Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se fac papanasii?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 weeks later...
quote:Originally posted by Roxana Claudia

Dar niste papanasi prajiti. dintr-aia care se servesc atat de mari si de frumosi la restaurant, stie sa faca cineva?????id="Trebuchet MS">Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006)id="purple">id="Trebuchet MS">


id="quote">id="quote">Eu ii fac astfel si sunt deliciosi:Ingrediente:°500 g branza de vaca proaspata°2 oua °2 pliculete de zahar vanilat°un pic de praf de copt= un varf de lingurita°un pic de sare°faina cat cuprinde(nu am masurat niciodata)Preparare:Se amesteca toate ingredientele iar la urma se adauga faina, suficienta cat aluatul sa fie consistent sa poti forma un baton (in forma de salam, aprox. 7 cm in diametru), dar sa se lipeasca un pic de degete. Din acest baton se taie felii groase de 1,5 cm ce se dau un pic cu faina si se reformeaza in mana ca niste chiftele cu gaura in mijloc.Intr-o tigaie cu ulei cat sa-i acopere se prajesc pe fiecare parte.Se servesc calzi pudrati cu zahar, cu dulceata sau smantana.Pofta buna!Piersicoiul Philipid="orange">id="purple">id="size2">id="Arial Black">id="size3">id="navy">[copil] filmeid="size2">id="size1">id="Arial Black">id="orange">id="size3">id="teal"> + varstaid="size2">id="size1">id="orange">id="Arial Black">id="navy">id="purple">id="red">id="size3">id="limegreen">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

reteta mea e relativ asemanatoare ca cea a nicolicai, tot 500 gr branza de vaci, 300 gr faina, 3 oo, 150gr zahar, un plic zahar vanilat,un varf de bicarbonat stins cu zeama de lamaie si obtional coaja rasa de lamaie.

Aluatul eu il las putin la dospit apoi formez bilute carora le fac o gaura in mijloc.

Se prajesc in ulei incins si ii servesc cu smantana si dulceata sau inghetata.

Ai mei arata cam asapapanasi

 

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:Originally posted by nicolica

 

Eu ii fac astfel si sunt deliciosi:

 

Ingrediente:

 

°500 g branza de vaca proaspata

°2 oua

°2 pliculete de zahar vanilat

°un pic de praf de copt= un varf de lingurita

°un pic de sare

°faina cat cuprinde(nu am masurat niciodata)

 

Preparare:

 

Se amesteca toate ingredientele iar la urma se adauga faina, suficienta cat aluatul sa fie consistent sa poti forma un baton (in forma de salam, aprox. 7 cm in diametru), dar sa se lipeasca un pic de degete. Din acest baton se taie felii groase de 1,5 cm ce se dau un pic cu faina si se reformeaza in mana ca niste chiftele cu gaura in mijloc.

Intr-o tigaie cu ulei cat sa-i acopere se prajesc pe fiecare parte.

 

Se servesc calzi pudrati cu zahar, cu dulceata sau smantana.

 

Pofta buna!

 


id="quote">id="quote">

 

Am facut si eu papanasii (pt prima data) dupa reteta ta numai ca eu ap pus si 2 linguri de zahar pe langa cel vanilat si au iesit o minunatie.Au iesit f pufosi.

A mancat Vlad cu smantana de m-am speriat(de obicei el nu este dispus sa incerce ceva nou).

 

------------------------

ADINA SI VLAD (17-11-2004)

 

VLAD

POZE CU PUIUTUL MEU

filmulete Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...