unt si 8 gris. Sare dupa gust. Se amesteca toate foarte bine, indiferent de ordinea in care le pui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca un sfat: Daca dupa ce ai turnat prima lingurita de compozitie in supa observi ca aceasta se imprastie, atunci inseamna ca trebuie sa mai adaugi gris in compozitie.

 

Cristina & Elise-Stefania

-----------------------------------------------------------

Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont.id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="red">SFAT DE SFAT, de aceea va scriu cu rosu caci eu am verificat si a fost ok, citez,, galustele trebuiesc speriate" asta am citit eu intr-o revista mai demult si asa am facut;in momentul cind apa fierbe si dati drumul galustilor, imediat adugati peste ele apa rece de la robinet;repetati procedeul de cite ori galustile clocotesc, succes!!id="red">

 

M.

 

dev xero ellinika...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu le fac asa (si mereu ies pufoase si gustoase, niciodata nu am dat gres) :

 

La doua oua, pun 8 linguri de gris -nici rase nici cu varf,(dar ca sa fiu sigura pun 7 si dupa ce amestec vad cum arata compozitia si mai adaug si lingura nr8 de gris).Pun si sare, amestec bine, dau focul mai incet si cu o lingurita adaug galustile.Apoi las sa fiarba la foc potrivit.

 

P.S- nu pun ulei ca noi mancam mancaruri cat mai "degresate", sotul meu a avut probleme cu colesterolul.

 

Cata si [copil] Bianca-Mariaid="red">(2.11.2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu un pont care tine insa mai mult de estetica/gust: toci ffff fin citeva frunzulite de patrunjel si daca ai si niste morcov fiert la indemina e ideal-tocat marunt si el(poti lua din supa)si le adaugi in compozitia galustelor, mie imi plac f mult asa,sunt mai "vesele".

Sa ne zici ce ti-a iesit!

 

Tatiana si[copil]Mariuca (02.08.2006)http://community.webshots.com/user/taty2006?action=publicAlbums

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pana la urma totul tine de cantitate ade gris incorporata, pentru ca eu asa am invata de la mama, care face niste galusti super, sa le pun cand fierbe supa, dau focul mic si incep sa le pun. Dar trebuie sa aiba consistenta sa se desprinda singure de pe lingurita dar sa nu se scurga ( si fara adaosuri de ulei sau unt), si puse imediat ce s-a obtinut acea consistenta, pentru ca altfel se intaresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hellooo gospodinelor

 

tocmai am terminat supa cu galuste , am gasit pe culinar o reteta dar nu cu gris cu cous cous , sunt absolut dementiale, couscous-ul l-am luat din metro de la raionul de paste fainoase , sunt asa de pufoase ca nu-mi vine s acred

am pus 2 oua , cous cous si le-am pus in supa, incercati-le sunt mult mai gustoase decat alea cu gris

 

 

 

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."id="purple">

Michael Levine

*******[hop]Adrianafedorca - An-k - Deea - Corneliaid="maroon">[hop]*******id="maroon">

http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1noteP_1sternP_67_60_52_abs.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...