Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

STOP contact cu.....Soacra....


Recommended Posts

Dragele mele, nu inteleg de ce atunci cand ne casatorim, ne casatorim implicit si cu familia lui...impotriva vointei noatre. Atunci cand vrem sa-i aratam sotului cat de urat ne trateaza mama lui si ca e de datoria lui sa intervina si sa ne apere (caci el isi cunoaste cel mai bine mama si stie cum sa-i vorbeasca) ne lovim de vesnica replica " fii si tu mai intelegatoare". Dragelor, dupa 5 ani de fericire alaturi de sotul meu, dar in acelasi timp 5 ani de iad din partea soacrei, recunosc ca in unele momente imi vine sa ma duc invartindu-ma unde-oi vedea cu ochii...Insa dragostea pentru sotul meu ma tine aproape... Prima data cand am cunoscut-o pe mama lui, m-a intampinat cu un ranjet : Ea: - Tu esti prietena fiului meu? Eu: - Da Ea: - Dar stii ca al a mai avut o prietena timp de 9 ani inaintea ta? Eu: -Da Ea: - Eu i-am despartit! Apoi au urmat incercari peste incercari din partea ei de a ma determina sa renunt la el si incurajari de genul " fetito, baiatul meu nu are intentii serioase cu tine" iar lui ii baga in cap " eu sunt batrana si bolnava, mama, sa nu cumva sa ma lasi singura, ca m-am chinuit toata viata pentru tine "...In tot acest timp, il papa de tot salariul... Contrar vicleniilor si asteptarilor ei, fiul ei m-a cerut de nevasta. Cele mai urate momente au fost in timpul pregatirilor de nunta, cand nimic din ce-mi doream eu la nunta mea nu era pe placul ei: nici restaurantul, nici muzica, nici meniul, nici invitatiile, nici nasii (ea personal i-a sunat pe nasi sa-i intrebe " da' de ce v-ati gasit sa-i cununati, alta treaba n-aveti?"); in ziua dinaintea nuntii mi-a spus in fata ca ea nu e de acord cu aceasta nunta. ba mai mult, citez, " daca va casatoriti, va blestem"... A trecut si nunta...iar sotul meu a plecat la munca in strainatate.. Acum, incearca sa-i "deschida ochii" baiatului ei... sa vada si el ce nevasta si-a luat..si va spun, nu scapa nici cel mai mic prilej de a ma critica si de a ma ridiculiza in fata lui, asta in timp ce in fata mea e numai lapte si miere.. precum nu scapa nici o ocazie sa se vaite de bani...(asta in timp ce cea mai mica factura a ei la telefonul fix, de 5 ani incoace, a fost de 2 milioane pe luna) Nu va pot descrie sentimentalismele la care recurge ca sa-si atinga scopul...una din metode, de exemplu, este sa-i spuna fiului ca ea s-a internat in spital si ca se simte rau si are nevoie urgent de bani ca sa se trateze, ca eu nu vin deloc in vizita la spital la ea, nu neaparat cu ceva de mancare, ci macar sa vad cum se simte......asta in timp ce in realitate, in aceeasi zi, ma intalnesc cu ea in oras, la cumparaturi..ea fiind bine mersi sanatoasa. Iar cand incerc sa-i spun sotului adevarul...nu am nici o sansa sa-l conving ca mama lui il minte, ba mai rau il stranesc impotriva mea. Intrebarea mea este...se merita sau nu se merita sa duci o casnicie ani de zile, in conditiile in care tu esti rivala numarul unu a soacrei? Sunt foarte demoralizata, si astept parerile voastre.. Va pup si va imbratisez pe toate cu drag! [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alexia, iubita, cate durere trebuie sa fie in sufletul tau, te inteleg perfect..am locuit si eu cu sotul si socrii sub acelasi acoperis 4 ani, si te cred, este ingrozitor..rar am auzit sa fie cazuri in care totul este bine. Cat despre faptul ca te loveste, Dumnezeule, trbeuie sa fii puternica si sa nu ii permiti acest lucru sub nici o forma,daca o face odata , o va face mereu, si asta, crede-ma nu se mai numeste viata, este un calvar curat.Nimeni nu merita sa treaca prin asa ceva, esti tanara, nu ma indoiesc ca il iubesti si ii poti ierta orice, dar asta nuu. Unde este respectul dintre voi, a existat vreodata , pune-ti intrebarea, o casatorie ar trebui sa se bazeze pe respect in primul rand; respecta-te pe tine, nu poti tolera asa ceva... stiu, este usor de spus, dar nu iti incalca principiile. El, scuza-ma , nu il pot numi om, poate sunt dura, dar nu este OM.Chiar daca il iubesti, fa-l sa inteleaga, nu atunci cand este nervos, ca atunci nu rezolvi nimic, decat agravezi lucrurile, ca nu asta astepti tu de la relatia voastra, de la familia voastra...si mai ales, eu l-as intreba ce fel de educatie ar sti el sa dea unui bb in viitor...e de neconceput asa ceva. Te rog, nu indura asta, vorbeste-i frumos, comunica cu el...asa mi-au spus si mie prietenii de pe forum ieri, cand am gresit si eu... In legatura cu socrii, crede-ma viata impreuna cu ei nu este viata, e un chin.. esti tanara , da il iubesti, si ai face totul pentru el, dar daca te iubeste, si el ar trebui sa faca cev pentru tine.Pe mine, soacra m-am jicnit, m-a umilit, m-a dat afara din casa, m-a acuzat ca i-am facut farmece familiei ei si fiului, si alta barbaritati care nu m-au facut decat sa sufar,cand sotul imi spunea sa fiu intelegatoare ( asta acum 3 ani).Si, l-am pus sa aleaga intre mine sau ea...in sensul de a ne cauta un apartament cu chirie pentru noi 2, in nici un caz, nu i-am spus sa uite de ea, sau ceva de genul asta, pt ca l-as fi indepartat foarte mult de mine... si nu a stiut ce sa faca.. asa ca eu am plecat de acasa, m-am dus la parintii mei..dupa 3 zile, a venit cu o geanta de haine la mine la usa, si mi-a spus ca ma iubeste, si am plecat impreuna pe drumul nostru.. nu stiu daca te poate ajuta cu ceva ce ti-am spus,dar este experienta mea de viata, dar daca te iubeste cu adevarat, va reactiona, si va fi alaturi de tine.. ar trebui sa se trezeasca la realitate, intr-o familie, 1+1= 1, sau ma rog, asa ar trebui sa fie... cei din jur va pot sfatui, va pot fi alaturi , va pot indruma, dar in nici un caz subjuga sau domina...pacat ca conceptiile lor , de cele mai multe ori invechite, repercuta asupra deciziilor voastre. Tu sti cel mai bine ce trebuie sa faci, si cum poti comunica mai bine cu el, dar nu ii tolera agresiunile..instinctele animalice sa si le verse spargand farfurii sau dandu-se cu capul singur de pereti, nu trebuie sa induri tu nimic, asta nu este viata, chiar daca il iubesti, nu ma indoiesc de asta.. iar cu soacra..nu baga nimic in seama, nu te consuma, singura care va suferi esti tu, singura printre ei 3, chiar daca este greu, si incearca sa-l faci sa vada ca pentru ca familiei vostre sa-i fie bine, trebuie sa fiti doar voi 2. Mult succes, incredere in tine, TU POTI, curaj iubita .[pup] LIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred ca sunt atatia oameni care imi dau sfaturi, va multumesc[pup] la toti chiar sunt intr o perioada in care nu am cui sa i vorbesc si cui sa i cer parerea.La cat sunt de ghinionista ma gandeam ca mesajul meu va trece neobservat. Imi spunea cineva de serviciu si de independenta : nu am serviciu nu pentru ca nu imi place sa muncesc mi as dori sa fiu independenta finanaciar dar nu am gasit.Ma tot chinui sa mi gasesc un serviciu stabil poate asa voi putea sa fac un imprumut pt apartament, sotul meu e de acord sa ne mutam dar nu are salariul suficient de mare.Sunt constienta de faptul ca nu trebuie sa permit nimanui sa ma atinga si mai ales sa ma umileasca de fata cu prietenii nostri.Am vrut sa plec dar si a cerut scuze eram hotarata sa nu l mai iert pt ca nu e prima data cand a dat in mine.Nici mie nu imi vine sa cred ca l am iertat, mi e rusine de mine si mi e rusine sa mai scot capul in lume si sunt vinovata decat de faptul ca l am iubit prea mult si ca i am aratat asta.Nici mie nu imi vine sa cred cat am decazut.Ma simt atat de straina in casa asta cu toate ca daca ii spun ca mi a facut ceva soacra mea se ia de i a imediat.Dar nu are cu cine ca e o mahalagioaica, de nu stiu cate ori mi a spus sa plec din casa ei, a ridicat mana la mine sa ma loveasca dar eu am ripostat mereu desi am ramas tot acolo.As umple pagini intregi sa va povestesc prin ce am trecut dar imi e ca va plictisesc prea rau. Va multumesc inca o data pt sfaturi si va pupacesc pe toti alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu eshti dispusa sa il pierzi pentru atata lucru, pentru cateva palme Diana, dar cand ar trebui sa fie dispusa sa-l trimita la dracu pe animal, dupa ce ii rupe vreo mana sau ii sparge cativa dinti??????? Dumnezeule ce mentalitate, in ce lume traim... Alexia_07 draga, vezi-ti de viata ta; esti umilita de el si familia lui, te bate, crezi ca se va schimba?? NU!!! tu te vei schimba, iti va fi frica si de umbra ta sa nu cumva sa deranjeze bruta; sau iti vei cheltui energia pana la epuizare sperand si incercand tot felul de trucuri ca sa-l aduci pe cale cea buna; nu va merge nimic pt ca cineva care te-a agresat, o va face din nou, mai devreme sau mai tarziu fugi cat nu e prea tarziu, fa-ti viata ta independenta; cand vei avea job, vei fi stapana pe tine si-atunci cu siguranta iti vei intalni si iubirea, care va avea grija de tine, te va proteja, te va respecta - asta inseamna iubire sunt casatorita de 2ani, insa sotul meu nu mi-a adresat niciodata vreun cuvant urat, NICIODATA; si-am avut si noi urcusuri si coborasuri, am fost stresati, am fost nervosi, dar ne-am respectat intotdeauna CURAJ Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Diana, Iti multumesc ca ai acordat atentie of-ului meu, iti multumesc pentru sfat si va multumesc tuturor celor care ati scris aici pe tema "soacra". Dragele mele, am momente cand, din cauza soacrei, imi vine sa fug mancand pamantul de langa omul pe care-l iubesc, si am momente cand simt ca pot invinge aceasta lupta...Dar daca ma gandesc bine, nimeni nu iese invingator din toate astea.. Voi v-ati gandit vreodata sa ca singura va era mai bine? Ati simtit vreodata nevoia sa-i spuneti " Ramai cu mama ta si pe mine ma lasi in pace"? Cum ati reusit sa va convingeti pe voi insiva sa ramaneti langa sotul vostru?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amella draga, de cate ori ii vedeam fata acra, decate ori facea mutre sau se stramba la mine, uneori chiar shi cand dadea telefon... sa vada daca i-am dat fiului sa manance , shi mai ales ce i-am dat... shi de n-spe mii de ori.. imi venea sa-i spun sa ramana cu mama-sa, ca eu nu mai rezist...Si la inceput, sotul imi spunea ca vina e a mea, ca nu stiu sa o inteleg pe ea, ca fiind o persoana mai in varsta care doar se preocupa de fiul ei... da... se preocupa... asha incat uneori il spala pe spate in baie... la 24 de ani... i-am spus ca aceste compportamente aberante si total depasite pentru mine nu le inteleg nici acum, nici mai tarziu...si atunci cand a fost exasperat chiar el de mama-sa, care in saptamana de miere ne suna de 8 ori pe zi sa vada ce facem, ne-am trezit sau nu, daca i-am dat cu creme protectoare sa nu se arda odorul... atunci el singur a zis ... mama e o nebuna...shi nebuna a ramas.. Odata insa, l-am pus sa aleaga intre ea sau eu, cand soacra-mea a ridicat mana la mine,si m-a jicnit ca la usa cortului, pe mine si toata familia mea...pe moment, n-a shtiut ce sa zica, iar eu am plecat la mama...dupa 3 zile.. era la usa mea, sa-mi ceara iertare shi sa ne impacam...saha ca eu zic.. ca oricat le-am spune noi sotilor ce shi cum, pana nu se conving singuri, mai devreme sau mai tarziu, nu vom rezolva nimic, decat ne vom bate gura degeaba, ne vom manca creierii... fara rezultat... Eu , ca nora, vad totul obiectiv, ei ca fii, le vad subiectiv, shi tot noi am cadea de proaste... bine ca sotul meu a deschis ochii la timp... si si-a dat seama ca ceea ce ii spuneam in trecut nu erau inventii sau rautatea mea, ci purul adevar. Seara buna tuturor. LIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor eu intr-o saptamana urmeaza sa ma mut cu soacra.Pana acum am sperat ca poate nu o sa ne mutam dar din nefericire trebuie sa ne mutam ca avem nevoie de bani sa ne deschidem ceva si asta e singura solutie.Sotul incearca sa ma linisteasca spunadu-mi ca nu o sa stam mult impreuna doar vreo 2-3 ani pana ne facem casa.El vorbeste de ani ca de luni.Acum nu stiu ce sa intamplat cu ea ca se comporta mult mai frumos.Chiar a inceput sa ma sune sa ma intrebe ce fac, ma invita la ea sa bem cafeaua impreuna.Cand am auzito am crezut ca sa lovit la cap.Acum ce sa fac incerc si eu sa ma incurajez singura si sa sper ca o sa ne intelegem.Inainte cand mergeam la ea avea o grija sa ma faca sa ma simt prost.Tot timpul imi vorbea de fosta nevasta ca era asa ca facea asa pana m-am enervat si iam spus ca nu ma intereseaza cum era si ce facea asta apartine de trecutul lui si punct.Si de atunci nu ia mai pomenit numele.Fetelor asa se intampla daca tacem suntem luate de proaste si fac ce vor ele cu noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Tot timpul imi vorbea de fosta nevasta ca era asa ca facea asa pana m-am enervat si iam spus ca nu ma intereseaza cum era si ce facea asta apartine de trecutul lui si punct.
[:D] mi-am amintit de soacra-mea, care m-a "intimpinat", la prima intilnire, cu o privire de evaluare. N-a avut ceva anume de obiectat, da' a tinut sa-mi specifice faptul ca fosta prietena a lui barbatu-meu era foarte frumoasa. Dar FOARTE, nu asa! Cred ca de atunci o simpatizez asa mult... shi pe ea, shi pe "fosta". [:p] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, apropo de "foste" asa a incercat si acritura mea sa ma scoata din schema! he he he he ! ma amuz si aku, desi atunci........a fost rau de tot. Faza e ca dupa multe certuri pe subiectul fosta, am avut curajul sa ma duc s-o vad. HE HE HE HE !!!! nici dak as fi ales-o eu, nu ar fi fost asaaa de urata!!! Fetelor....e URATA CU DRACI!!! de-atunci sunt fericita!!! Aku cand vine acritura si-mi zice pareri de la diverse persoane , din cercul ei - precum ca-s finuta, frumoasa, stilata...in gand imi zic - "da pana aku de ce drak nu ai vazut?". va pup pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...