Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

garnitura de orez


Tudorr

Recommended Posts

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Incerca sa il faci clasic si pune un sos de soia pe el.

sau

Calesti ceapa, apoi calesti putin si orezul (1 cana), pui 3 cani de apa (intr-o cana dizolvi o lingura de vegeta) si il pui la cuptor cu un capac cc 20 minute, dupa care poti pune in el: salata mexicana sau porumb sau ciuperci. Editez: eu pun la sfarsit si curry.

Pofta buna!

 

Codrutaid="orange">id="Georgia"> &id="orange">id="Georgia">[zana] Petra Alexandra (9 august 2005)id="orange">id="orange">id="Georgia">

 

asa crestem noi id="red">id="size2">

 

aici ne puteti vota poza "VIN2"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac garnitura de orez intr-un orecare stil chinezesc. Mai pe scurt, am incercat sa reproduc reteta unei garnituri de orez mancata la restaurantul chinezesc si mi-a lacut ce a iesit:

 

Fierb orezul ca pe paste, adica in apa foarte multa cu sare, si il scurg in sita. Fac o omleta din doua-trei oua, condimentata bine, la care mai adaug si o lingurita de sos de soia, si o zdrobesc bine pana se face un fel de zdrente. Tai foarte fin 2 cepe verzi, amestec orezul cu ou si ceapa, condimentez cu sare si piper, pun cateva picaturi de ulei de susan (cand n-am avut am pus de masline si a fost ok), amestec si pun separat sos de soia pentru cine vrea "supliment". Mie imi place tare mult cum iese. Cel de la restaurant mai avea si seminte de anason presarate, insa nu gasesc anason nici in ruptul capului!

 

Ana [gravi]13+ si Mirunica (16.05.2003)

Miruna

BB din burtica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slippers76

insa nu gasesc anason nici in ruptul capului!

 

Ana [gravi]13+ si Mirunica (16.05.2003)

Miruna

BB din burtica

 


id="quote">id="quote">

 

Cele pentru ceai nu sunt bune?

 

Codrutaid="orange">id="Georgia"> &id="orange">id="Georgia">[zana] Petra Alexandra (9 august 2005)id="orange">id="orange">id="Georgia">

 

asa crestem noi id="red">id="size2">

 

aici ne puteti vota poza "VIN2"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu il fac aproape tot la fel ca miruna, numai ca mai adaug in el muguri de bambus sau soia si cand nu este garnitura pentru friptura pun fructe de mare(creveti, scoici, etc)...iese delicios...sau se poate si cu bucatele din piept de pui in loc de fructe de mare.

eu folosesc orez din acela care se fierbe in pungulitze si pun o punga pentru 2 portii(destul de maricele) avand in vedere ca mai adaugi tot felul de ingrediente.

succes

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001)[bonjovi]si ruxi(16 dec 2004)[zana]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind il fac ca garnitura, eu fierb orezul doar in apa cu sare si un cub de unt (la o cana de orez: 3 cani de apa). Folosesc orezul cu bob rotund sau mare de la Scotti, sotului meu nu-i place orezul cu bobul lung.

Daca ii pun legume si alte minuni, pentru mine orezul e deja un fel de mincare separat, care poate fi mincat si fara carne.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by codruta_grg
quote:Originally posted by slippers76insa nu gasesc anason nici in ruptul capului!Ana [gravi]13+ si Mirunica (16.05.2003)MirunaBB din burtica
id="quote">id="quote">Cele pentru ceai nu sunt bune?Codrutaid="orange">id="Georgia"> &id="orange">id="Georgia">[zana] Petra Alexandra (9 august 2005)id="orange">id="orange">id="Georgia">asa crestem noi id="red">id="size2">aici ne puteti vota poza "VIN2"
id="quote">id="quote">Uite ca mi-ai dat o idee! O sa ma duc la plafar sa vad daca cel de ceai e ce caut sau o fi vreo alta specie[pup]Ana [gravi]13+ si Mirunica (16.05.2003)MirunaBB din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...