Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim bun pt. PASTE !?!


Recommended Posts

Pe masa de Paste in fiecare an am urmatoarele:

 

- Pasca de Maramures(NU cu branza....vezi poza http://good-times.webshots.com/album/549717627rHeDeC)

- Sunca de porc (piciorul din spate afumat si fiert, stropit cu vin)cu hrean cu smantana

- Oua rosii

- cozonac cu nuca, mac si rahat

- usturiu verde, ceapa verde, ridichi de luna, slata verde pentru ornamnetul platourilor

- rulada de carne cu carnati in mijloc (in cuptor, dupa racire se taie felii)

- drob de miel cu oua intregi fierte in interior

- vin rosu (in special de coacaze negre)

 

 

 

 

 

 

[pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor cum face-ti ciorbita de miel ?

Eu m-am gandit, sa o fac in felul urmator: carne de miel, multe legume,ceapa, morcov, telina,pastarnac, un borcan de menaj( rosie, ardei gras, frunze de telina),bors, smantana si la sfarsit leustean tocat[pofta][pofta][pofta].

Voi cum o face-ti ?[?]

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai de toate oua rosii si cozonac si pasca, ca doar e Pastele.

Apoi aperitive: salate - poienita cu ciuperci, salata de vinete, salata pestisori in balta, chiftelute, o sa fac si niste parjoale "ministeriale" (Nati, [flo]), placinta cu carne insotite de verdeturi si legume de sezon.

Mai fac sarmalute in foi de vita si friptura de curcan si sotul si ceilalti din familie mananca si pastrama la gratar cu vin pelin.

Un tort diplomat si brownies cappuccino.

 

Pare mult, dar avand in vedere ca suntem in jur de 15 la masa - intotdeauna am facut Pastele cu parintii, matusele, unchii, verii [:)]...

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Balbina

Gratiela, salata cu pestisorii in balta de unde o ai? Imi suna tare cunoscuta denumirea, numai ca eu o stiam in rusa. [:D]------------------Numai bine,Natalia si VladPoze


id="quote">id="quote">[:)] Hehe, cum de nu ai ghicit?? De la Lucia. [;)]Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rulada cu carnati

bat carnea de porc ca pt snitele, doar ca o singura felie, si invelesc o bucata de carnati in ea (fara pielita). O codimentez si o bag la cuptor cu ceapa, usturoi si frunze de patrunje. O acopar cu apa si putin ulei. Se serveste rece, taiata felii.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drob fac in mod sigur. N-am o reteta speciala, am sa vad atunci, ca o sa fie pline revistele si netul. Anul trecut am facut prima data si a iesit super, dupa o reteta din Practic.

Anul asta am sa fac asa:

- drob

- oua rosii

- salate: boeuf (sunt innebunita dupa), pui cu ananas, chiftelute cu ceapa si maioneza, vinete.

- friptura de miel, tot pe moment am sa caut o reteta dupa ce il tin in prealabil la marinat : buna ideea cu iaurtul si menta, nu o stiam!

- curcan la cuptor, tot prima data cand fac, sper sa iasa bun.

- in rest ciorba sau sarmale fac mereu in timpul anului, iar cozonac, pasca iau de la mama si soacra. As vrea sa mananc pasca cu ciocolata, am inteles ca e superbuna!

 

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...