Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SOS - ce fac cu spata de porc?


Recommended Posts

Am pe cap [bang] o chestie numita "spata intreaga" luata dintr-un market. Io am luat-o dar n-am stiut ce fac! Acum se decongeleaza in pace ..si mai are ceva pana se va decongela complet. Pana acum am scos-o din plastic si am epilat-o de sorici si grasime. Va implor, spuneti-mi ce sa fac cu animalul in continuare? Nu-i f mare, asa ca ar putea incapea in tava de aragaz, dar asa se prepara? Aveti niste retete? Ar trebui transata in continuare? ..va rog mult, ajutati un anti-talent culinar![alcool] Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

am gasit pe net o reteta interesanta si usor de preparat zic eu [:D] Carne de porc in sos alb cu piure Incearca aceasta reteta macar din curiozitate, pentru originalitatea piureului cu mere caramelizate. 4 portii Timp de gatit: 30 min. 731 calorii, 52 g grasimi per portie Ingrediente Pentru piure 500 g cartofi fainosi 150 ml smantana grasa 25 g unt 2 mere, curatate de seminte si taiate bucati Pentru carne 500 g spata de porc, taiata bucati 20 g unt 1 lingura ulei 100 ml vin alb, sec 150 ml smantana grasa 1 lingura mustar de Dijon 1 lingurita cimbru Mod de preparare Incinge grasimea intr-un vas neaderent si prajeste carnea timp de 10 minute, intorcand bucatile o data, pentru a se rumeni uniform. Dupa aceea, toarna vinul, lasa sa dea in cateva clocote si adauga smantana. Adauga sare, piper, mustarul si cimbrul. Lasa sa fiarba la foc mic pana cand se patrunde carnea. Intre timp, fierbe cartofii in apa fara sare timp de 15 minute. Scurge de apa si zdrobeste-i sau trece-i prin sita de pasat legume. Adauga un praf de sare, piper, nucsoara, smantana si amesteca. Intre timp, intr-un vas neaderent, la foc potrivit, topeste untul si rumeneste merele pana cand se caramelizeaza. Dupa aceea, adauga merele in piureul de cartofi si amesteca. Serveste friptura cu garnitura de piure, fasole verde fiarta ori spanac fiert si cu sos turnat deasupra. Succes! [pegeam] MirelaV[pegeam] pupicei pe burticei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ragout in lapte Ingrediente: 800g pulpa slaba de porc sau spata, 50 g unt, 1 ceapa, aproximativ 500 ml lapte, sare, 3 cuisoare. Mod de preparare: Carnea se degreseaza si se taie in cuburi. Se prajeste in unt pana se albeste si se stinge cu lapte, cat sa o acopere. Se sareaza, se adauga ceapa in care s-au infipt cuisoare si se inabusa sub capac la foc foarte mic, amestecand din cand in cand. inainte de a fi servita, se indeparteaza ceapa si se serveste cu garnitura de orez inabusit. Se servesc cu pireu de cartofi sau cu orez inabusit. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Friptura cu sos de legume Ingrediente: 1 kg. carne de porc (piept sau spata) 2 linguri de unt netopit 4 linguri de ulei 2 cepe 3-4 ciuperci mari o lingurita de faina 1 pahar de vin alb 1 pahar zeama de carne patrunjel verde 4-5 rosii sare si piper Mod de preparare: Alegeti carnea si taiati-o in bucati potrivite. Oasele puneti-le sa fiarba cu apa putina si o ceapa. Caliti carnea in unt combinat cu ulei, adaugati restul de ceapa, ciupercile taiate, patrunjelul si faina. Cind faina s-a aurit, puneti vinul, zeama de carne, rosiile (din conserve), apoi potriviti de sare si piper. Lasati sa fiarba incet, la cuptorul cu foc mic. Serviti friptura cu piureu de cartofi decorat cu sosul din tava. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,si La multi ani si multa fericire pt voi si familiile voastre.Ma alatur si eu mesajelor si ii transmit doamnei care cere ajutor pt gatitul spetei,cea mai indicata reteta este de se folosi la sarmale ,cel putin eu numai acolo o folosesc ,doar ca mai e de facut o precizare:este spata de casa de la parinti afumata si bunaaaa tare.De obicei in oala cu sarmale de Craciun o savuram toata familia.Sper sa iti fie de folos si mesajul meu. Cosmina si Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Am luat si eu azi spata de porc... Cotletul arata ciudat, asa ca m-am gandit sa iau spata, ca era mai roz... Am pus-o la cuptor, cu cartofi, rosie, ceapa si ardei rosu. Din pacate sotul meu a spus ca e ciudata! E seca, nu are niciun gust. Am taiat-o bucati, cu tot cu cartofi, am pus apa, si acum fierbe pe aragaz, innabusit. [bang][bang][bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...