Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

urzici, stevie, spanac...


Recommended Posts

fetelor, dati cu retete de primavara. vad ca unele se gandesc deja la drob si oua rosii[:D], dar e inca post [:D] asa ca dati cu retete...cum preparati voi urzicile, leurda, loboda... eu am facut aseara o ciobita cu loboda rosie si salata verde[pofta], dar mai spuneti si voi[pup] capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am facut urzici acum doua zile, dar nu e reteta de post. Se spala, se pun in apa clocotita, se fierb, se scurg, se amesteca cu oua, smantana si o lingura de faina. In acest timp doua cepe se pun la calit (pe foc mic) doua minute, se pune apoi amestecul de urzici deasupra, un pic de apa in care au fiert, sare, si optional mujdei de usturoi in farfurie. Sunt super bune! De post poti sa le amesteci cu orez sau cu hrean (daca il suporti). Sau poti face salata de spanac: spanacul se spala, se taie (nu foarte marunt). Doua felii de paine (taiate bucatele mici) se prajesc intr-o lingura de margarina, se amesteca cu spanacul taiat. Se amesteca apoi cu suc de lamaie. Cam tipi de foame jumatate de ora dupa, dar merita, e foarte buna la gust.

Alte retete nu-mi vin acum in minte, revin.

 

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urzici: pilaf cu urzici sau bors de cartofi cu urzici(asta nu-mi place dar stiu ca se face). Cele cu hrean: urzicile facute la abur(sau fierte si scurse), pasate si apoi adaugi hrean ras fin - obtii o pasta. Adaugi sare dupa gust.

 

Leurda si loboda nu gatesc. Loboda o mai folosesc in borsurile cu carne de pasare dar nu e de post.

 

Spanac: in pilaf. De post nu stiu reteta cu spanac.

 

Editrare: fiindca spuneam ca nu-mi place borsul cu urzici am incercat din nou. Am facut bors cu: cartofi, urzici, loboda, sfecla rosie si varza alba(ft. putina). A iesit un deliciu, nu ma asteptam. Am facut ieri proba iar astazi o noua portie dar mai mare [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de urzici

De post o fac asa:calesc urzicile, pun putina apa si bulion(pasta de rosii) cat sa le acopere, le las putin sa fiarba , dupa care umplu oala cu apa si daca mai trebuie si bulion, cand da apa in clocot, pun orez si usturoi pisat.Daca puneti si putin leustean o sa-i dea gust si mai bun.Mie-mi place.

 

[/b]De dulce[/b]o fac aproape ca pe ciorba de salata.Calesc urzicile,pun apa,orez, usturoi pisat si la sfarsit smantana amestecata cu oua si faina.

 

Urzicile le mai fac si ca pe spanac:le fierb, le tai marunt,calesc unt cu putina faina, pun urzicile, apoi laptele si usturoiul pisat.

 

------------------------------------------------------------------------------

Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum. id="Lucida Console">id="navy">

 

poze

Liseberg-Göteborg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ce-ati scris salivand..

Mi-e atat de pofta de verdeturi incat as iesi la pascut daca as sti ca-mi potolesc pofta..:)

Am terminat alaltaieri salata si spanacul si n-am apucat sa ajung la piata.

Maine dimineata ,dupa ce las copil la gradi ma opresc in piata si dau iama.

Mmm ce salata mare si cu de toate o sa-mi fac,asta pe linga un bors cu urzici(daca gasesc) si un orez cu spanac..

 

Revin sa va spun ce salata am facut eu.

Paste lazagne(erau 180 gr parca)fierte ,scurse date prin jet de apa rece.

Separat am facut o salata de: marole(sau salata verde),spanac,ridichi,ceapa verde,1/2 ardei verde,1/2 ardei rosu,peste care am adaugat lazagnele scurse,cubulete de cas si urda sare,ulei de masline si deasupra ou fiert taiat sferturi.

Eu am mancat-o asa,sotul si-a pus otet si zeama de lamaie.

Gustoasa si satioasa,dar nu de post..adica devine de post daca inlocuiti branza si oul cu cubulete de paine prajita..

 

Adriana si-atat...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de spanac-loboda-salata.

Varianta vegetariana: se taie spanacul fasii (eu nu-l oparesc inainte pentru ca nu vreau sa se piarda vitaminele), apoi loboda si salata (sau numai spanac, sau orice combinatie vreti). Se pune la fiert in apa rece. Cand este fiert se adauga leustean, marar si patrunjel (cate o legatura din fiecare) si lamaie si sare.

Separat se aureste o legatura de ceapa verde (cu cozi cu tot)in ulei de masline. Se adauga un polunic de supa si se fierbe putin. Se pune ceapa in supa.

 

La varianta nevegetariana verdeturile se fierb in lapte (eu pun lapte degresat cand vreau sa fie dietetic) iar cand se adauga lamaia laptele se coaguleaza putin in toata masa lui.

 

alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...