Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim bun pt. PASTE !?!


Recommended Posts

Reteta mea de drob (mai degraba pate) la cuptor, dar e foarte bun:

 

- se prajesc cu capac (ianbusite) in 1/4 pachet unt intr-o tigaie cu fundul gros o tavita de ficatei de pui, bacon afumat taiat feliute si o ceapa alba, sare si piper. Cand e gata se adauga 3 linguri de coniac sau rom. Se mai tine 5 minute pe foc.

 

- se adauga o ceasca de frisca lichida si 4 oua.

 

- se pune in robotul de bucatarie si se face o pasta (sau prin masina de tocat).

- cine vrea adauga marar tocat fin;

 

Se pregateste o tava de cozonac (se unge cu unt si se tapeteaza cu pesmet). Se toarna compozitia in tava. Daca doriti puteti alinia pe mijloc un rand de oua fierte tari.

 

Aluat: 1 ou, faina, lapte, praf de copt - se face o compozitie putin mai graosa decat cea de clatite. Aluatul se toarna peste pate.

Se coace la 180C pana cand se rumeneste frumos aluatul de la suprafata.

 

Se da la rece. Se serveste pe un platou lung, pe pat de frunze crude de salata, cu paine cu crusta tare sau cu lipie.

Sper sa va placa.

 

alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ileana sususana (cum zice una dintre fetele mele) noi nu facem garnitura la friptura de miel, facem un castronoi de salata verde cu ceapa verde si ridichi, dar cred ca poti face o combinatie de morcov, fasole verde si mazare (am citit undeva ca dl cartof nu prea merge garnitura la miel)! nu va mai citesc ca [pofta]

 

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gratiela, [pup] si de la mine, ti-am copiat reteta de Placinta cu carne si ciuperci! Pare delicioasa, o s-o fac chiar maine! Voiam doar sa te intreb, cantitatile date de tine pentru ce fel de tava sunt? Eu as vrea sa fac intr-o tava rotunda, din aceea ptr tort de se desfac marginile. Crezi ca sunt suficiente?

Meniul meu va fi cam asta:

- Aperitive: oua rosii, platou cu cas, cascaval, telemea, salam de sibiu, muschiulet file, slaninuta, masline si verdeturi: rosii, ceapa si usturoi verde, ridichi, castraveti etc.

- Salata berlineza (cu carne de vita), salata de ton si scoici (fidea);

- Friptura la tava de vitel cu cartofi copti cu cascaval si sunca (reteta pe care am vazut-o intr-o revista.

- Cozonac si pasca, pe care le face mama!

Spor la treaba si un Paste cat mai Fericit!

 

 

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="red">)

varsta lui Andrei[bicla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat sa ma inspir ca sa incep sa ma pregatesc sufletest macar pentru Paste si deja salivez...

Ce de bunatati![alcool]

 

Am luat si noi miel asa ca friptura vom face sigur pentru sotul meu. Eu inca nu stiu daca voi manca miel.[xx(]

Pentru mine si fii-mea voi face o fripturica.

 

Salata asortata, la greu.

 

Oua colorate.

 

Cozonac.

 

Si vom mai vedea pe parcurs..[alcool]

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-Ciorba de burta falsa(ca u gasim burta aici,offf [:(])

-Sarmale

-Drob

-Oua rosii(de fapt,is rosii,verzi si portocalii [bis] )

-Oua umplute

-Cozonac

-Salata de ton

-Friptura de porc la tava(miel nu mancam nici eu nici sotul)

-Racitura de porc

 

Flori

Noi

 

[paste]Sarbatori fericiteid="blue">[paste]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uuuf,am terminat in sfirsit de gatit...de fapt de gatit am terminat mai demult,acum am terminat de curatat bucataria...

am facut salata de vinete,salata boeuf, oua rosii (in coji de ceapa :)) , friptura de miel,ciorba de cartofi, platouri reci(ce le incropesc maine-cu ceapa verde,ridichi,ec),ciupercute in maioneza cu tarhon, respectivele sosuri pt oua si friptura,)pasca imi aduce una din prietenele mele,deci banuiesc ca nu se pune, si tiramisu (ca e singura prajitura ce nu necesita coacere si-mi si place)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...