Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mancare libaneza


simali

Recommended Posts

Am fost weekendul trecut la restaurantul libanez de la Mariott. M-a lasat paf mancarea. Dar mai ales condimentele. Printre altele eu am luat o chestie cu orez si carne de pui iar sotul ceva cu bucatele de carne de vita. Dar condimentele... Nu pot sa uit ce grozave erau condimentele acelea. Nu le-am mai gustat in viata mea dar mi-au mers la suflet. As face ca retetele nu erau grele, dar pur si simplu nu stiu ce condimente se pun. Are cineva idee de bucataria libaneza? Cateve retete, va rog... alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pot sa-ti spun de unde sa cumperi condimente libaneze si in acelasi timp cred ca poti sa ceri ceva retete mie imi place f. mult supa lor de linte si mi-au dat reteta. Este un mic local libanez vis-a-vis de p-ta Domenii unde se mananca bine si la preturi decente care se cheama Naser. Acolo comercializeaza si condimente specifice. Din cate stiu eu la salate ei folosesc un sos de rodii. Mai multe despre aceasta bucatarie nu stiu sa-ti spun doar ca sunt un mare fan al ei.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit eu o reteta(pe culinar) libaneza:

Aripioare de pui marinate in usturoi

 

Ingrediente :

8 aripioare mari sau 12 mici

 

marinata:

8 catei de usturoi mari, curatati si pisati

2 linguri ulei de masline

zeama de la o lamaie, sau suc de lamaie

1/8 lingurita scortisoara

1/2 lingurita enihibar

1/4 lingurita piper negru

sare

 

Mod de preparare:

 

Clatiti aripioarele intr-un jet de apa rece dupa care le lasati sa se scurga de apa pe un prosop uscat sau pe un servet de hartie. Usturoiul, uleiul, sucul de lamaie si toate condimentele se amesteca intr-un bol, se rastoarna totul peste aripioare si se amesteca bine. Puteti adauga putin apa ca sa le acoperiti mai bine. Se lasa la marinat o ora.

 

Le puteti praji pe gratar sau in cuptor pentru aprox 30min, intorcandu-le din cand in cand pana devin aurii.

 

Pofta mare!!

 

 


Mariid="blue">

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca si garnitura la aripioarele marinate (sau copanele mai mici) poti sa faci urmatoarea salata:

 

 

INGREDIENTE

 

o legatura mare de patrunjel

250 g rosii

sare, piper

suc de lamaie, ulie masline

1/4 cana -burgul

2 cepe mijlocii

 

MOD DE PREPARARE

 

Patrunjelul se taie foarte foarte marunt, rosiile se taie in cubulete foarte mici, ceapa se taie foarte marunt, burgulul se pune in apa cat sa il acopere si se lasa acolo cam pentru 30-45 minute ca sa se inmoaie bine.

Toate ingredientele se toarna intr-un castron, se amesteca totul foarte bine, iar la sfarsit puneti sare si piper dupa preferinte.

Burgul este grau fiert, deshidratat (uscat) si apoi sfaramat.Se gaseste la magazinele naturiste sau cele arabesti.

 

 


Mariid="blue">

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali retetele de mai sus intamplator sunt chiar ale mele, le poti gasi pe culinar sau pe romanian-portal la topicul bucatarie. Am pus is poze si toate cele deci iti va fii mai usor probabil. Am o carte din Liban cu retete dar sunt in engleza, daca ai timp sa le traduci am sa ti le dau in limita timpului meu disponibil. Bucataria libaneza ma fascineaza si pe mine si as manca toata ziua mancarea lor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si eu:

TABBOULEH - salata

 

Ingredients: cuscus • ceapa verde • ceapa uscata • ulei de masline • suc de lamaie • sare • piper alb+negru • patrunjel verde • menta verde • rosii • frunze de vita de vie

Method

 

Se spla cuscusul si s etine in apa cam o ora. Se taie rosiile si ceapa bucatele mici. Se toaca patrunjelul si menta foarte fin. Se freaca ceapa alba cu putina sare si piper. Se amesteca toate ingredientele cu ulei de masline.

 

Dar tot nu am gasit exact ce condimete pun pe orez si carne.

 

alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...