Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim bun pt. PASTE !?!


Recommended Posts

Mie imi place milul, dar sotului nu , zice ca are acel miros specific de miel, dar vorba voastra daca punem carnea la macerat cu vin si multe mirodenii ca sunt multe , vreo 24 de h, eu cred ca iese un deliciu. Am o colega,care a facut un iepure de camp asa,( cica si ala are un miros specific si gust),[:D] la tinut la macerat 2 zile si cica a avut un gust super.[pofta][pofta][pofta], cred ca asa o sa fac si eu.

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

La tv am vazut ca se macereaza mielul cu iaurt timp de 2-3 zile. Aici am adaugat un pic de vin alb, condimente si legume. Am inteles ca nu se face si cu iaurt si cu vin ci doar cu una dintre ele dar cum amandoua sunt bune am spus ca nu are cum sa fie rau.

 

Carnea portionata si spalata. Se aseaza un strat de iaurt, unul de carne, unul de condimente(am luat condimente pt. carne de miel cu menta, cred ca erau de la kotany, nu mai retin), unul de legume(ceapa, usturoi, morcov, etc. ce ai chef), se stropeste cu un pic de vin si se aseaza iarasi un strat de iaurt. Carnea tb. sa faca "baie" in iaurt.

 

Se lasa la frigider 2-3 zile si apoi se baga la cuptor. Daca mai este nevoie in timpul coacerii se poate adauga iaurt sau vin dar nu apa. Eu nu pun ulei la cuptor dar se poate pune un pic. la final arata ca friptura obisnuita.

 

E scris cam alandala dar sunt in viteza [:D]

Editare: importante sunt iaurtul si menta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Darria

Editare: importante sunt iaurtul si menta.id="navy">


id="quote">id="quote">

 

crezi ca se poate pune si menta separat? proaspata?

pare super...

 

 

O. [flo]

Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.

Nicolae IORGA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.Anul trecut ne-am trezit cam tarziu sa luam miel din piata si am prins niste cotlete cu os la niste preturi de eram sa lesin...asa ca anul asta ori iau mielul de la mag arabesc ( si e muuult mnai ieftin) ori fac curcan la cuptor ca si asa, musafirii cand aud de miel zic ca nu vor sa manance, curcanul nu-l refuza [:D].

Si avand in vedere ca in 3 saptamani vine soacra in vizita, o las pe ea sa pregateasca masa de Paste . Eu sunt lehuza [bibe]

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu prea maninc miel, dar mi-ati facut o pofta, fetelor!!! [pofta] Poate ma incumet anul asta si-l marinez in iaurt, dupa recomandarea Darriei.

Anul asta as vrea sa fac niste cozonaci, dat fiind faptul ca n-am facut de citiva ani. Dar inca nu stiu cum o sa ma simt atunci, daca o sa-mi ajunga rabdare si chef. Si daca fac cozonaci, obligatoriu voi face si o pasca.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am primit de la o fata din Gura Humorului o reteta de tort de branza - am facut-o si e super!

 

"Tort de brânza

 

Blat: 250 g faina, 200 g unt (margarina), 20 – 50 g zahar, 3 linguri smântâna, 2 galbenusuri, zeama de la ½ lamâie, un pic de sare, ½ lingurita amoniac.

Se amesteca untul cu zaharul, smântâna, galbenusurile, sarea si se freaca bine. Se adauga faina si amoniacul stins cu zeama de lamâie.

 

Crema: 150 g unt, 210 g zahar, 6 galbenusuri, 8 albusuri, 500 – 800 g brânza de vaci, 2 – 3 linguri gris (faina), un praf sare, coaja de lamâie, stafide, facultativ scortisoara.

Untul, zaharul, galbenusurile se freaca spuma, se adauga brânza data prin strecuratoare (pentru a fi cât mai fina), grisul, sarea, coaja de lamâie, stafidele, aromele si la urma albusurile batute spuma (8 albusuri).

Se tapeaza o tigaie cu margarina (sau untura) si faina. Se împarte blatul în doua si se fac doua foi nu prea subtiri; o foaie se pune pe peretii tigaii (ca la pasca), pe fundul tigaii se punea cealalta foaie iar în mijloc se pune crema. Se coace timp de o ora si ceva, fara sa se miste tigaia."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Friptura mea de miel (pe care o fac de vreo 6 ani)[pofta]:

 

- 2 pulpe de miel - se desface carnea de pe os si se intinde astfel incat sa nu fie mai groasa de 3 cm; se freaca bine cu un amestec facut din boia dulce, boia iute, cimbru, piper, sare si se aseaza intr-o cratita mare; se curata si se taie solzi vreo 2-3 cepe (care se aseaza dedesubt si seasupra carnii si cativa catei de usturoi (cu care se impaneaza carne)si se acopera cu vin rosu de tara si o cescutza de ulei! Se lasa la macerat 1-2 zile in frigider (acoperita cu o punga) si se da la cuptor la foc mic cam 2 ore (daca este nevoie si scade vinul se mai adauga... este gata cand vinul scade la jumatate fata de cum era (si zeama este putin ingrosata )si carnea se dezlipeste de pe os; are gustul unei carnitze de vanat si este superrrrr.

 

Mami si Ioana nasturica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele , Natalia stiu ca tu ai multe praji si torturi bune, citesc aproape zilnic subiectul tau, as vrea sa stiu cum faci pasca cred ca este o bunatate avand in vedere ce praji faci[pofta][pofta][pofta], cred ca anul asta voi face si eu sigur pasca cu multe stafide ca imi plac fffffffff mult.[pofta].Miel nu stiu sigur daca voi cumpara , dar un curcan da, facut la cuptor cu multe mirodenii si vin alb.[pofta]

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...