Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Omleta la cuptor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

se amesteca ouale in mod obisnuit cu ce vrei tu(ceapa, sunca, carnati) pui si putin ulei dupa care bagi la cuptor 2-3 min, in fct de puterea cuptorului.

si un sfat ar fi sa pui un capac deasupra pt. a nu sara oul pe peretii cuptorului.

 


Mariid="blue">

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La microunde nu iese cine stie ce ...

la cuptor normal eu o fac asa :

 

 

o craticioara de diam 26 cm cu peretii nu foarte inalti o ung cu unt si o presar cu faina . Separat bat ouale ( eu fac 3 oua la 2 persoane pt ca mai pun una alta in ea dar fiecare face cite vrea ) cu putin lapte. Le bat cu mixerul vertical ( minipimerul ) si iese o spuma ... adaug brinza bucati/ ardei gras taiat marunt/ bucati de cremvurst sau de sunca ... rastorn in craticioara si pun la cuptorul incalzit deja. Las la cuptor 10-15 minute la foc mediu-mare adica cam 180-200 °C . Cind e gata se dezlipeste de pe cratita fara probleme.. Nu pun sare caci in omleta nu se pune sare .. se presara sarea pe farfuria pe care rastorni omleta .

 

Poti pune si verdeata ( patrunjel , marar ) ...

 

Asa cum o fac eu nu se pune capac deasupra ...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu se pune sare in omleta? Eu pun de cand ma stiu...

Si in loc sa ungi cratita cu unt si faina nu-i mai ok sa pui o folie de copt?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Omleta la cuptor pe care o fac eu in ultimul timp:

Ingrediente: 1 ceapa, 3 linguri de ulei, cremvusti, mazare, 5 oua, sare, piper

 

Preparare: se prajeste un pic ceapa in ulei, impreuna cu cremvustii dupa care se adauga pentru cateva minute mazarea (eu folosesc 2 cutii). Se stinge si se lasa la racit.

Se bat ouale, se adauga un pic de sare si piper, se rastoarna peste ingredientele precedente. Se amesteca bine si se rastoarna totul intr-o forma (eu folosesc hartie de copt) si se tine la cuptor pentru circa 20 min.

E foarte buna atat calda cat si rece. Noi o preparam des pentru cand mergem la iarba verde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by andreutarozy

Multumesc. Crezi ca o pot face si la cuptorul cu microunde? Andreea


id="quote">id="quote">scuze, eu pt.cuptorul cu microunde ti-am spus reteta [:p]
Mariid="blue">Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...