Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

STOP contact cu.....Soacra....


Recommended Posts

Dragele mele,sunt casatorita de 2 ani si...de cateva luni. In momentul in care nu am mai rezistat psihic,am decis sa inchei orice contact cu soacra si tot ce tine de ea. Pana a lua aceasta decizie, am incercat multe cai de a ma intelege cu ea, am facut- si pe proasta si pe desteapta, m-am facut ca nu vad...dar...desi e o femeie de conditie modesta , atat material, cat si intelectual (fara rautate , aici cred ca e jos de tot), a incercat cat posibil sa ne planifice ea orice pas important al vietii mele cu sotul meu. I-am permis la inceput (nici nu ma asteptam la asa ceva)....am zis ca hai...treaca de la mine, dar...m-a luat drept fraiera, eu vorbindu- i si foarte frumos si a sfarsit prin a-mi planui ea tot ce era important pentru noi (sotul si cu mine). I-am atras o data atentia intr-un mod politicos, aratandu-i ca nu agreez astfel de lucruri. Si-a cerut scuze si a zis ca nu se mai repeta, dar...totul a ramas la nivel de vorbe. De cand am incheiat legaturile cu ea, mie mi-e mult mai bine. Sotului meu nu i-am cerut sa nu o mai vada, in definitiv - e mama lui. Nu vreau sa-i cer asa ceva si nu mi s-ar parea normal. De cand eu nu mai am nici o treaba cu ea...e prea liniste si bine si ...mi-e frica sa nu-mi pregateasca ceva. Cele care ati luat aceeasi decizie ca mine.....ce s-a intamplat DUPA? A fost ok, au mai fost atacuri, daca da...in ce-au constat? multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramasa singura cu nora, soacra ii pune in vedere: -Cand m-oi vedea cu nodul la batic in partea dreapta sa stii ca sunt nervoasa si sa nu stai in calea mea, cand m-oi vedea cu nodul la batic in partea stanga sa stii ca sunt prost dispusa si sa dispari din fata mea ,iar cand o sa am nodul la batic in crestet sa fugi cat vezi cu ochii, pentru ca sunt nervoasa rau de tot. Foarte calma nora ii raspunde soacrei: -Cand m-oi vedea pe mine picior peste picior, cu cafea in mana dreapta si cu tigara in mana stanga sa stii ca ma doare in fund de dumneata!! Noi sintem viitoarele soacre! Cred ca cea mai buna politica este cea externa:diplomatie. Eu nu am soacra si tare mi-as fi dorit,ca sa ma ajute cu Rares cit a fost bebelus si chiar acum n-ar strica.Din acest motiv a trebuit sa ma bazez numai pe mama. Probabil nu inteleg fenomenul si atunci ii vad numai latura practica.Asa ar trebui sa incerci si tu,sa-i vezi partile bune si sa le stimulezi si folosesti in avantajul tau.Isi iubeste baiatul?Foarte bine!Sa vina sa-i calce camasile,spele izmenele,sa-i stringa ziarele,sa-i faca "sarmalele preferate"."Apreciaz-o" si spune-ti la momentul potrivit punctul de vedere! Succes, dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prin urmare....din experienta voastra, am cam gresit ca nu mi-am tinut dusmanul aproape, nu? mentionez ca noua, pana acum, ne e mult mai bine asa. naspa e ca nu mai stiu tot de-i bag-n cap, dar nu cred ca are timp sa faca prea multe intr-o ora, doua. iar daca eu il fac sa se simta fericit cu mine, nu-i suficienta? lamuriti-ma!!! de ce trebuie sa am langa mine o persoana care nu lupta pe fata, minte, joaca teatru...cu lacrimute...alea, alea...... pls. help!!!!! ma gandeam ca vine ziua ei, sa-i comand niste cosmetice, sa i le dea sotul. asta ca sa cad bine in fata lui si...sa nu ma mai vada ea dusman. simt ca ma uraste. ea a vrut o alta ptr. fiusu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa si? Daca nu erai tu, era alta, cu care ea oricum nu ar fi fost de acord. Ori tu ori alta, tot niste intruse sunteti in viata ei + a lui fiu-su. Si ce-ti faci atatea complexe? Mama, ce mai plangeam acum 2 ani, eram in stare sa ma fac si pres in fata ei... Si acum? Vine la usa de la buc. si daca ma uit urat, ii piere cheful sa intre... Si asta dupa vreo 10 meciuri castigate cu brio de la (tipaturi de se auzea la coltul strazii, injuraturi) si un meci castigat cu brio de mine (probabil ca atunci cand m-a auzit cum am zbierat la ea, de fata cu fii-su pentru ca altfel era in stare sa inventeze te miri ce)nu a mai avut tupeu sa-mi zica nimic. Si , daca vrei sa-ti spun ce a socat-o cand m- am certat cu ea: "o sa vedem noi care e mai a dracu" Asa s-a incheiat. Nu suport cearta ca la usa cortului, o detest, dar sunt oameni cu care daca nu o aplici, nu se poate trai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am rupt contactul cu soacra si mi-e mult mai bine acum....Cind suna aici si sotul nu e acasa nu raspund dar si asa nu suna des.O doare in cot si pe ea si pe socru de fiul si nepotul lor....pe mine nici nu ma includ ca nu sint pe lista.Daca nu iasa nimic bun din relatia cu ei care e rostul? To be wise is to know what to overlook:-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PTR> INA te rog mult sa-mi zici cum decurg lucrurile. cand e ziua ei, ce faci? se duce sotul? il suna, unde? pe mobil sau pe fix? iti spune tot ce vorbesc? cum sa ma comport in situatia de fata, avand in vedere ca stam aku in acelasi oras, cam mic ce-i drept si....nu vreau ca sotul meu sa sufere sau sa creada ca i-am facut o nedreptate. de reconciliere nici nu poate fi vorba. mi-e mult maiiii bine fara teatrul ei de 2 lei. cum sa fac, ca sunt si eu mama de baiat si nu vreau sa fac pacate, vorba ceea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina 82, cand ti-am citit postarea am avut pt. un moment senzatia ca este scris de mine.[:D] Alessia, soacra mea este in Romania si din pacate nu am avut o relatie tocmai civilizata si tot timpul ne certam si sufeream ca fraiera. Ajunsesem chiar sa ma cert cu sotul meu care-mi era alaturi. Din aceasta cauza am decis sa nu-i mai sun, sa nu-i mai vizitez si sa nu le mai vorbesc - atunci cand mergeam la ei sau dadeam telefon, inevitabil se lasa cu un conflict mic, fapt pt. care le-am spus ca eu nu sunt de acord cu aia, aia, aia (nu era prima data cand ziceam, doar ca am decis sa ma si tin de cuvant) si ca atata timp cat eu consider ca-i respect dar in schimb primesc jigniri si nu sunt acceptata in familia lor asa cum fiul lor este acceptat in familia mea, eu inchei cu ei orice relatie. Evident ca pt. ei suna ca o poezie, insa nu am sunat sa-i spun socrului la multi ani si evident s-au ofuscat ca "ce are dom'le Gabi?", insa sotul meu le-a reamintit ultima discutie avuta si chiar daca au comentat, stiu macar ca au avut motiv. Usor, usor, cand au vazut ca se ingroasa gluma au inceput sa schimbe putin atitudinea (in esenta insa...)si sa lase pofta de scaldal la o parte. I-am explicat sotului meu inca de cand am hotarat sa ma schimb ca lui nu-i cer sa se comporte altfel cu ai lui si ca nu-i interzic sa-i sune sau sa-i viziteze. Acum le telefoneaza el si le transmite urarile si din partea mea si ce crezi?...vor tot timpul sa ma auda si pe mine, ba mai mult, cand nu am chef sa aud cum plang de dorul meu la telefon, imi transmit "miiiiiii de pupicei". Cat despre atacuri ulterioare ce sa zic...acum ne despart si cateva mii de km, dar cu toate astea a inteles ca baiatul ei ma iubeste mult si a decis sa-si intemeieze o familie cu mine, iar daca ea continua asa nu mai primeste nici macar telefonul de "la multi ani". Nu stiu cum e la voi, dar soacra-mea e cea mai cea, nu mai are nimeni par ca al ei, corp ca al ei, casa ca a ei, copii ca ai ei, deci este clar ca nu s-a nascut inca aia potrivita pt. baiatul ei. Pt. ea, sa accepte ca sunt buna pt. fiul ei, este ca si cum ar accepta ca sunt mai buna ca ea, ceea ce intelegi ca nu exista, asadar o las sa se admire si-i multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un sot care intelege ca tot ce-mi doresc este sa ne iubim si sa ne crestem copiii in liniste. Iti doresc sa gasesti si tu linistea. gabriela, [gravi]18 +, mamica frumoasei Sarah (30.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!!! La mine, as fi zis bogdaproste sa fie totul pe fata. Totul se rezuma la subtilitati si la marsavii facute pe la spatele meu. Soacramea cu fiicasa au impresia ca sunt asa de smechere, ca pot face pe oricine cu teatrul lor. Le-am auzit o discutie telefonica, in care erau incantate de ceva anume si.....nu s-au putut abtine. Mai mult....am provocat-o pe fiicasa intentionat si s-a dat de gol ca - "mama ti-a facut nunta". Asa considera ele!!!! Mentionez ca eu si sotul meu ne-am facut nunta. Au incercat sub diferite pretexte sa aiba secrete cu sotul meu si.....sa-mi oraganizeze nunta, botezul....Cred ca ar fi fost in stare sa-mi faca pe zile si activitatea sexuala [il] he he he glumesc, dar...chiar ar fi fost in stare. Mie una nu-mi plac persoanele care lupta pe la spate!!!! Le consider lase si....mizere!!!! Vrei sa lupti??? Vino in fata mea si provoaca-ma!~!!! Nu au avut curaj!!! Stiau ca le iau LEJER!!! Tocmai de-asta m-au scarbit cand le-am detectat jocul mizer si...am zis PAS. Nu-mi plac astfel de persoane prefacute pana-n ultima celula!!! Va pup si va doresc LA MULTI ANI!!! datorita voua m-am mai descarcat si eu. mi-am dat seama ca....viata asta e asa de scurta ca nu trebuie sa ne-o complicam singuri. dar....nu vreau ca sotul meu sa inceteze contactul cu ei. asta nu vreau!!!!! dar eu si baietelul nostru...nu vom avea treaba cu ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ralina! Cred ca nu trebuia sa mergi la inmormantare, dar...asta e... Nu vezi ca se poarta asa, ca tu s-o crezi IAR de buna credita si sa cazi in capcana ei? Si eu am facut greseala s-o cred pe cumnata prietena! MARE GRESEALA!!! Mare sulfa s-a dovedit a fi. Are 10 ani mai putin, dar ma bate nu doar la partenerii de sex dar si la prefacatorie. ASA ca.....reject i mi-e muuuuuuult mai bine. LA MULTI ANIIIIIIIIIIIIIIIII
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...