Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum framant aluatul de cozonac cel mai usor


ML

Recommended Posts

ML vin si eu cu raspunsul:Da am congelat un cozonac dar chestia e ca nu l-am dezghetat inca!Am mancat atatea dulciuri,sarmale,fripturi ca am si uitat de cozonacul din congelator.Dar hai ca il dezghet si vin aici si va spun ce si cum.Ceilalti au iesit buni ca s-a mancat unul chiar cald scos din cuptor asa ca asta ar trebui si el sa fie bun doar daca nu s-a "defectat"in procesul de inghetare...

 

Katy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

scuze ca raspund abia acum.o sa pun poze putin mai tarziu pt ca din pacate mi s-a spart lcd-ul camerei de paste.acum am un aparat imprumutat dar nu am luat si cablul de descarcare[bang].

 

castronul este unul alb ,rotund cu capac albastru regal de 7,5L.

pana atunci uitati reteta:

 

COZONAC

 

1KG FAINA

1 CANA ZAHAR(250 G),

3 OUA

500ml lapte

13 linguri cu ulei

40 g drojdie proaspata

sare,mirosuri

 

se face maiaua id="orange">din:40 g drojdie,1 lingura de zahar,1 lingura lapte,1 lingura faina.se omogenizeaza si se lasa la crescut la loc cald.se face intr-un castron Tupperware de 600ml spun ei,eu am pus intr-unul obisnuit cu capac.

in vasul mare se pune faina,se face o gaura in mijloc.separat ouale intregi se bat cu 1/2 cana de zahar.se toarna in mijlocul fainii,se adauga maiaua si laptele caldut se omogenizeaza.se adauga restul de zahar,uleiul,coaja de lamaie,stafidele.se omogenizeaza din nou.se pune capacul astfel:se preseaza marginile de jur imprejur ,se apasa cu podul palmei sa iasa aerul si se preseaza capacul din nou f repede. se pune la loc cald.(eu il pun pe calorifer pe un fund de plastic sa cresaca mai repede daca nu e f cald in casa.)dupa 40-50 min capacul va sari singur sau se va bomba suficient(ca o conserva expirata).pentru a deveni aluatul mai faisos,se rasuceste de cateva ori si se pune capacul din nou si se asteapta sa sara capacul din nou(cam 10 min.).

se intinde pe planseta,se umple,se pune in tavi,se unge cu galbenus si se lasa in tava la crescut cam 20 min.

 

Cozonac de postid="blue">

1 kg faina

1 cana zahar

200ml suc galben

13 linguri de ulei

drojdie cat o nuca

sare,arome

in rest se procedeaza obisnuit.

 

cozonacul de post nu l-am incercat. cel de dulce specific din nou ca aluatul iese ceva mai moale, sa nu va speriati.poate dura si mai mult pana creste din experienta in functie de cat de cald este in camera.am facut odata de Inaltarte si l-am scos la soare in gradina.

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...