Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

STOP contact cu.....Soacra....


Recommended Posts

Ma bag si eu in vorba, sa ma laud. Eu am prins OFERTA SPECIALA. Eu am DOUA. Soacra naturala si soacra vitrega. Cu una ma inteleg prost si cu una nu ma inteleg deloc. Poate ca sunt eu cine-stie-cum. Soacra naturala m-a ajutat o vreme destul de mult cu copiii. Dar nu este un favor pe care mi l-a facut mie si nici macar fiului ei. In calitate de bunica mi se pare ca a-si plimba nepotii ar fi trebuit sa fie o bucurie. Dar ea s-a purtat intotdeauna ca si cand ne-ar fi facut un favor, mai ales mie. De cate ori am rugat-o sa stea cu copiii, a venit dar ne-a explicat (mai ales mie) cat de greu i-a fost sa vina, ce alte probleme a trebuit sa amane (e pensionara si e singura) si "nu ma mai anuntati in ultimul moment" (exprimare standard si atunci cand am rugat-o cu doua saptamani inainte). Mai grav este insa ca a considerat ca daca avem nevoie de ea va trebui sa o si ascultam. Si daca i-am spus "In casa mea eu decid." (da, i-am spus!), s-a suparat si nu mai vine deloc la noi. A crezut ca nu ma descurc fara ea. Acum, ca a vazut ca nu-i cer ajutorul a inceput sa bata apropo-uri:"La varsta lui, nu-i bine sa mearga copilul de la scoala singur cu metroul..." Eu dau din umeri si nu zic nimic... A, si mai are o chestie care ma enerveaza. Isi expune pe larg o parere; cand incep si eu sa spun "eu cred ca...", ma intrerupe:"nu, nici nu vreau sa aud. Nu ma contrazic cu tine." Da' soacra vitrega e mult mai rea. E periculoasa rau de tot. Soiul cel mai rau. Vesnic cu zambetul pe buze, mieroasa. Nu am vazut-o niciodata nervoasa...La inceputul casatoriei mele a venit "intamplator" la noi acasa tocmai cand era numai sotul meu acasa si impreuna au mutat mobila...Apoi a vrut sa-si puna legumele in congelatorul meu, sotul meu explicandu-mi intelegator "cred ca o sa ne dea si noua". Si am zis: "gata, nu mai are ce cauta la mine acasa." Ce scandal a fost! Oricum, daca nu o vad si nu o aud, nu inseamna ca am scapat de ea. Cand sotul meu isi viziteaza tatal ea il ia la intrebari. Amanuntite. Ce fac copiii, ce note au, cu cine fac meditatii, ce salariu are sotul si ce face cu banii si alte asemenea. Si incepe apoi cu sfaturi insistente. Cum ar fi mai bine...Ea cunoaste un meditator mai bun, stie mai bine cum trebuie educati copiii (ea neavand copil personal) si ar mai trebui sa ne cumparam un teren agricol din care ar iesi o gramada de bani daca l-ar administra ea. Constat cu bucurie ca a inceput totusi si sotul meu sa isi dea seama ca sfaturile ei nu sunt numai incompetente, dar are si interese materiale...Si stiti ce a mai spus? Ca, daca sotul meu si cu mine murim, ea va trebui sa aibe grija de copiii mei...Si de atunci mi-e tare teama de moarte... Oricum, eu nu locuiesc cu ele. Va compatimesc pe cele care locuiti cu soacra, sunteti niste eroine, sincer, cred ca eu nu as fi reusit sa imi pastrez casnicia daca locuiam cu una din soacre. Noroc cu tata, saracul, care acum nu mai e, el mi-a cumparat cu multe sacrificii un apartament....Si eu nu cred ca voi putea face acelasi lucru pentru copiii mei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca stateam cu soacra, probabil pleca EA. Care-s motivele? Pai...cele mai importante sint vreo 2, restul sint mizilicuri: 1- ne-a luat banii de nunta (cu 3 saptamini inainte de..eveniment) si i-a dat lui fie-sa. Bani care nu erau ai ei, evident. Motivul: fie-sa avea nevoie de ei. Cum aveam deja invitatii trimise si restaurant rezervat, ne-am dat peste cap sa facem rost de altii in timp util - si ne-am casatorit, totusi. Iar la nunta n-a venit pentru ca - ne-a reprosat - nu i-am cumparat rochie de soacra mare! [bang] 2 - nu si-a manifestat interesul sa vada bebelisa niciodata - iar cind s-a intimplat, o singura data, sa fie in aceeasi camera, i-a zis lui barbatu-meu, sec: "ieshi cu ea afara!" "Ea" fiind kupilul... noroc ca e prea mic sa priceapa. Ca de acum incolo nu va mai avea ocazia sa priceapa nimic in ce-o priveste pe asa zisa bunica-sa, oricum. Macar m-a scutit de procese de constiintza. Asa ca..daca voi va plingeti doar ca nu va ajuta cu nepotzii... atunci sinteti intr-o situatie parfum. Cel putin ii cunoaste. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offffffffffff! citesc mai sus si nu pot crede!!! cate persoane tinem pe langa noi, care in loc sa ne usureze viata asta scurta, care-i si asa grea.....ne pun bete-n roate. motivul??? din vanitate, din teama ca nu mai sunt ELE pe primul plan, pe care poate nu au fost niciodata, din orgolii stupide, din credinta unor babe stupide ca ele -s cele mai cele si nimeni nu le poate intrece in intelepciune si-n sfaturi de viata. am inceput sa nu mai pot accepta sfaturi de la nimeni!!!!!!!!!!!!! m-am saturat pana peste cap de persoanele care-mi dai sfaturi FARA CA EU SA LE CER!!!!!!! m-am saturat sa le vad ca se cred mai destepte si ca ma insulta in acest mod urat si mojic. imi insulta asa inteligenta, familia si toata viata mea. m-am decis sa le exclud din viata si din gandurile mele in momentul in care EU DECID ca sunt de NEadus pe calea cea buna. nici nu le pot uri pe aceste persoane! doar mi-e mila!!! mi-e tare mila, am exemple de persoane de genul astora care au procedat asa si nu si-au vazut o viata nici copil, nici nepoti nici....NIMIC. au avut vastig de cauza un an doi, trei IAR apoi s-au pierdut in neant. adik au disparut , au fostr banate de persoanele carora le facea viata amara. nu merita altceva cotoroantele astea!!!! trebuie sa ne gandim la noi , la familia noastra si la binele ei. daca aceste persoanje ne strica echilibrul.....sunt invitate afara. soacrele trebuie REEDUCATE! TREBUIE sa stie ca ne vad nepotii, ca au acces la ei, la copiii lor, datorira bunavointei noastre, A NURORILOR. NOI< NURORILE trebuie sa le declaram RAZBOI acestor acrituri si sa le tratam cum merita. MIE nu mi-e mai frica de soacra. i-am aratat CLAR ca daca nu se pune bine cu MINE...pierde TOT. Nu cred ca o sa-i convina. i-am aratat ca nu sunt nici asa de porasta si nici asa de draguta precum am lasat-o sa creada. i-am zis CLAR ca nu avem nevoie de sfaturile ei, date din dorinta de a ne face bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa vina cu astfel de sfaturi in momentul in care vom veni si noi cu astfel de sfaturi in casa ei. i-am zis asta fooooartereee frumos...DAR acum stie ca daca nu tine cont va fi banata. ce e mai frumos, e faptul ca sotul meu a inceput sa vada cat e de falsa si ca....nu ne vrea ea binele chiar asa cum declara. EU....DECLAR RAZBOI SOACRELOR SI....VA INVIT PE VOI SA VA ALATURATI! HAIDETI SA FIE ELE VICTIMELE SI NU NOI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia, mie imi place cum gandesti, dar ramane o singura problema: fiul soacrei. Pana la urma de el depind o gramada de lucruri. As zice ca barbatului meu i-a mai venit mintea la cap (dar sa nu zic vorbe mari ca nu se stie...), dar pe la inceputul casatoriei noastre tot venea cu idei de la ma-sa vitrega si incerca sa le impuna...Adica "Hai sa ne cumparam covoare." "Covoare?! Avem covoare." "Sa ne cumparam altele mai bune." "Ce nevoie avem de covoare mai bune? Avem nevoie de multe altele..." "Am putea cumpara, asa, ca o investitie. Le luam ieftin si le putem vinde." "De unde sa luam covoare ieftine si bune?" Si uite asa afli ca, de fapt, soacra a gasit o "sursa de covoare" si vrea covoare, ne face si noua un favor si noi dam ciubuc...si pentru noi si pentru ea. Cam asta era problema mea si a ramas. Eu nu discut cu soacra (vitrega)de cand m-am maritat, dar sotul meu venea cu fel de fel de idei de la ea si uneori imi trebuia un timp sa-mi dau seama ca ideea este a ei, nu a lui personala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
formalhauti ai perfecta dreptate!!! am noroc ca al meu este...cat de cat intelegator. ca mai are niste scapari...mmmm.... la mine, cel putin pana acum nu au mai reusit sa ma enerveze. deja o simt pe acritura o persoana total neinteresanta, care nu ma mai poate atinge sau deranja. . aku...a ajuns ea la mna mea. ca de...mereu se intoarce roata. are noroc ca nu-s razbunatoare. depinde de ea acum. daca intr-adevar e femeie de treaba, o sa aiba de castigat. daca nu.......by by b yby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alesssia
formalhauti ai perfecta dreptate!!! am noroc ca al meu este...cat de cat intelegator. ca mai are niste scapari...mmmm.... la mine, cel putin pana acum nu au mai reusit sa ma enerveze. deja o simt pe acritura o persoana total neinteresanta, care nu ma mai poate atinge sau deranja. . aku...a ajuns ea la mna mea. ca de...mereu se intoarce roata. are noroc ca nu-s razbunatoare. depinde de ea acum. daca intr-adevar e femeie de treaba, o sa aiba de castigat. daca nu.......by by b yby
pai parca spuneai ca nu esti razbunatoare; sau asta se aplica atata timp cat joaca dupa cum canti tu?? Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Oana, cele zise de mine nu reprezinta o razbunare. nici pe departe.....ci o protectie a mea si a familiei mele. noi am facut un pact - nu acceptam in jur persoane care ne aduc stari de tensiune. le excludem. nu din razbunare, ci...ptr. ca nu vrem sa schimbam pe nimeni. dar...cine nu ne e pe plac....nu are ce cauta in viata noastra. simplu, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Eu sunt noua pe acest forum si va scriu pentru ca nu am cu cine sa vorbesc si toate problemele ma apasa foarte mult.Eu stau cu soacrii si nu ma inteleg deloc bine.O fac pentru sotul meu pentru ca altfel as fi plecat demult.Din prima luna de cand m am mutat la ei s a luat soacra de mine si mi a spus sa plec din casa ei, m a facut curva si mi a spus sa imi aduc aminte in ce hal am venit desi de cand ma mutasem cu ei nu imi luasera nimic si aveam atunci hainele cu care venisem.Soacra ma barfeste pe unde apuca si nici cu sotul meu nu ma inteleg foarte bine.La 21 am trecut prin multe si chiar prin batai [mariaj] chiar acum 2 zile ma batut de fata cu prietenii lui si ma impins din masina de era sa cad mi a cazut geanta prin noroi si m a umilit foarte tare.daca ma iintrebati de ce stau cu el nu am decat un motiv il iubesc [il] desi ma sacrific enorm si el nici macar nu recunoaste zice ca eu provoc toate astea.[q] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, nu exista nici un motiv pe lumea asta sa fii victima. Tu vorbesti despre o boala, nu despre iubire. N-am sa inteleg in veci de ce o femeie se lasa umilita, baututa, injurata. Ai o singura viata si tu iti bati joc de ea. TU, nu el, pentru ca tu ii permiti sa fie mitocan, tu ii inghiti comportamentul subuman sub iluzia ca e o mare dragoste la mijloc si "sacrifici" multe pentru asta. Vezi, poate faci doi-trei copii pe care sa-i chinui in calvarul unei casnicii mizerabile. Citeste povestile fetelor abuzate de sotii lor, vezi prin cite au trecut in ani de zile in care au crezut ca daca-i iubesc se shimba ceva si pleaca cit poti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offff, Alexia_07, cata tristete... nu te poti intoarce definitiv la parintii tai si sa-ncepi sa-ti cauti un job, sa fi cat de cat independenta?? si daca ai tai nu te primesc, sa incerci sa-ti cauti un job dupa care o gazda, sunt convinsa ca poti gasi ceva in Giurgiu. iar iubirea ta... asta nu e iubire, e dependenta si nu duce decat la distrugere; iubirea inseamna respect, intelegere, afectiune, vise facute impreuna esti asa de tanara si pari asa de mica si speriata... sper sa reusesti sa te desprinzi de bruta de care te-ai legat si sa vezi ce e iubirea CURAJ Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...