Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

STOP contact cu.....Soacra....


Recommended Posts

Intai de toate va doresc tuturor ca 2007 sa fie un an de impliniri. alesssia in tot ce scrii regasesc perfect povestea mea.....asta pana la un punct...!!!....cand am decis ca nu are sens sa mai plang si sa ma mai consum pt imbecilitatile unei mame exagerat de protective si care tot asa....decidea totul in locul nostru, ne facea program, ea era coordonatorul suprem...iar eu eram aia pe care nu o suporta, care nu se potrivea cu fii'su si altele. A venit timpul cand am spus STOP JOC. Am luat indiferenta pe post de atitudine permaneta, sotul meu se putea duce sa o vada si sa vb cu ea......insa EL a impus o limita in sensul asta. A inceput si el sa ii taie din aripi....sa aiba o relatie cu ea stricta, exact atat cate e necesar, fara sa ii mai dea sansa sa isi bage nasul, cand incepea sa faca planuri sau se decida i se inchidea tel in nas, desi suna la telefon exagerat i se raspundea numai cand sotul meu credea de cuviinta...a fost un razboi al nervilor dar cum totul se reduce la un moft al DOAMNEI SOACRE....a vazut ca nu prea mai tine si a inceput sa isi reconsidere atitudinea....pierdea clar in strategie...odorul ei scump incepea sa se departeze...si uite asa.....am ajuns acum....mai are zvacniri de "nebunie dictatoriala" da i se taie din fasa. Am si plecat la 400 de km...in orasul meu....insa asta nu a fost decat un mic detaliu pt ea.... In toata chestia asta tre sa ai aportul sotului si sa fie un real sprijin....daca doar tu lupti cu ea si el sta neutru pe margine e o cauza pierduta. Tre sa constientizeze si el deopotriva ca e viata VOASTRA si cum e normal...si copiii nostri ne vor lasa pe noi in urma si isi vor incepe o viata a lor. Sa dea Domnul sa nu uitam pana la varsta aia ce am patimit noi din cauza soacrelor.....desi...slabe sanse... iti tin pumnii si nu uita, sanatatea si nervii tai sunt cei mai importanti. SI stai linistita....nu "coace" nimic pe la spate pt ca e vb si de fericirea copilului ei....sa nu ai impresia ca nu stie ca TU esti fericirea lui....si ca lui ii e bine langa tine. Pana la urma de aici pleaca.....E o joaca nebuna a ei...si daca ii tine..merge mai departe....ca se simte importanta... Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

multumesc oana! ma simt mai usurata acum, dupa ce mi-ai zis ca nu coace nimic acum. imi tot venea in minte un plan de razbunare, ceva. sa dea Domnu sa ma lase in pace! femeie mai rea si mai perversa ca asta....nu am mai vazut. da doamne sa scap de ea. chiar crezi ca ea stie ca EU sunt fericirea ptr. fiusu? cam am semne de indoiala. cred ca tot pe aia pe care a vrut-o ea, o crede CEA MAI BUNA. dar....nu-mi mai pasa. cata vreme ne lasa in pace....e ok. pup toate fetele un an bun si plin de impliniri si....FARA soacre amare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu era sa divortez din cauza soacrei. Evident eu eram intrusa care i-a rapit sprijinul la batranete. Eu care in fiecare weekend eram la ea in vizita (ca nu se putea altfel. Dorinta sotului), eu care sunam in fiecare zi sa o interb daca are nevoie de ceva, etc. La un moment dat n-am mai rezistat si am zis stop cadru. Pe-aici nu se trece. Am incercat sa am o discutie sincera cu soacra si m-am ales doar cu "lasa ca ai sa vezi tu ca te va parasi". Il santaja emotional pe sotul meu prin prisma faptului ca vezi doamne ea si socrul meu sunt batrani (la 51 ani? nu aratau deloc ca niste batrani)si bolnavi si ca eu sunt rea cu ei. Ca sa-i fac pe plac ne-am mutat dupa casatorie la ea desi aveam casa noastra. Proasta treaba am facut. Cand a inceput razboiul fatis, sotul meu nu mai stia incotro sa apuce. Cum era si firesc nu vroia sa renunte la nimeni. Si eu am plecat la mine acasa, singura. Dupa un timp s-a clarificat situatia. Adevarul a iesit la lumina si de-atunci suntem linistiti si ne e tare bine. Soacra de suparare ca n-a invins a vandut apartamentul si s-a mutat din oras pe furis, fara stirea sotului meu (singurul ei copil). Sa-i fie de bine. Cum isi asterne asa doarme. Eu nu mai imi fac griji ptr ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie ca mi se potriveste subiectul. La mine problemele cu soacra au inceput de cand sotul i-a aratat negru pe alb cam tot ce vorbeste cumnata mea (care nu are decat 28 de ani [:D]) pe internet cu toti necunoscutii. Pe respectivele hartii erau cuvinte despre mine de tipul: grasana, curva, calica, nenorocita, nesimtita...trebuie mentionat ca "cumnata" in fata ma zapacea cu atentii si "iubire adevarata" era "cea mai buna prietena". Asa...soacra a citit, si-a cerut scuze, si a zis ca intelege cand i-am zis ca eu cu fata ei nu mai vb in viata mea. De atunci a trecut 1 an, timp in care eu m-am tinut de cuvant, iar ea a facut tot ce a putut sa ma faca sa ma impac cu respectiva. Desi locuim in aceeasi casa si am auzit-o cu urechile mele ca m-a blestemat sa imi moara copilul in burta [bang]...si imi cere sa ma impac cu ea. Acum situatia e cam asa: soacra, dupa muuuulte alte ispravi ale "ingerasului" (de tipul : avort, rate la vreo 4 banci dupa care a vandut ce cumparase la juma de pret, plecat de acasa cu diferiti tipi, boli venerice....si muuuuulte altele), a facut un infarct, iar in drum spre spital a avut grija sa lase vorba ca din cauza noastra ( a mea si a sotului) a ajuns acolo. Nu va povestesc in ce stare era sotul care o divinizeaza pe maica-sa, la gandul ca numai el e vinovat ca moare. Ma rog...nu a murit, si acum e acasa si e bine. Si evident, iar a luat-o de la inceput cu "impacarea". Iar eu, trebuie sa ma abtin de la orice comentariu, ca sa nu o supar, sa nu i se faca rau, zambesc si inghit in sec si suport tot ce mai scapa asa in gluma. Ba ca suntem ca niste chiriasi acolo, ca nu ne ducem sa stam si cu ei la vorba (in conditiile in care sunt gravida, muncesc, iar seara cand ajung acasa numai chef de discutii nu am), ba ca daca nu o chemam pe cumnata-mea la cununia religioasa nu vine nici ea. Deci simt ca traiesc sub asediu. Nu stiu cat de multa rautate se ascunde in ea, poate nu are intentii ascunse, dar eu o simt ca joaca teatru si nu pot deloc sa suport chestia asta! [gravi] 11+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Diana , nu te invidiez deloc , daca ai o asemenea cumnata![bang]* Dar , cum spune un proverb romanesc , " in tot raul e si un bine!"Macar ti-e cumnata !Acum , ca sa ne intelegi pe noi , cele care postam la subiectul cu soacre , incearca si fa un exercitiu de imaginatie: inchipuie-ti ca acea persoana nu iti e cumnata , ci...AI GHICIT![}:)]Avantajul tau este ca nu esti obligata sa ai legaturi prea apropiate cu ea , pe cand , cu soacra ( mama sotului tau ) , nu ai cum evita![mariaj]* Sincer , nici eu nu cred ca are studii serioase de psihologie . Adica , nu ar fi cinstit , daca ma gandesc la psihologii pe care-i cunosc eu , si care sunt persoane deosebite, de la care ai ce invata.[bis]Iti doresc multa sanatate si dragoste , si cumnatei tale un scop in viata [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca trebuie evitate amandoua, bine, in masura care se poate....eu am stat cu socrela in aceeasi casa 5 ani si mi-a scos fire albe...oricum ea tot cu fii-sa tine indiferent ce ai face. Cand era primul baietel al meu mic, eu ii faceam singura baie, ii faceam singura mancarea, il plimbam, singura il duceam la medic, noptile stateam cu el pe picioare si il leganam ca altfel nu dormea si urla , iar ea ma intreba a doua zi cand ne intalneam intamplator, nu ca venea sa ma ajute ''da' ce a avut, maica, ala micu' de a plans toata noaptea?"Pai ai venit, femeie sa vezi? imi venea s-o strang de gat!!!(sotul meu lucreaza zi lumina)si locuiam intr-un ap de 2 camere!!!!!!!!!! Eu duceam copilul la cresa sa ma pot duce la serv, iar ea pleca inaintea mea la 6 dimineata la fii-sa care era in concediu prenatal!!!Si multe, multe, multe!!!Acum locuim singuri, am scapat de ei!AAAA! Si socra-meu - treceau 3 zile pana intra la noi in camera sa il vada pe copil!! Vreau sa spun ca mai am 2 gemeni de 6 luni si cu Andrei de 6 ani, e ceva populatie pe aici, insa sa stiti ca ii cresc singura!!! Andrei e ff cuminte, iar pe bebelusi i-am invatat cu program!!! Sunt cuminti!!Ea mai trece din cand in cand, as , de gura lumii, sau poate ca au inceput sa sa simta pt ca oricat ai fi de prost iti dai seama ca e ff greu sa cresti un copil, d-apai 2, chiar 3!!1 Insa i-am spus ca un singur lucru am pretentie de la ea; cand am nevoie sa fac vreun drum sa vina val-vartej, mancand pamantul, sa stea cu copiii!! Si tot la fii-sa sta toata ziua la cafele si barfa, cu toate ca are copii mari, de 5 si 8 ani!!!!! Asa ca sfatul meu e s-o evitati cat de mult se poate, sa fiti zambitoare , ca asta o doare mai tare decat daca te-ai lua cu ea la cearta!O doare cand o ignori si cand ii arati ca ti-e totul fffff bine si se bucura cand iti e rau! Va pup! lavinia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca mama mea e soacra si de fata si de baiat, dar nu tine cu mine. Tot timpul a tinut cu fratele meu si acum si cu nora ei. Si eu tin la cumnata-mea, sa nu se inteleaga gresit, dar eu is cam pe dinafara in relatia asta. Pe baietelul fratelui meu l-a tinut de citeva ori la ei, de fiecare data citeva luni, ca sa poata si fratele meu si cumnata sa munceasca linistiti. Pe Deiu meu niciodata. Nici noua nu ne-a suris ideea sa-l "dam" la bunici, dar nici ei nu au incercat sa ne ajute, macar venind sa stea cu el. Au fost amindoi parintii mei aici anul trecut, cind am botezat-o pe mezina. Au stat aproape 2 luni. Sa nu credeti ca m-au ajutat cu copiii!!! Doamne fereste! Doar ei "au venit in concediu, nu sa slugareasca". Citat exact! Asa ca va dati seama cit de zombie pot fi cu 2 copii, unul la scoala, deci cu lectii de facut, cealalta inca un bebe, deci nu ne pea intelegem inca, plus serviciu de acasa, deci 8 ore pline pe zi!!! Uneori simt ca-mi vine sa innebunesc!!! Si nu e nimeni sa ne ajute!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...