Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum gatesc sparanghelul?


Trinity

Recommended Posts

Fetele, am si eu o intrebare. In avantul de a manca cat mai sanatos, am luat niste sparanghel. Am gasit tot felul de retete dar tin minte ca am mancat mai demult orez cu sparanghel. Parea a fi calit in putin ulei si apoi adaugat orezul fiert si calit inca putin. Cum ar trebui sa fac? Sa fierb putin sparanghelul inainte, sa il calesc apoi (bucatzele) in putin ulei + alte legume, adaug orezul fiert sau altfel? Nu va suparati pe mine dar nu am mai gatit pana acum sparanghel [bang] si chiar nu stiu cum se comporta [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pe mine m-a invatat o prietena sa-l fac asa...cat mai simplu ,dar e f sanatos.

Pun putina apa la fiert, cand a dat primul clocot pun sparanghelul, si il las 1-2 minute, il incerc cu furculita, imi dau seama cand e gata...nu trebuie tinut mult, fierbe f repede si se face terci apoi.

Il scot, presar peste el sare si ulei de masline, si asa il mananc.Mi se pare mai sanatos, nu isi pierde toate calitatile prin prajire, fierbere.

Cred ca ar mai merge daca il pui pe grill, la fel cu lamaie, ulei masline, sare.

Sa vedem cum il mai prefera fetele

 

[gravi]21+

 

bbika din burtika

haine gravidutzaaa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu il fierb la abur, daca nu ai ap de fiert la abur poti sa-l fierbi in apa , il incerci cu furculita sa vezi daca e fiert , apoi eu topesc putin unt in tigaie si pun sparanghelul acolu si-l tarag in unt cateva secunde, e super delicios

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."id="purple">

Michael Levine id="size1">

 

http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1noteP_1sternP_67_60_52_abs.pngid="size1">

*******[hop]Adrianafedorca - An-k - Deea - Corneliaid="maroon">[hop]*******id="maroon">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poti sa-l faci si asa: il cureti, speli, si-l fierbi in apa cu o bucatica unt si o lingurita zahar ca se poate sa fie si putin amarui.si-l mancati cu cartofi fierti, gratare sau sunca presata si un sos de cumparat holandez sau il faci tu din galbenuse de oua dar are multe calorii.se poate si fara sos.

eu am si retete de salata, dar n-am mancat niciodata.

 

sparanhgelul la borcan, il scoti din borcan si-l mananci, nu se mai fierbe, ca e deja fiert. insa nu place tuturor.

sanatate, claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Proaspat - fiert cateva minute la aburi si-l poti servi ca garnitura tras in unt sau la aperitiv de ex pe bruschetta (cu mozarela, ciuperci, basilicum, rosii chery sau ce vrei tu..) sau il tai in 2 jumatati de marime potrivita si peste infasori o felie de bacon sau laks (somon? - din acela taiat feliute) - ca prima poza pe mijloc

 

La borcan

- alb - fac tarlette (pe care nu e neaparat sa le servesti in gaoacele alea [:D], ci se pot servi si doar cu paine, salata sau ce vrei)id="size1">: Se pune unt sau ulei in cratita, faci un sos din zeama in care erau in borcan si faina (sau faina din aia pt sosuri), pui pui fiert [:D] si sparanghel. Se pun toate la foc domol cateva minute, sare si piper si gata :) Mai poti adauga si ciuperci si patrunjel

- verde - pun pui si sparanghelul intr-un vas de iena, sare si piper, si torn 200-250 ml smantana lichida (eu am incercat si cu lapte de cocos si a iesit bun)id="size1"> si se da la cuptor cam ½ ora sau pana cand e gata :) si servit cu cartofi natur

 

Pofta buna [:p]

 

Mi-ai facut pofta si cred ca fac si eu niste tarlette zilele astea [^] id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu il mananc crud ca si pe broccoli si conopida. Il rup de la mijloc, se indoaie capetele si acolo unde se rupe pana acolo e bun de mancat, coada e amara. Cateodata mai pun putin dip ranch pentru schimbare de gust.

 

Oana_B

vesnica aspirantaid="orange">id="size1">[greutati]

I love[il] pink!id="Century Gothic">id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Oana_B

Eu il mananc crud ca si pe broccoli si conopida. Il rup de la mijloc, se indoaie capetele si acolo unde se rupe pana acolo e bun de mancat, coada e amara. Cateodata mai pun putin dip ranch pentru schimbare de gust.Oana_Bvesnica aspirantaid="orange">id="size1">[greutati]I love[il] pink!id="Century Gothic">id="pink">


id="quote">id="quote">Asa e cel mai sanatos posibil!Oana, ce este dip ranch?te rog explica-mi si mie ca nu m-am prins![gravi]22+bbika din burtikahaine gravidutzaaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Oana_B

Sosul ala HiddenValley, nu stiu cum sa ii zic:)) de se pune si pe salate.edit ca mi-a revenit memoria...salad dressing, na ca aveam lapsus:)) ala il folosesc si pentru asparagus:))Oana_Bvesnica aspirantaid="orange">id="size1">[greutati]I love[il] pink!id="Century Gothic">id="pink">


id="quote">id="quote">Aaaaa...deci asta era dip ranch!!!Multam de explicatii, priceput![gravi]22+bbika din burtikahaine gravidutzaaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...