Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghimbir


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by laureta

Si mie mi sa recomandat ghimbir pentru stomac(greata,etc)Am gasit radacina.Am citit ca trebuie papata bucati mici asa cum este, fetelooor e iuteeeeeee[help] ce fac?Pastile n am gasit.


id="quote">id="quote">Faci ceai de fructe si razi putin ghimbir in el. E putin spicy insa e f. gustos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by dodo

Faci ceai de fructe si razi putin ghimbir in el. E putin spicy insa e f. gustos.


id="quote">id="quote">poti sa faci chiar ceai de ghimbir cu lamiie. cam la 1l de apa merge 1cm de ghimbir taiat bucati mici si o jumatate de lamiie taiata felii. pui ghimbirul si lamiia in apa clocotita si le lasi cam 5 minute. nu il fierbi, numai infuzezi 5 minute dupa care il strecori. daca vrei il poti indulci cu miere. mie imi place foarte mult.

 

daca nu iti place cald il poti lasa la racit si il bei rece cu gheata.

 

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)

****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by adrianafedorca

uite am gasit si ceva dulce , sper sa-ti placa, daca faci fursecurile sa ne zici daca sunt bune Fursecuri cu ghimbireu am facut aceste fursecuri si mi-au placut foarte mult.id="red">o zi minunata,MariDaca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu nu am incercat sa fac nimic dulce cu ghimbir, dar in schim il folosesc fregvent la mancarurile chinezesti. Poti sa dai frau liber imaginatiei si sa il folosesti de ex la friptura de vita si evrentual sa o stropesti cu putin sos de soia si cu usturoi proaspat pus la sfarsit.

Sau salata chinezeasca (poti folosi si conopida putin oparita sau varza, depinde ce ce ai tu chef sa faci sau ce ai prin casa)cam asa:

ciuperci "urechi de lemn, se gasesc in europa la mag cu diverse mancaruri chinezesti si sunt dezhidratate(pe care le pui in apa si le lasi cca 3 ore), iar o punga de jumatate de kg costa 25 lei (este foarte avantajos) se pui in tigaie peste usturoi si ghimbir taiat marunt (ambele) si foarte putin calit si le tii cam 5 min dar le tot amesteci dupa care adaugi salata taiata (oarecom rondele groade de 2 degete), amesteci si adaugi sos de soia si mai amesteci toate minunatiile din tigaie si este gata de servit.

 

Eu de 3 sapt de cand a luat al meu ciuperci de astea fac aproape in fiecare seara o salata de asta si pot sa zic cu mana pe inima ca este foarte buma. De aici potiinterveni si sa adaugi ce mai ai tu chef de ex castraveti taiati fasii si surimi taiati la fel, sau conopida si eventual un artei taiat feliute.

 

Eu folosesc doar ghimbir proaspat si cumpar cam 1 kg si il tin in frigider fara nici o problema chiar si 2-3 saptamani.

Cel murat in borcanele este ideal pentru sushi.

 

Am mai luat niste ceairi de la carturesti care au si ghimbir printre altele, dar nu stiu de ce nu m-am gandit sa il folosesc pe ala proaspat la ceai (am sa incerc obligatoriu).

 

Idea e ca puti sa il folosesti la ce ai tu chef, dar mie nu imi place doar gustul lui pur (nu mi se pare implinit), dar alaturide niste usturoi si sos de soia este demential.

 

Merge foarte bine si la peste.

 

 

Narcis George [bonjovi] si Narcisa

 

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smnarci2000/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...