Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se fac papanasii?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Uite reteta mea de papanasi, este superverificata, pentru ca eu fac cel putin o data/luna. Ne plac!

Ingrediente:

un pachet branza de vaci 250grame

2oua intregi

3 linguri gris

NU SE PUNE ZAHAR.

Se amesteca toate bine si se lasa sa stea impreuna cel putin 1/2ora (grisul se mai umfla si nu este nevoie sa pui mai mult).

Intr-o oala cu gura larga fierbi apa cu sare si foarte putin ulei(ajuta papanasii sa nu se lipeasca de oala).Cand apa clocoteste, faci focul mic si faci papanasii cu lingura si ii dai foarte putin prin faina si-i pui la fiert. Trebuie sa se ridice singuri la suprafata, cateodata se mai lipesc de fundul oalei si trebuie sa-i ajuti putin.

II lasi sa fiarba aprox. 10min la foc foarte mic, sa nu se zdrobeasca, poti sa-i gusti sa vezi daca sunt fierti.

Din aceste cantitati trebuie sa-ti iasa 8-9 papanasi marisori.

II scoti si faci un pesmet prajit si cu zahar, daca vrei, sau poti pune smantana si ceva gem, cum vrei.

Pofta buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac cantitate mai mare, din 500 g de branza, la care adaug 3 oua si cam 8-10 linguri de gris. N-am masurat niciodata, fac dupa ochi si consistenta branzei, trebuie sa fie asa incat sa poti modela cu usurinta bilele de branza, cam ca si consistenta carnii de chiftele.

In apa cu sare clocotinda se pun bilele de papanasi si se lasa sa fiarba 5-6 minute, in vas neacoperit, apoi neaparat dupa ce se stinge focul se acopera vasul si se mai lasa sa stea 10 minute ca sa se umfle grisul. Apoi se scot cu spumiera si se lasa la scurs in sita. Se prajeste in ulei pesmet, pesmetul trebuie sa fie mult, sa nu pluteasca in ulei, se invarte rapid ca se prinde de fundul cratitei. Se rumeneste putin, apoi se pin papanasii scursi in cratita cu pesmet si se tavalesc in acesta. Se servesc presarati cu zahar sau cu dulceata, cat sunt calzi.

 

Atentie, consistenta compozitiei de branza e foarte importanta, eu am ajuns in timp sa-mi dau seama cum trebuie sa fie, daca e prea putin ou sau gris, se imprastie in apa cand ii pui la fiert, sau daca e prea mult gris ies cam tari. Poti incerca sa pui mai putin gris si sa pui la fiert un papanas, dupa cateva minute daca nu se imprastie e ok.

Pofta buna!

 

Mihaela si fetele meleid="red">

id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...