Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghimbir


Recommended Posts

Fetele, carea veti retete de mancaruri sau deserturi care sa contina ghimbir proaspat? As vaea nevoie de cat mai multe. Eu stiu cateva, dar le-am incercat. Ce-a mai gustata a fost para cu ghimbir. [flo] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

am mancat odat ala restaurant supa de pui si avea si ghimbir si lapte de cocos , era delicioasa dar nu stiu reteta, daca citeste cineva si o stie , rog sa o posteze [flo]

 

de obicei eu pun in mancarea kinezeasca, ii da aroma placuta

 

 

 

uite am gasit pe net un reteta cu peste

Cod cu ghimbir

 

Ingrediente necesare 4 portiiid="red">

o bucata de ghimbir de circa 2,5 cm, curatata de coaja si data prin râzatoare

4 fire de ceapa verde, taiate fâsii subtiri

2 lingurite patrunjel verde tocat

o lingura zahar

4 x 175 gr fileuri groase de cod

sare, piper negru macinat

25 gr unt

legume fierte la alegere, pentru garnitura

 

 

Mod de preparare reteta - alimentatie sanatoasaid="green">

 

1 Preincalziti cuptorul sl puneti pe gril o foaie de aluminiu. Radeti ghimbirul.

2 Amestecati ceapa verde, ghimbirul, patrunjelul tocat, zaharul si o lingura de apa.

3 Sarati si piperati dupa gust fileurile de cod, asezati-le pe patru bucati de folie de aluminiu cu latura de 20 cm.

4 Cu o lingura, puneti amestecul de ceapa si ghimbir peste peste.

5 Taiati untul in cubulete si presarati-le peste ceapa.

6 inchideti foliile de aluminiu si puneti fileurile, pe o tava, in cuptorul incins in prealabil. Coaceti 10-12 minute, apoi desfaceti foliile si mai lasati pestele in cuptor 3-4 minute.

7 Asezati fileurile pe farfurii individuale; serviti imediat, cu legume fierte alaturi.

Daca doriti ca aroma ghim-birului sa nu fie foarte puternica, taiati ghimbi-rul in felii in loc sa-l dati pe râzatoare si indepar tati feliile inainte de a servi pestele

 

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."id="purple">

Michael Levine

*******[hop]Adrianafedorca - An-k - Deea - Corneliaid="maroon">[hop]*******id="maroon">

http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1noteP_1sternP_67_60_52_abs.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite am gasit si ceva dulce , sper sa-ti placa, daca faci fursecurile sa ne zici daca sunt bune

 

Fursecuri cu ghimbir

Categorie: Fursecuri

Specific: britanic

Timp preparare: rapid

Nr. portii: 12

Calorii: 130 cal.

 

Aceste fursecuri cu ghimbir sunt fursecuri traditionale in mediile anglo-saxone, aducand cu ele parfumul traditiilor britanice. Sunt foarte apreciate de iubitorii de ceai pentru ca sunt crocante si aromate. Adevarul este ca aceste fursecuri cu ghimbir sunt bune si langa cafea si langa ceai, sau chiar lapte, devenind mai savuroase pe masura ce trece timpul.

 

Ingredienteid="red">

 

400 g faina

100 ml smantana

200 g zahar

50 ml melasa

1 ou

1 pliculet praf

de copt

1 lingurita scortisoara macinata

zahar pudra vanilat

1/2 lingurita sare

 

 

 

Mod de preparare

 

Se incalzeste cuptorul din timp;

 

Se pune smantana si zaharul intr-un castron si se bate cu mixerul pana se topeste zaharul si compozitia devine pufoasa;

 

Se adauga in compozitie melasa si oul si se bate bine in continuare;

 

Se amesteca in alt vas faina, praful de copt, sarea, scortisoara si praful de ghimbir, dupa care se adauga treptat amestecul in compozitia de smantana si se bate bine;

 

Se fac din aluat mingiute cu diametrul de 2-3 cm, se ruleaza prin zahar si se aseaza in tava la distanta unele de altele;

 

Se tin fursecurile in cuptor 12-15 minute, dupa care se scot si se pun la racit, intr-un loc ferit.

 

 

Tips:

 

 

Chiar daca coptul o sa dureze mai mult, ar fi de preferat sa mai lasam fursecurile in cuptor 5-10 minute, dupa ce stingem focul, pentru a se raci treptat.

 

 

 

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."id="purple">

Michael Levine

*******[hop]Adrianafedorca - An-k - Deea - Corneliaid="maroon">[hop]*******id="maroon">

http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1noteP_1sternP_67_60_52_abs.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carne de curcan cu aroma de ghimbir

bucati de carne de curcan ( pulpa ) se trec prin putina faina si se scutura de excesul de faina . Se prajesc in unt citeva minute apoi se adauga zeama de la 4 portocale pt o pulpa de curcan ( asta ca sa te orientezi la proportie). Se lasa la foc mic cca 20 minute, amestecind din cind in cind. La sfirsit cind e gata se rade ghimbirul crud peste . Se serveste cu vin rosu.

 

miel cu ghimbir

felii de pulpa de miel se prajesc in ulei citeva minute, se scot din tigaie si se tin la cald. In tigaie se poun 15 gr de ghimbir ras cu 100 ml apa , se fierb pina scade apa aproape de tot,Se adauga in acest moment carnea se stropeste cu sucul de la 1 lime si se adauga frunze de menta . Se serveste cu garnitura de orez.

 

oua cu ghimbir4 persoane

5 oua

200 gr cartofi

100 gr rosii fara coaja

50 gr ceapa

1 ardei iute verde

1 catel de usturoi

1 lingurita de ghimbir ras

praf de nuscsoara, ulei,sare, patrunjel tocat

Cartofii fierti in coaja 10 min, se scot , se curata , se taie feklii si se prajesc in putin ulei sa devina crocanti

Separat se caleste ceapa, ghimbirul, ardeiul iute si rosiile pina cind rosiile devin pasta .

Se adauga ouale batute si se coace ca orice omleta.

Se rastoarna in centrul platoului presarat cu sare cit e de ajuns ca sa se sareze omleta, in jurul oului se aseaza cartofii care se presara cu nucsoara si patrunjelul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru retete![flo]

 

Am sa incep cu fursecurile![:D][:D]

Dar voi face cam tot ce se poate.

Am primit recomandare de la doctor sa mananc ghimbir si habar n-am cu ce se poate combina.

Am mai pus si eu ca mirodenie, dar nu frecvent.

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut de craciun biscuiti cu ghimbir care au fost extraordinari, reteta e de pe culinar:

 

170 gr de unt (nu margarina)

180 gr zahar brun

1 ou

2/3 cana (cup) melasa (nu stiu cit cantareste exact)

Se amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaza… dupa care se adauga cele de mai jos impreuna amestecate:

370 – 400 gr de faina

1 lingurita de bicarbonate

1 lingurita de sare

2 lingurite de scortisoara

1 lingurita praf de ghimbir

 

Se face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora. Se intinde aluatul cam de ¾ cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la temp. de 190°C (375°F) circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.

 

Daca vreti biscuiti usori la gust… substituiti miere in loc de melasa, zahar tos in loc de brun, vanilie in loc de scortisoara si coaja rasa de citrice in loc de ghimbir.

 

am folosit in amestec miere in loc de melasa dar am pastrat zaharul brun, am mai pus ca mirodenii scortisoara, chimen, nucsoara si un strop de piper, au iesit teribil de buni. sunt genul de biscuiti care stau cate 2-3 saptamani in cutie inchisa si se fac din ce in ce mai fragezi si mai buni. cert e ca la mine vor deveni traditie.

 

Roxana

 

PS: Miria te rog vreau si eu adresa doctorului ala....crezi ca imi poate recomanda sa mananc ciocolata? sau macar ciocolata cu ghimbir? [;)]. pentru motive medicale, bineinteles. [:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, mi s-a recomandat sa fie numai proaspat.

 

Multumesc ca mi-ai zis cum s-o pastrez ca nu stiam!!

 

ROXANA - Cred ca poti manca ciocolata cata vrei, dar nu in scop terapeutic.[:D]

 

Ghimbirul proaspat se foloseste, atunci, in tot felul de retete de mancaruri sau bauturi.

 

Ciocolata se face din esenta sau ghimbir uscat si nu mai are acelasi efect.

 

Am mai vazut ghimbir in niste borcanase pentru preparatele chinezesti, dar n-am luat niciodata. Acuma, insa, cred ca le voi incerca.

 

 

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca uit sa scriu de la mana pana la gura.

am folosit ghimbir proaspat in biscuiti si a fost super aroma.

ala din borcanase e murat si e pentru sushi, e iuteeeee....si bun[:D].

mai am o reteta cu vita si ghimbir, incercata de mine cu rezultate bune de tot. doar sa o caut si o postez.

intre timp vaz ca nu te-nduri de adresa doctorului....bine....[:)]

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...