Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

STOP contact cu.....Soacra....


Recommended Posts

Fetelor, Am vazut un film in care fiul si viitoarea sotie isi invita mama la restaurant si ea nu vrea sa comande nimic de mancare....da ala era macar film. Iesim noi cu soacra la restaurant si ea nu vrea sa comande nimic ca a mancat ininte, se astepta sa ne rugam de ea sa manace ca de obicei, da sotul s-a saturat de mofturi de copil mic si a intrebat-o - ce vrei? - apa minerala. Asa ca noi ne-am vazut de mancat si ea a ciugulit ceva aperitive si in rest s-a uitat la noi si a comentat ca ce rau o sa ne simtim noi ca mancam atat!!! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

soacra-soacra poama acra va inteleg,eu am avut mult de "luptat "dar pana la urma AM INVINS!! se tot invita pe la noi si daca se putea sa mai si ramana 2-3 zile....stiam ca trebuie sa vina si m-am apucat de curatenie generala,sigur ca pana seara nu am pus nimic la loc ,cand a venit s-a uitat ciudat dar nu a zis nimic cand sa ne culcam i-am spus ca daca vrea sa ramana la noi ne putem culca toti trei in pat . a facut o fata lungaaaaa si a zis ca se duce acasa.de atunci nu a mai venit decat foarte rar si inainte ma suna .am grija ca la telefon sa ma vait ca sunt foarte obosita .dupa faza de mai sus sotul meu a zis ca nu sunt "zdravana",dar daca mama nu ne deranjaza ea de ce s-o faca?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mai fetelor eu de curand m-am mutat cu soacra.Am doar 4 zile de cand locuim impreuna si deja ma facut sa ma simt ca ultimul om.Intre mine si sotul meu e diferenta de 14 ani si asta nu ia convenit ei de la inceput pt ca e fer convinsa ca eu mai tarziu o sa-l las.Din nefericire nu lucrez deocamdata si sunt nevoita sa stau cu ea toata ziua pana vine sotul meu de la servici inebunesc.Astazi ma facut de m-am inchis in dormitor si am plans pana nu am mai putut.A inceput sa-mi vorbeasca de fostele iubite dupa care a continuat ca nimeni nu e de acord cu relatia asta dintre rudele si prietenii ei.Ca ar fi trebuit sa-si ia una de varsta lui.Nici bine nu m-am mutat si mi-a spus ca deja mau vazut si vecinii si au spus ca ce la apucat pe el sa-si ia o pustoaica ca mine ca vezi tu doamne aveau pretentii de la el.Eu am 21 si el 35 dar ne intelegem de minune in ciuda diferentei de varsta.La urma dupa ce ma facut sa ma simt ultimul om mi-a spus ca vezi tu doamne sa nu-i spun lui ce am vorbit noi ca ea ma invata de bine si ca ma sfatuieste ca pe fata ei.Nu stiu ce sa mai fac mai fetelor de cateva zile ma pun in pat si pang ore in sir fara sa ma vada nimeni.Nici nu stiu ce sa fac sa-i spun lui sa nu-i spun.Mie si frica daca ma credeti ca daca o sa-i spun o sa-i spuna la maicasa si dupaia o sa se poarte mai urat cu mine.Nu stiu ce sa mai fac. Dar daca o sa tac si o sa tin in mine o sa ajung sa ma imbolnavesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul ii spui sotului tau. Ca de aia v-ati luat, sa fiti impreuna si la bine, si la rau, nu?! Apoi va mutati frumusel de acolo, pentru ca astfel de casnicii, petrecute sub okii si controlul viperelor, de obicei sfirsesc prost. Propria experienta si a altora de asemenea, ma face sa spun asta. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

annaeliza, diferebta de virsta dintre mine si sotul meu este de 21 de ani si a stat in git tuturor, dar noi nu ne-am dat batuti...nu te da nici tu ! eu sint un caz mai...special. soacra mamei mele a fost si inca mai este o soacra ...care nu-si dezminte statutul; i-a facut mamei zile negre, la 2 luni dupa ce m-a nascut pe mine (primul copil) a ajuns mama internata in spital la bucuresti la psihiatrie, a facut o super depresie, nu mai vroia sa se intoarca in iasi si plingea dupa mine (eu ramasesem cu bunica de pe mama). mama a fost crescuta cu texte de genul "pe soacra tre s-o iubesti si s-o respecti ca pe mama ta" etc, asa ca nu s-a putut niciodata dezbara de obiceiul de a-si cere tot ea scuze dupa ce fusese deja facuta albie de porci. dar nu a putut sa ascunda adevarul asta de noi, cele doua fete, care am crescut incet incet si care am inceput sa-i luam apararea. bunica mea nu a mai calcat la noi in casa jumatate de an dupa ce eu cu gura mea (avem vreo 16 ani) am dat-o pe usa afara de fata cu maica-mea care bocea saraca de sarea camasa de pe ea. o certam pe mama ca tace si inghite, ma certa mama ca ma bag si ca nu-mi sun bunica sa-mi cer scuze...noroc ca tata e un tip placid si nu e deloc mamos, ca altfel nu stiu ce se alegea...sint multe de povestit despre soacra mamei mele, dar promit sa revin ca acum fac doar o pauza de la curatenie... ei, crescind eu in mediul asta, vazind cum sufera mama si cum suferim si doua fiice (nepoate) de mila mamei, m-am jurat ca eu o sa am grija sa ma marit cu un barbat, nu cu toata familia acestuia. inainte de a se discuta despre casatorie, mama sotului meu era super draguta, nu-mi venea sa cred ce bomboana de "soacra" am. apoi, sotul meu m-a cerut de nevasta si mi-a spus (in perioada aceea) ca le-a spus si alor lui si ca ei au fost foarte incintati. am tras concluzia ca probabil i-a informat intii pe ei, dar nu m-a deranjat asta pentru ca sotului meu intotdeauna i s-a parut normal sa-si informeze mama de ceea ce avem noi de gind sa facem, iar noi faceam tot cum ne propusesem sau cum ne taiase capul. toate bune si frumoase. cu putin timp inainte de nunta, ne ducem in vizita (ne duceam aproape zilnic) si o intreaba sotul pe maica-sa un detaliu legat de organizarea nuntii (chiar nu mai retin despre ce anume a fost vorba, dar nu e important); replica ei m-a facut sa cad de pe scaun: faceti cum vreti voi, ce, pe mine m-ai consultat cind te-ai hotarit sa te insori? am ramas tablou. n-am zis nimic si nici nu am discutat despre asta cu sotul. cred ca nici nu a remarcat cit de aiurea a cazut replica, i-a ramas in minte partea cu "faceti cum vreti voi". am considerat si consider ca nu merita sa am scandal in casa pt asta. dar mi-am amintit brusc de decizia mea, luata cu mult timp in urma, sa tin soacra la distanta ca e mai sigur asa. si asta si fac. de cite ori ma pot eschiva o fac. intre timp ne-am mutat din ap pe care i-l cumparase ea sotului meu (cu mult inainte de a aparea eu in peisaj) in ap celeilalte bunici (care sta acum la casa la marginea iasului), nu mai avem romtelecom, nu mai stam la 5 minute de ea...asa ca nu ne suna (ca o costa prea mult) si nu ne viziteaza...pt ca habar n-are unde stam. ea oricum nu prea iese din casa (ca nu-i place) si cind am invitat-o la noi a refuzat sa vina, asa ca sotul s-a enervat si i-a spus ca a doua oara nu se mai roaga de ea. si mai fain a fost ca in vara dinaintea nuntii noi decisesem sa vindem 2 apartamente (al sotului, luat de parintii lui, si asta in care stam acum) ca sa ne mutam la casa. si...ce aflu de la mama: ca viitoarea mea soacra a sunat-o pe bunica (aia buna, mama mamei) si i-a spus sa nu fie de acord sa vindem apartamentul care e pe numele ei, ca nici ea nu e de acord sa vindem apartamentul care e pe numele sotului, ca ce-i asta sa investim intr-o casa cind inca nu sintem casatoriti (noi imparteam deja invitatii de nunta), ca probabil casatoria asta a noastra e doar un moft etc etc. in timpul asta, ii spunea sotului ca da, ce frumos ca ne mutam la casa...ea sa pice bine, si noi ne enervam ca mama mea (care a terminat constructii si pe care o luam sa-si dea cu parerea despre case) tot era "ocupata" si evita sa mai mearga cu noi sa vedem case peste case...si uite-asa ma trezesc eu ca stiu ceva ce nu trebuia sa stiu (ca soacra-mea o rugase pe bunica sa nu ne spuna ce au vb), ai mei ma rugau sa nu-i spun sotului ca iese scandal inaint e de nunta si nu e bine, eu turbam... asa ca...distanta. incet, fara certuri discutii si alte alea. cind nu ma pot eschiva mergem la ea...ma port frumos...mai inghit cite o galusca dar nu de-alea de sa ti se ridice parul maciuca si niciodata de fata cu sotul meu... el se duce la ea aproape zilnic, dar din cite stiu nici nu incearca sa-i bage prostii in cap, ca el nu "pune botul" la timpenii, face tot cum stie el, iar ea s-a lamurit (cit a mai incercat sa-l insoare ba cu una ba cu alta si nu i-a iesit, de zicea ca ramine feciorul neinsurat). curaj, rabdare, distanta....si mutati-va singure cu sotul, nu acceptati sa stati cu niciunii dintre parinti !!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...