Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)


Balbina

Recommended Posts

Acum m-ati facut sa va dau si eu doua retete de tort care mi-au ramas in suflet.

Acum nefiind in Ro, va zis mai mult dupa ureche, acasa am detaliile.

Primul tort:

Blat de bezea - aici retetele is multiple, incercati ce stiti ca va iese sigur. Daca aveti nevoie de informatii cu bezeaua, revin si va zic cum se face ca sa iasa sigur. Prima crema e ca la cremsnit, cu lapte, oua, ceva faina sau amidon, si arome dupa gust. Eu puneam doar vanilie. A doua crema e cu zahar, cacao si nuca si un pic de margarina sau unt - dupa preferinte. Iese super, imi pare rau ca nu am reteta exacta, de fapt eu si acum in general gatesc din ochi :)

 

Al doilea tort: ceva ce seamana cu padurea neagra

Blat clasic de negresa cu multa cacao, scortisoara si nuca. Crema: visine dintr-un borcan de compot mare, fara samburi, puse la foc cu un pic de lichior cherry si ceva faina sau amidon pentru ingrosare, zahar si mirodenii dupa gust. Important e ca gustul principal sa fie de visine si cherry. Blatul de tort se insiropeaza cu lichior. In final se imbraca in ciocolata si se orneaza cu niste betigase de Finetti.

 

Poze am doar de la primul tort aici:

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/album/576460762341787749/photo/294928803609330634/13

 

Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">

http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Vaaai, Liliana, arata demential tortul tau! Inteleg ca a doua crema e de unt cu cacao, si deasupra ce este, cum l-ai ornat?

 

Eu am mesterit astazi tortul pt Adina, fetita prietenei mele: blat de cacao, crema ganache cu nuca multa (dorinta sarbatoritei :)) plus ornatul (la care iarasi a participat sarbatorita, absolut, ajutata si de strumfisori, va inchipuiti ce-a fost [biz]) asta a fost cea mai delicata parte: mi-am incercat talentul la ornamente din fondant. Deocamdata nu am poze, o sa revin.

 

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by strumfi2004

Vaaai, Liliana, arata demential tortul tau! Inteleg ca a doua crema e de unt cu cacao, si deasupra ce este, cum l-ai ornat?Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu[foto]


id="quote">id="quote">Multumesc! [flo]Deasupra e bezea, crema de vanilie, putina frisca, niste cirese confiate si un strop de caramel. Enjoy! [cool]Lid="red">iid="blue">lid="yellow">iid="green">aid="purple">nid="orange">aid="pink">id="size4">id="Comic Sans MS">http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am avut o zi buna de tot: am facut tort Lulu cu nuci..si mi-a iesit super. Numai nuca si ciocolata ce sa mai povestesc...Am copt trei blaturi cu nuca si bezea apoi am facut o crema de nuci (la care am muncit la greu) insiropat blaturile si la frigi pt 1 ora...

 

Daca ca lasa apa-n gura va ajut imediat cu reteta.id="Trebuchet MS">

 

Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006) va doresc un Paste Fericit [iepu]id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, ce bine suna! [cool] Baga si reteta!

 

Fetelor, eu vin cu o intrebare, stie cineva cum se face crema de cozonac? Am mai mult cozonac adus de la tara, care s-a cam uscat si nu prea se maninca. Ma gindeam sa fac o crema din el, sa umplu vreo prajitura. Astept sugestii si idei!id="blue">

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana si eu ma inscriu la reteta!

 

Natalia eu n-am auzit de crema de cozonac. Dar stiu ca bunica mea ii baga putin in cuptorul cald si ii tinea acolo cateva minute, dupa care ii invelea intr-un prosop curat. Si se inmuiau, erau ca proaspeti. Cred ca se pot incalzi si la microunde cateva felii, cat mancati o data.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...