Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim bun pt. PASTE !?!


Recommended Posts

************** cate un an fac din coca de eclere pasari, ca un s coc gatul cu cap cum ar fi, corpul il fac din rotita pusa cu lingurita, si pe rotita pun pasta de icre sau de branza sarata si intr-un capat infig perpendicular pe pasta s-ul din aceeasi coca si pare gat si cap de la pasare, arata faien la aperitiv.************

 

pare super mai ales ca si prezentare!!!

da cum se face coca de ecler???

 

altfel, me inspir si eu de la voi ca as mai avea vro 20 zile pana sa nasc si nu stiu daca ma tin puterile sa fac tot ce imi propun.

eu am mai mancat miel arabesc ( o nebunie) comandat de la restaurant: mielul era intreg, glazurat, arata superrrr, pe un munte de orez cu tot felul de mirodenii in el - alune, stafide , caju, sofran,curry= mortal!

 

imi suna bine si o placinta cu carne, mai ales ca am foile deja- banuiesc ca fac o pasta de carne tocata, cu ceapa ( VERDE?), morcov, verdeata condimente, calesc putin pun intre foii si la cuptor cu ea?

daca gresesc , corectati-ma!

 

tortul tiramisu se face super usor ( tot de pe DC am luat reteta)[;)]

 

toate bune

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Alynutza

Alte mancaruri, nu m-am gandit inca. Drob fac (sau un fel de drob) pentru ca noi nu mancam miel si il fac din ficat de porc. O sa mai fac probabil o rulada din carne de porc cu carne tocata si ciuperci la mijloc, muschiuletz de porc umplut cu carnat si ceva fripturica de pui, sa vad daca imi vine vreo idee pana atunci, sa rulez cumva pulpele de pui si sa le umplu cu cevaid="red">. Si o sa fac un gulas (o supa ungureasca pe baza de carne de vitel). Cu siguranta si ceva salate (vinete, salata americana, salata de pui cu ciuperci). O sa fac si praji si probabil si niste saleuri sa fie si ceva sarat, sa vad daca am timp.id="Comic Sans MS">


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">
Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
id="quote">id="quote">Alinaid="red">, sa stii ca soacramea face din pulpe de pui 2 feluri de rulada, una o face asa: taie intro parte, scoate osu, o intinde, pune in mijloc ou fert(taiat in doua), morcov(taiat in lung da subtirel), verdeata, asta tot ruleaza, pune in celofan, leaga si o fierbe la foc mic.A doua, care mie imi place cel mai mult este asa: scoate osu, adica il dezbraca de carne fara sa taie, ca sa ramina intreaga, in loc pune un amestec din ciuperci prajite cu ceapa si mirodenii, le coase la capat si le da in rola, cind le scoate le taie ata.Sunt foaret gustoase.id="Comic Sans MS">id="purple">doroti_5 [mamica] cu [zana] Natalita-Elena (12.05.2006) BOTEZ foto Natalita-Elena 1, 2, 3, 4, 5 si 6 Filmulete cu Natalita-Elena Asa de mari suntem id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina, aceasta este placinta cu carne si ciuperci, este o reteta tot de pe forum, testata de mine (aici e dovada [:)])

 

Placinta cu carne si ciuperci

 

Pentru aluat:

- 250 g faina;

- 1 pachet praf de copt;

- un praf de sare ;

- 125 g unt sau margarina moale

- 1 ou;

- cca 1/3 cana de apa

Se framanta toate acestea pana se face o coca buna, moale si un pic elastica, care se lasa la rece 30 de minute, timp in care se prepara umplutura.

Pentru umplutura:

- 250 g carne tocata pui sau vita+porc sau orice amestec

- 2 cepe potrivite, tocate;

- 10 ciuperci proaspete sau 1 cutie de ciuperci taiate;

- 1 ou;

- cca 100 g cascaval afumat ras (ii da un gust deosebit)

- condimente (marar, boia, piper, menta – da aroma deosebita)

Se amesteca toate bine de tot, eventual se mai da o data prin masina de tocat ca sa se omogenizeze bine, caz in care ciupercile se adauga la urma.

Separat un ou batut spuma pt uns.

Se ia o tava, se unge cu unt, se imparte coca in 2 si una dintre bucati se aseaza in tava, marginile sa se ridice putin pe marginile tavii. Se pune amestecul, se ia a doua bucata de coca si se acopera continutul placintei, lipind usor "capacul" de marginile lasate in sus. "Capacul" se inteapa pe ici, pe colo, cu furculita, apoi se toarna deasupra oul batut si se intinde pe toata suprafata.

Se da la cuptorul incins in prealabil, la foc mic, cca 30-45 min. Apoi se face focul mare si se lasa inca 10-15 minute, pana se rumeneste.

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina, imi cer scuze, am reeditat mesajul si am pus si reteta, asa dorisem si cand l-am postat, dar imi mai joaca pc-ul feste si nu am mai verificat. Am facut aluatul asa cum e descris in reteta.

 

Iti doresc si eu nastere usoara, usoara si un bebe cuminte si papacios!

 

Gratiela, mamica strumfilor Maria [huta] si Stefan

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ana-oana
quote:Originally posted by felicia74Se tapeaza o tigaie cu margarina (sau untura) si faina. Se împarte blatul în doua si se fac doua foi nu prea subtiri; o foaie se pune pe peretii tigaii (ca la pasca), pe fundul tigaii se punea cealalta foaie iar în mijloc se pune crema. Se coace timp de o ora si ceva, fara sa se miste tigaia."
id="quote">id="quote">io sunt mai noua in bucatarie[:D], spune-mi si mie ce fel de de tigaie??ca eu ma gandesc la tigaia de prajit, care n-are peretii asa inalti.O. [flo]Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.Nicolae IORGA
id="quote">id="quote">Intr-adevar, o tigaie cu pereti inalti, de fapt eu am folosit o cratita[:)]Felicia si Ilinca Teodora "duracell" (15 noiembrie 2005)id="limegreen">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu prea ne omoram cu carnea de miel asa ca m-am gandit sa fac ciorba de porc cu tarhon, drob doar cu ficat de pui si carne de porc mai grasuta(sa nu fie prea sec), cartofi cu carne de porc la tava,rulada cu sunca, ou fiert si gogosari murati, salata de vinete, oua rosii,...si nu mai stiu ce.La capitolul prajituri ma mai gandesc.Voi reveni cu completari.

strunfi2004, arata mortal placinta ta.Voi incerca si eu.Apropo, fara ciuperci nu se poate ca sotul nu le mananca.id="red">

 

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De pasti mergem la aprintii mei asa ca nu pot face ca acasa masa de pasti. Dar va fi asa ciorba d emiel, carne de pile la cuptor,am uitat de aperitive ceva salate banuiesc. Oricum mergem de vineri dimineata si eu m-am aoferuit sa fac desertul:ceva tort diplomat si niste foi de pandispan din coemrt umplute cu crema.

Maicema are forma d emile pentru tort...sic red ca il fac din reteta negresei si il acopar cu frisca cu spritul asta ca si lana[:D]In jur pun cocos verde ca si iarba si fac floricele in jur din martipan...sper sa ajung sa fac asta!

Ma gandeam la salata de boeuf, de ciperci cu cascavla sau paste....sau salata de cruditati in straturi cu maioneza.

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 4 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...