Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum framant aluatul de cozonac cel mai usor


ML

Recommended Posts

Secrete/metode??!! Eu nu am masina de facut paine sau robot si nici putere in maini. Azi nasa copiilor imi povestea ca sta pe scaun si isi pune altul in fata cu castronul si aluatul si cumva ridica aluatul de jos in sus, il indoaie si apasa... Timp de 30 min -1 ora. Altcineva imi spunea ca impinge mai mult cu mana facuta pumn... Voi cum faceti, mai ales slabanoagele?... Multumesc. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"] "Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna , cica asta ar fii unul din secrete sa-l bati mult si sa il ei de jos in sus, pe mine mama ma pune sa il fac asa si sa nu se rupa,il indoi in toate partile , tot pe scaun[:D] , dar merita pt.ca iese pufos si fff bun,dar sa bati 1 ora indiferent ca esti slab sau gras tot obosesti fff rau[:D][:D].

Nu am bagat,niciodata coca in robot si avem si dala, dar nu stii daca iti va iesi.

[pup][pup][pup] fetele.

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annes cum adica "sa nu se rupa"? Pe scaun il faci ca nasa mea (adica pui 2 scaune, etc.)?

Zau ca ma tenteaza sa ma asez.

Abia am reusit de Craciun sa-l framant o jumatate de ora, dar ma gandesc ca daca stau pe scaun, poate ajung si la o ora....

Cristina mi-am dat masina de paine, de asta intrebam de framantat cu mana... o metoda mai usoara si eficienta.

 

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'id="green">" (pozeid="navy">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primul meu sfat ar fi masina de paine[;)].

Al doilea ar fi sa te pui bine cu sotul si intr-o dimineata loc de sala sa framante cozonacii.La mine varianta asta merge cu conditia sa se intample sambata dimineata cand e acasa.Cum mie nu imi place sa las cozonacii pe ultimul moment ultimele dati mi-au cam cazut mainile.Si sa nu uit fiica-mea daca nu e la scoala ma AJUTA de fiecare data.Zice mami nu vezi ca ai obosit lasa ca fac eu si se joaca in coca si o ora daca as lasa-o.Cel mai greu iese coca din parul ei[:D]

 

Katy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unele retete de cozonaci in care nu trebuie sa "omori" cozonacul.

Eu stiu ca faceam una in care nu framantam prea mult, ba chiar de loc. Secretul era sa pun laptele clocotit peste coca si un cartof fiert.

In rest, le amestecam pe toate cu mana fireste.

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha ce caraghios! N-am mai auzit de cartof in cozonac, dar marturisesc ca nu ma pricep. Maine am sa-i fac (plecam de Pasti si am ii vreau gata din timp, ii congelez si iau cu noi in masina la drum de 12 ore. Mai bine decat nimic!), asa ca sa-mi tineti pumnii. Introduc si copiii si scaunele in schema.

Multumesc tuturor.

 

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'id="green">" (pozeid="navy">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML , exact asa sa nu se rupa.Ai vazut cum e coca de cozonac, tu o dai cu ulei sau cu unt si tot o framanti de jos in sus, dar nu ai voie sa o rupi si sa o amesteci din nou ca eu am patit-o, nu se mai feaga una de cealaulta, nu se omogenizeaza, da tot pe scaun framant si eu.

Eu stau pe un scaun si ligheanu cu cozonac pe un scaun in fata mea[:D][:D]

[pup][pup][pup][pup][pup]fetele si spor la[papica] ca acum bate PASTELE la usa.

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML tu chiar congelezi cozonacii?Si nu se farama cand ii tai?Eu mai congelez paine din cand in cand dar cozonaci nu mi-a dat prin cap.Daca tu asa faci poate incerc si eu asa imi programez sotu'o saptamana inainte.Sotul meu e cooperant dar numai la cozonaci si nu prea des doar de 2 ori pe an.Altfel imi cad mainile si la 50 de kile ale mele ma doboara 2 kg de cozonac.

Katy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...